REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spółka może korygować koszty amortyzacji i wydatków na użytkowanie lokomotyw?

lokomotywa
lokomotywa
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka miała prawo dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów z tytułu amortyzacji lokomotyw oraz z tytułu wydatków na używanie lokomotyw zastępczych, dokonanej w okresie, w którym zostało zawarte porozumienie.

Korygowanie kosztów amortyzacji i wydatków a użytkowanie lokomotyw

Wnioskodawcą jest spółka, która w ramach prowadzonego zadania inwestycyjnego, nabyła od spółki zależnej lokomotywy, które następnie amortyzowała jako środki trwałe. Lokomotywy okazały się jednak wysoce awaryjne, co doprowadziło do sporu między spółką, a dostawcą. W grudniu 2020 roku, wobec trudności związanych z użytkowaniem lokomotyw i braku odpowiednich działań naprawczych ze strony dostawcy, spółka zdecydowała się na odstąpienie od umowy zakupu środków trwałych. Jednocześnie wezwała dostawcę do zwrotu zapłaconego wynagrodzenia oraz do odbioru lokomotyw. Mimo tych działań, do momentu złożenia wniosku o interpretację, dostawca nie zrealizował żądanych świadczeń - nie skorygował faktur, nie dokonał zwrotu pieniędzy ani nie odebrał lokomotyw. Spór trwał przez kilka lat, aż do grudnia 2023 roku, kiedy to strony zawarły porozumienie, na mocy którego dostawca uznał odstąpienie od umowy, zobowiązując się do zwrotu wynagrodzenia i odbioru lokomotyw.

REKLAMA

Spółka skierowała pytanie do KIS, jak powinna dostosować swoje rozliczenia podatkowe, aby prawidłowo odzwierciedlić zmiany w kosztach amortyzacji i eksploatacji lokomotyw w okresie od listopada 2016 do grudnia 2022 roku. Wnioskodawca przedstawił stanowisko, że korekta kosztów powinna zostać dokonana w miesiącu zawarcia porozumienia, tj. w grudniu 2023 roku. Zgodnie ze stanowiskiem spółki, należało zmniejszyć koszty o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne od lokomotyw oraz zwiększyć koszty o wydatki na używanie lokomotyw zastępczych. Zdaniem wnioskodawcy dotyczyło to wyłącznie okresów podatkowych rozpoczynających się od 1 stycznia 2017 roku.

KIS: korekta kosztów amortyzacji  i wydatków możliwa przy zawarciu porozumienia

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że w grudniu 2023 r., czyli w miesiącu zawarcia porozumienia, spółka powinna dokonać odpowiednich korekt. KIS wyjaśniła, że zgodnie z przepisami, korekta kosztów uzyskania przychodów może być dokonana w bieżącym okresie rozliczeniowym, jeśli nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub oczywistą omyłką. W przypadku spółki, korekta nie wynikała z błędów rachunkowych, lecz z porozumienia zawartego między stronami sporu, które uznało ważność odstąpienia od umowy zakupu środków trwałych. Organ podatkowy uznał, że zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne oraz zwiększenie kosztów o wydatki związane z użytkowaniem lokomotyw (w tym zastępczych) za okres od listopada 2016 r. do grudnia 2020 r. powinny być przeprowadzone w miesiącu zawarcia porozumienia, tj. w grudniu 2023 r. KIS uznała, że porozumienie potwierdziło rozliczenia między stronami i skuteczność odstąpienia od umowy, a tym samym wyznaczyło moment, w którym należy dokonać korekt w rozliczeniach podatkowych.

Dodatkowo, organ podatkowy podkreślił, że korekty dotyczyły wyłącznie wydatków związanych z okresami podatkowymi, rozpoczynającymi się od 1 stycznia 2017 r., ponieważ zobowiązania podatkowe za okresy przed tym terminem uległy przedawnieniu. W rezultacie, korekty dotyczące okresów podatkowych przed 2017 r. nie podlegały zmianie.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.733.2023.1.PC

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA