REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy korepetycje z matematyki są zwolnione z vat?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi udzielania korepetycji z matematyki świadczone osobiście przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą nie kwalifikują się do zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

Pozostałe pozaszkolne formy edukacji

Wnioskodawca to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie "Pozostałych pozaszkolnych form edukacji". Specjalizuje się w prywatnym nauczaniu matematyki, zarówno na poziomie podstawowym, jak i ponadpodstawowym. Posiada wykształcenie wyższe z nauk ścisłych z elementami matematyki, rozpoczął udzielanie korepetycji w 2020 roku i w 2022 roku jego przychody nie przekroczyły 200 000 zł. Nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT ani nie jest częścią oficjalnego systemu oświaty.

REKLAMA

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy na podstawie opisanego stanu faktycznego, może skorzystać ze zwolnienia z VAT w zakresie korepetycji matematycznych, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

Wnioskodawca uważa, że spełnia warunki do skorzystania ze zwolnienia z VAT, ponieważ świadczy usługi edukacyjne zgodne z programem oświaty dla szkół, ma odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w nauczaniu matematyki.

Wartość usług nie może przekraczać kwoty 200 000 zł w ujęciu rocznym

REKLAMA

Organ podatkowy odrzucił argumentację wnioskodawcy, stwierdzając, że usługi korepetycji z matematyki nie kwalifikują się do zwolnienia z VAT. Zaznaczono, że chociaż wnioskodawca posiada wykształcenie wyższe i doświadczenie w nauczaniu, nie spełnia on przesłanek podmiotowych, ponieważ nie posiada wykształcenia kierunkowego ani kwalifikacji w dziedzinie matematyki zdobytych w oficjalnym systemie nauczania.

Organ podatkowy podkreślił, że kluczowe dla zwolnienia jest posiadanie przez nauczyciela odpowiednich kwalifikacji i wiedzy zdobytej w oficjalnym systemie nauczania. W przypadku wnioskodawcy, brak wykształcenia kierunkowego w matematyce uniemożliwia skorzystanie ze zwolnienia. Dodatkowo, wskazano na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, które podkreśla znaczenie kwalifikacji nauczyciela w kontekście zwolnień podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W związku z powyższym w odniesieniu do świadczonych osobiście przez Pana usług, które, jaki już wskazano nie korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy oraz pozostałych usług korepetycji udzielanych przez osoby współpracujące z Panem, może Pan skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT wyłącznie w sytuacji jeśli wartość tych usług nie będzie przekraczać kwoty 200 000 zł w ujęciu rocznym." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

Stanowisko organu podatkowego jest solidnie uzasadnione i oparte na przepisach prawa podatkowego oraz orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE. Przedstawiona analiza pokazuje, że kluczowe dla zwolnienia z VAT w kontekście nauczania prywatnego jest nie tylko rodzaj świadczonej usługi, ale przede wszystkim kwalifikacje i wykształcenie nauczyciela. Brak wykształcenia kierunkowego w matematyce u wnioskodawcy skutkuje brakiem możliwości skorzystania ze zwolnienia z VAT.

Źródło: Zwolnienie od podatku dla świadczonych usług korepetycji z matematyki. - Interpretacja - 0114-KDIP4-2.4012.556.2023.2.MŻA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

  Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

  Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

  Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

  REKLAMA