REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dopłaty "inflation recovery" podlegają podatkowi vat?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dopłaty otrzymywane przez firmę w ramach tzw. "inflation recovery", mające na celu wyrównanie zwiększonych kosztów działalności, nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Jednorazowe dopłaty - inflation recovery

Wnioskodawca w sprawie - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, będąca częścią międzynarodowej grupy i działająca w Polsce, jako podmiot produkcyjno-usługowy, specjalizuje się w produkcji podzespołów dla pewnej branży. Jako czynny podatnik VAT, firma dostarcza towary zarówno na rynek krajowy, jak i zagraniczny. 

W wyniku sytuacji gospodarczej, związanej z pandemią COVID-19 oraz wojną na Ukrainie, koszty produkcji spółki znacząco wzrosły, co wpłynęło na jej wyniki finansowe. W związku z tym spółka rozpoczęła negocjacje z partnerami handlowymi w celu uzyskania jednorazowych dopłat (inflation recovery), które miały na celu wyrównanie kosztów działalności, jednak nie wpływały bezpośrednio na ceny sprzedawanych towarów.

Spółka chciała dowiedzieć się, czy otrzymywane przez nią dopłaty (inflation recovery), mające na celu wyrównanie zwiększonych kosztów działalności, podlegają opodatkowaniu VAT. 

Wnioskodawca uważał, że otrzymane dopłaty nie podlegają opodatkowaniu VAT. Argumentował, iż dopłaty te nie stanowiły wynagrodzenia za dodatkowe świadczenia ani bezpośredniej dopłaty do cen towarów dostarczanych w przeszłości. Były to dopłaty o charakterze kosztowym, niepowiązane bezpośrednio z ceną dostarczanych towarów. Spółka powołała się na orzecznictwo TSUE i polskich sądów administracyjnych, wykluczające VAT w przypadku dotacji niezwiązanych bezpośrednio z ceną dostarczanych towarów lub usług. 

Dopłaty nie podlegają opodatkowaniu VAT

Dyrektor KIS przyjął, że otrzymane dopłaty nie podlegają opodatkowaniu VAT. Uzasadnił swoje stanowisko, powołując się na przepisy ustawy o podatku od towarów i usług. Zaznaczył, że opodatkowaniu podlegają świadczenia wykonywane odpłatnie, gdzie istnieje stosunek prawny pomiędzy świadczącym a odbiorcą, a w zamian za usługę wypłacane jest wynagrodzenie. Dodatkowo, organ zauważył, że dopłaty nie są powiązane bezpośrednio z konkretnymi dostawami towarów, ani nie zwiększają cen poszczególnych towarów. Dopłaty mają charakter wyrównawczy i są związane z nadzwyczajnymi okolicznościami gospodarczymi. W związku z tym, dopłaty te nie stanowią wynagrodzenia za usługę ani dostawę towarów i nie podlegają opodatkowaniu VAT. Organ uznał stanowisko spółki za prawidłowe.

"Tym samym ww. dopłaty nie stanowią/nie będą stanowić wynagrodzenia za usługę w rozumieniu ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w związku z art. 8 ust. 1 ustawy, jak również nie stanowią/nie będą stanowić wynagrodzenia za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy. W konsekwencji otrzymywanie przez Państwa dopłat (tzw. inflation recovery), mających na celu wyrównanie zwiększonych kosztów działalności poniesionych przez Państwa w związku z nadzwyczajnymi okolicznościami gospodarczymi, pozostaje/będzie pozostawać poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT, a zatem nie wywołuje/nie będzie wywoływać jakichkolwiek skutków związanych z opodatkowaniem podatkiem VAT." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Organ podatkowy potwierdził, że otrzymane przez spółkę dopłaty w ramach "inflation recovery" nie podlegają opodatkowaniu VAT, uzasadniając to brakiem bezpośredniego związku dopłat z cenami towarów i usług oraz brakiem warunków świadczenia za te dopłaty. Interpretacja ta stanowi istotne wytyczne dla innych podmiotów znajdujących się w podobnej sytuacji gospodarczej.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA