REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dopłaty "inflation recovery" podlegają podatkowi vat?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dopłaty otrzymywane przez firmę w ramach tzw. "inflation recovery", mające na celu wyrównanie zwiększonych kosztów działalności, nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Jednorazowe dopłaty - inflation recovery

Wnioskodawca w sprawie - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, będąca częścią międzynarodowej grupy i działająca w Polsce, jako podmiot produkcyjno-usługowy, specjalizuje się w produkcji podzespołów dla pewnej branży. Jako czynny podatnik VAT, firma dostarcza towary zarówno na rynek krajowy, jak i zagraniczny. 

W wyniku sytuacji gospodarczej, związanej z pandemią COVID-19 oraz wojną na Ukrainie, koszty produkcji spółki znacząco wzrosły, co wpłynęło na jej wyniki finansowe. W związku z tym spółka rozpoczęła negocjacje z partnerami handlowymi w celu uzyskania jednorazowych dopłat (inflation recovery), które miały na celu wyrównanie kosztów działalności, jednak nie wpływały bezpośrednio na ceny sprzedawanych towarów.

Spółka chciała dowiedzieć się, czy otrzymywane przez nią dopłaty (inflation recovery), mające na celu wyrównanie zwiększonych kosztów działalności, podlegają opodatkowaniu VAT. 

Wnioskodawca uważał, że otrzymane dopłaty nie podlegają opodatkowaniu VAT. Argumentował, iż dopłaty te nie stanowiły wynagrodzenia za dodatkowe świadczenia ani bezpośredniej dopłaty do cen towarów dostarczanych w przeszłości. Były to dopłaty o charakterze kosztowym, niepowiązane bezpośrednio z ceną dostarczanych towarów. Spółka powołała się na orzecznictwo TSUE i polskich sądów administracyjnych, wykluczające VAT w przypadku dotacji niezwiązanych bezpośrednio z ceną dostarczanych towarów lub usług. 

Dopłaty nie podlegają opodatkowaniu VAT

Dyrektor KIS przyjął, że otrzymane dopłaty nie podlegają opodatkowaniu VAT. Uzasadnił swoje stanowisko, powołując się na przepisy ustawy o podatku od towarów i usług. Zaznaczył, że opodatkowaniu podlegają świadczenia wykonywane odpłatnie, gdzie istnieje stosunek prawny pomiędzy świadczącym a odbiorcą, a w zamian za usługę wypłacane jest wynagrodzenie. Dodatkowo, organ zauważył, że dopłaty nie są powiązane bezpośrednio z konkretnymi dostawami towarów, ani nie zwiększają cen poszczególnych towarów. Dopłaty mają charakter wyrównawczy i są związane z nadzwyczajnymi okolicznościami gospodarczymi. W związku z tym, dopłaty te nie stanowią wynagrodzenia za usługę ani dostawę towarów i nie podlegają opodatkowaniu VAT. Organ uznał stanowisko spółki za prawidłowe.

"Tym samym ww. dopłaty nie stanowią/nie będą stanowić wynagrodzenia za usługę w rozumieniu ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w związku z art. 8 ust. 1 ustawy, jak również nie stanowią/nie będą stanowić wynagrodzenia za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy. W konsekwencji otrzymywanie przez Państwa dopłat (tzw. inflation recovery), mających na celu wyrównanie zwiększonych kosztów działalności poniesionych przez Państwa w związku z nadzwyczajnymi okolicznościami gospodarczymi, pozostaje/będzie pozostawać poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT, a zatem nie wywołuje/nie będzie wywoływać jakichkolwiek skutków związanych z opodatkowaniem podatkiem VAT." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Organ podatkowy potwierdził, że otrzymane przez spółkę dopłaty w ramach "inflation recovery" nie podlegają opodatkowaniu VAT, uzasadniając to brakiem bezpośredniego związku dopłat z cenami towarów i usług oraz brakiem warunków świadczenia za te dopłaty. Interpretacja ta stanowi istotne wytyczne dla innych podmiotów znajdujących się w podobnej sytuacji gospodarczej.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA