Czy dofinansowanie na wyposażenie stanowiska pracy zdalnej podlega opodatkowaniu PIT?
REKLAMA
REKLAMA
Dofinansowanie na wyposażenie stanowiska pracy zdalnej a PIT
Spółka, będąc płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, wprowadziła regulamin pracy zdalnej, dopuszczając możliwość pracy zdalnej dla swoich pracowników. W regulaminie przewidziano jednorazowe dofinansowanie 1500 zł brutto na wyposażenie stanowiska pracy w ergonomiczne krzesło i biurko. Spółka nie wymagała dowodów zakupu ani nie przejmowała własności zakupionego sprzętu.
REKLAMA
Spółka, chciała się dowiedzieć czy jako płatnik jest zobowiązana do rozpoznania przychodu po stronie pracownika oraz do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu dofinansowania na wyposażenie stanowiska pracy.
Stanowisko organu podatkowego
Zgodnie z interpretacją KIS, dofinansowanie nie stanowiło przychodu w rozumieniu ustawy o PIT, gdyż było bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej.
Organ podatkowy wskazał na art. 6725 Kodeksu pracy, który stanowi, że zapewnienie materiałów, narzędzi pracy oraz pokrycie kosztów związanych z pracą zdalną, w tym wypłata ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu, nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego też, spółka, wypłacając dofinansowanie na wyposażenie stanowiska pracy w ramach pracy zdalnej, nie generowała przychodu podatkowego po stronie pracownika i nie była zobowiązana do pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.