REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy rozcieńczanie i rozlew brzeczki piwnej przez spółkę uprawnia do obniżenia akcyzy?

alkohol, piwo
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka prawidłowo obniżyła akcyzę od wyprodukowanego piwa o zapłaconą akcyzę za wewnątrzwspólnotowo nabytą skoncentrowaną brzeczkę piwną, uznając jej rozcieńczenie i rozlewanie jako część procesu produkcyjnego.

Rozcieńczenie oraz rozlew brzeczki piwnej a akcyza 

Wnioskodawcą jest spółka, która zajmuje się produkcją oraz odsprzedażą wyrobów akcyzowych, takich jak piwo. Spółka nabywa gotowe piwo od kontrahentów z państw członkowskich Unii Europejskiej, a następnie przetwarza je w swojej hali produkcyjnej w Polsce, gdzie dokonuje rozlewu i odsprzedaży. Wszystkie czynności są wykonywane poza składem podatkowym. W planach rozwoju działalności wnioskodawcy znajduje się nabycie skoncentrowanej brzeczki piwnej od producentów mających status małego browaru z państw członkowskich UE. Produkt charakteryzuje się większą gęstością i zawartością ekstraktu niż gotowe piwo, które jest przeznaczone do konfekcjonowania i odsprzedaży. Skoncentrowana brzeczka piwna zostaje dostarczona od zagranicznych kontrahentów bezpośrednio do hali produkcyjnej  i jest natychmiast używana do procesu produkcji. Woda jest jedynym dodatkiem do brzeczki, co wpływa na zmniejszenie stopnia plato i zwiększenie objętości produktu, ale nadal pozostaje w granicach akcyzy zapłaconej za skoncentrowaną brzeczkę piwną. Spółka nie ma zbiorników magazynowych do przechowywania tego produktu przed rozlewem do opakowań jednostkowych.

REKLAMA

Spółka skierowała pytanie do KIS czy rozcieńczenie brzeczki piwnej oraz rozlew gotowego piwa do opakowań jednostkowych stanowi produkcję oraz czy istnieje prawo do obniżenia kwoty akcyzy należnej od rozlanego piwa o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu. Spółka jest zdania, że istnieje możliwość obniżenia kwoty akcyzy należnej. 

KIS: obniżenie akcyzy za piwo z nabytej brzeczki jest zgodne z procesem produkcyjnym

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. W opinii organu podatkowego, spółka miała prawo do obniżenia kwoty akcyzy od wyprodukowanego piwa o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wewnątrzwspólnotowej skoncentrowanej brzeczki piwnej. KIS uznała, że według art. 94 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym przez produkcję piwa rozumie się wytwarzanie lub przetwarzanie piwa, a także jego rozlew. Oznacza to, że produkcja piwa nie ogranicza się jedynie do samego warzenia piwa, ale obejmuje również czynności związane z przetwarzaniem i rozlewem. Wnioskodawca rozcieńczył nabytą brzeczkę piwną oraz rozlał ją do opakowań jednostkowych. Organ uznał, że te czynności stanowią przetwarzanie piwa, a także jego rozlew. 

Ponadto, KIS stwierdziła, że zgodnie z art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym, kwota akcyzy od wyprodukowanego piwa może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych składników będących wyrobami akcyzowymi. Organ podkreślił, że skoro spółka zapłaciła akcyzę przy nabyciu brzeczki piwnej, to może obniżyć kwotę akcyzy od wyprodukowanego piwa o zapłaconą akcyzę. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.200.2023.1.MW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA