REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na utrzymanie zwierzęcia mogą być kosztem uzyskania przychodu?

pies, samochód
pies, samochód
pies, samochód
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki ponoszone na utrzymanie zwierzęcia nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli nie mają ścisłego i niebudzącego wątpliwości związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wydatki na utrzymanie zwierzęcia jako koszty uzyskania przychodu

Przedsiębiorca prowadzący działalność edukacyjną posiadał zwierzę, które stało się maskotką jego firmy. Zwierzę to zostało zakupione na cele prywatne w lipcu 2021 roku, a firma rozpoczęła działalność w późniejszym terminie. Przedsiębiorca aktywnie wykorzystywał wizerunek zwierzęcia w działaniach marketingowych, publikując jego zdjęcia w mediach społecznościowych oraz tworząc materiały edukacyjne z jego udziałem. 

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik zwrócił się do KIS z pytaniem, czy wydatki związane z utrzymaniem zwierzęcia, takie jak zakup karmy, zabawek, środków czystości, wizyty groomerskie oraz wizyty u weterynarza wraz z zakupem lekarstw i kosztów wykonywanych zabiegów, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w jego działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca podkreślał znaczący wpływ zwierzęcia na działalność firmy. Uważał, że obecność pupila pozytywnie wpływa na rozpoznawalność marki, przyciągając nowych klientów oraz zwiększając przychody. W jego ocenie, wydatki na utrzymanie zwierzęcia, mimo że pierwotnie nie były związane z działalnością gospodarczą, stały się kluczowe dla zachowania dobrego wizerunku firmy.

Stanowisko organu podatkowego

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji zajęła odmienne stanowisko. Wskazała, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, musi istnieć bezsporny związek przyczynowo-skutkowy między wydatkiem a osiągnięciem przychodu. W przypadku przedsiębiorcy, organ podatkowy nie zidentyfikował takiego związku.

Podkreślono, że wydatki na utrzymanie zwierzęcia, choć mogą posiadać pewien pośredni wpływ na działalność firmy, nie są niezbędne do jej prowadzenia i nie mają bezpośredniego wpływu na generowanie przychodów. Organ podatkowy wskazał, że ten wydatek nie może być traktowany jako racjonalnie uzasadniony z punktu widzenia celów biznesowych. Przytaczając orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, organ podatkowy podkreślił, że wydatki te mogą mieć charakter osobisty i nie są specyficzne tylko dla prowadzenia działalności gospodarczej.

Organ podatkowy zwrócił uwagę, że wydatki na utrzymanie zwierzęcia nie zostały bezpośrednio wyłączone z kosztów uzyskania przychodu w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże samo to nie uprawnia do automatycznego zaliczenia ich jako kosztów uzyskania przychodu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.768.2023.2.KP

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA