REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym objęta jest dywidenda należna spadkobiercom - podatkiem od spadków i darowizn, czy podatkiem dochodowym?

podatki
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że dywidenda należna spadkobiercom zmarłego wspólnika spółki, w sytuacji gdy uchwała o podziale zysku została podjęta po śmierci spadkodawcy, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a nie podatkiem od spadków i darowizn.

Czy dywidenda należna zmarłemu wspólnikowi wchodzi do masy spadkowej?

Pewna osoba fizyczna, będąca wspólnikiem spółki z o.o. (spółka jest wnioskodawcą w sprawie), zmarła w marcu 2023 roku. Zwyczajne zgromadzenie wspólników, zatwierdzające sprawozdanie finansowe za rok 2022 i podejmujące uchwałę o podziale zysku, odbyło się w kwietniu 2023 roku. Do tego czasu, dywidenda należna zmarłemu wspólnikowi nie została wypłacona, gdyż spadkobiercy nie przedstawili jeszcze postanowienia o nabyciu spadku.

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawca zapytał, czy w sytuacji, gdy spadkobiercy zmarłego wspólnika uzyskają postanowienie o nabyciu spadku po podjęciu uchwały o podziale dywidendy, wartość udziałów po zmarłym wchodzi do masy spadkowej i czy spadkobiercy podlegają z tego tytułu podatkowi od spadków i darowizn.

Wnioskodawca uważał, że dywidenda za rok 2022, należna spadkobiercom zmarłego wspólnika, powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Argumentował, że spadkobiercy nie stają się automatycznie wspólnikami i prawo do dywidendy wchodzi w skład spadku po zmarłym.

Dywidenda jest przychodem z kapitałów pieniężnych

Organ podatkowy nie zgadza się z wnioskodawcą, twierdząc, że dywidenda wypłacona spadkobiercom zmarłego wspólnika, w sytuacji gdy uchwała o podziale zysku została podjęta po śmierci spadkodawcy, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a nie podatkiem od spadków i darowizn. Organ podatkowy powołuje się na przepisy prawa podatkowego i Kodeksu cywilnego, które określają, że w tej sytuacji dywidenda jest przychodem z kapitałów pieniężnych.

"W omawianej sytuacji w momencie śmierci wspólnika nie nastąpiło wyłączenie nabycia udziałów przez spadkobierców. Natomiast uchwała o podziale zysku spółki miała miejsce już po śmierci spadkodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W takim przypadku dywidenda nie przysługuje zmarłemu wspólnikowi i nie wchodzi w skład masy spadkowej, ale przysługuje ona bezpośrednio spadkobiercom, dla których stanowi przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Organ podatkowy słusznie zwrócił uwagę, że w analizowanej sytuacji, dywidenda stanowi przychód z kapitałów pieniężnych, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, co jest zgodne z intencją ustawodawcy i praktyką podatkową.

Źródło: Obowiązki płatnika w związku z wypłatą dywidendy na rzecz spadkobierców zmarłego wspólnika. - Interpretacja - 0115-KDIT1.4011.622.2023.5.MK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

  Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

  Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

  Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

  REKLAMA