REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna odziedziczonej nieruchomości oznacza utratę ulgi mieszkaniowej?

mieszkanie dom klucz pokój kredyt
mieszkanie dom klucz pokój kredyt
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że w przypadku darowizny nieruchomości odziedziczonej, bez zamieszkiwania w niej przez wymagane 5 lat, następuje utrata ulgi mieszkaniowej.

Spadkobierca nieruchomości po zmarłej ciotce

W 2020 roku wnioskodawca został spadkobiercą nieruchomości po zmarłej ciotce. Nieruchomość ta była w posiadaniu spadkodawczyni przez ponad 5 lat przed jej śmiercią. W 2024 roku, podatnik planuje darować tę nieruchomość swojej córce. Przepisy dotyczące podatku od spadku i darowizn nie przewidują podatku dla darowizny nieruchomości odziedziczonej przed upływem 5 lat od dziedziczenia. Jednakże, wnioskodawca nie zamieszkiwał w nieruchomości przez wymagane 5 lat.

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy dokonanie darowizny lokalu mieszkalnego na rzecz córki spowoduje utratę ulgi mieszkaniowej. Podatnik uważał, że w wyniku darowizny lokalu mieszkalnego na rzecz córki, ulga mieszkaniowa nie zostanie utracona.

Stanowisko Organu Podatkowego: 

Dyrektor KIS stwierdził, że wnioskodawca traci ulgę mieszkaniową. Uzasadniono to, zwracając uwagę na wymóg zamieszkiwania w nieruchomości przez co najmniej 5 lat po jej nabyciu. Ponadto, "zbycie" nieruchomości, niezależnie od formy (sprzedaż, darowizna), przed upływem tego okresu prowadzi do utraty ulgi.

"Jak Pan wskazał, nie będzie Pan zamieszkiwał w nabytej w drodze dziedziczenia nieruchomości przez okres co najmniej 5 lat oraz nigdy nie był Pan w niej zameldowany. Zatem pozostałe warunki, o których mowa w art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn również nie zostaną przez Pana spełnione.

Mając powyższe na uwadze – zbycie własności (poprzez darowiznę na rzez córki) opisanego we wniosku lokalu mieszkalnego przed upływem terminu, o którym mowa w art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz fakt, że nie spełnia Pan pozostałych warunków, wymaganych dla zachowania ulgi, powoduje, że utraci Pan prawo do ulgi mieszkaniowej określonej w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Jednym z takich warunków jest fakt zameldowania na pobyt stały, najpóźniej w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego. Z treści wniosku wynika, że nigdy Pan w tym lokalu nie był zameldowany. To oznacza, że nie spełnił Pan warunku do zachowania ulgi." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Stanowisko organu podatkowego jest zgodne z przepisami prawa. Ulga mieszkaniowa jest ściśle związana z warunkami, takimi jak zamieszkiwanie w nieruchomości przez określony czas. W sytuacji wnioskodawcy, planowana darowizna przed upływem 5 lat od nabycia nieruchomości, przy braku zamieszkiwania w niej, skutkuje utratą prawa do ulgi.

Źródło: Zachowanie prawa do ulgi mieszkaniowej – przy dokonaniu darowizny. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4015.172.2023.2.BD

REKLAMA

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Jolka
    2023-12-29 17:17:51
    W kwestii darowizny nieruchomości zwróciłam się do notariusz Cejrowskiej z jednej z tczewskich kancelarii i absolutnie swojej decyzji nie żałuję. Otrzymałam w zasadzie natychmiastową pomoc!
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

REKLAMA

Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

REKLAMA