REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na ubezpieczenie i zabezpieczenie samochodu wygranego w loterii stanowią koszty podatkowe?

samochód, loteria
samochód, loteria
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) przy sprzedaży samochodu wygranego w loterii można odliczyć od przychodu wartość wygranej przyjętą do obliczenia podatku oraz nakłady zwiększające wartość pojazdu.

Ubezpieczenie oraz zabezpieczenie auta a koszty podatkowe

Wnioskodawczynią jest kobieta, która wygrała w loterii nagrodę główną, którą był samochód osobowy. Przeniesienie własności auta na podatniczkę odbyło się na podstawie umowy przeniesienia. W ramach umowy firma, która organizowała loterię uregulowała podatek od wygranej w loterii w odpowiednim urzędzie skarbowym. Kobieta planuje sprzedać samochód przed upływem sześciu miesięcy od daty przeniesienia własności. Wnioskodawczyni skierowała dwa pytania do KIS: czy wartość wygranego samochodu przy sprzedaży przed 6 miesiącami oraz wydatki na zabezpieczenie wygranego samochodu (ubezpieczenie oraz zabezpieczenie przeciwko kradzieży można zaliczyć do kosztów podatkowych. Kobieta jest zdania, że wszystkie poniesione wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. 

REKLAMA

KIS: istnieje możliwość odliczenia wartości wygranej i nakładów na samochód wygrany w loterii

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez kobietę było w części prawidłowe, w części błędne. Organ podatkowy uznał, że można uwzględnić jako koszt uzyskania przychodu wartość wygranej jaką przyjęto do obliczeń podatku dochodowego zapłaconego z tytułu wygranej w loterii, oraz nakłady poczynione na rzecz, które zwiększyły jej wartość, takie jak montaż zabezpieczenia przeciwkradzieżowego. KIS przyznała, że wydatek na ubezpieczenie samochodu nie mógł być uważany za koszt podatkowy. Organ podkreślił, że przychód ze sprzedaży samochodu to kwota uzyskana od kupującego, która powinna odpowiadać wartości rynkowej pojazdu. Kosztem, jaki można odliczyć przy obliczaniu podatku dochodowego, jest wartość samochodu wzięta pod uwagę przy obliczeniu podatku zapłaconego za wygraną w loterii.

Ponadto, organ określił, że przychód ze sprzedaży samochodu można zmniejszyć o wartość nakładów poczynionych na samochód w czasie jego posiadania. Nakłady obejmują wydatki, które zwiększyły wartość samochodu, np. instalacja zabezpieczenia przeciwkradzieżowego. Według KIS, wydatki na ubezpieczenie samochodu nie kwalifikowały się jako nakłady, ponieważ nie zwiększały wartości pojazdu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.713.2023.1.KF

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA