Czym objęta jest dywidenda należna spadkobiercom - podatkiem od spadków i darowizn, czy podatkiem dochodowym?
REKLAMA
REKLAMA
Czy dywidenda należna zmarłemu wspólnikowi wchodzi do masy spadkowej?
Pewna osoba fizyczna, będąca wspólnikiem spółki z o.o. (spółka jest wnioskodawcą w sprawie), zmarła w marcu 2023 roku. Zwyczajne zgromadzenie wspólników, zatwierdzające sprawozdanie finansowe za rok 2022 i podejmujące uchwałę o podziale zysku, odbyło się w kwietniu 2023 roku. Do tego czasu, dywidenda należna zmarłemu wspólnikowi nie została wypłacona, gdyż spadkobiercy nie przedstawili jeszcze postanowienia o nabyciu spadku.
REKLAMA
REKLAMA
Wnioskodawca zapytał, czy w sytuacji, gdy spadkobiercy zmarłego wspólnika uzyskają postanowienie o nabyciu spadku po podjęciu uchwały o podziale dywidendy, wartość udziałów po zmarłym wchodzi do masy spadkowej i czy spadkobiercy podlegają z tego tytułu podatkowi od spadków i darowizn.
Wnioskodawca uważał, że dywidenda za rok 2022, należna spadkobiercom zmarłego wspólnika, powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Argumentował, że spadkobiercy nie stają się automatycznie wspólnikami i prawo do dywidendy wchodzi w skład spadku po zmarłym.
Dywidenda jest przychodem z kapitałów pieniężnych
Organ podatkowy nie zgadza się z wnioskodawcą, twierdząc, że dywidenda wypłacona spadkobiercom zmarłego wspólnika, w sytuacji gdy uchwała o podziale zysku została podjęta po śmierci spadkodawcy, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a nie podatkiem od spadków i darowizn. Organ podatkowy powołuje się na przepisy prawa podatkowego i Kodeksu cywilnego, które określają, że w tej sytuacji dywidenda jest przychodem z kapitałów pieniężnych.
"W omawianej sytuacji w momencie śmierci wspólnika nie nastąpiło wyłączenie nabycia udziałów przez spadkobierców. Natomiast uchwała o podziale zysku spółki miała miejsce już po śmierci spadkodawcy.
W takim przypadku dywidenda nie przysługuje zmarłemu wspólnikowi i nie wchodzi w skład masy spadkowej, ale przysługuje ona bezpośrednio spadkobiercom, dla których stanowi przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." - wskazał Dyrektor KIS.
Podsumowanie
Organ podatkowy słusznie zwrócił uwagę, że w analizowanej sytuacji, dywidenda stanowi przychód z kapitałów pieniężnych, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, co jest zgodne z intencją ustawodawcy i praktyką podatkową.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA