REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy rozcieńczanie i rozlew brzeczki piwnej przez spółkę uprawnia do obniżenia akcyzy?

alkohol, piwo
alkohol, piwo
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka prawidłowo obniżyła akcyzę od wyprodukowanego piwa o zapłaconą akcyzę za wewnątrzwspólnotowo nabytą skoncentrowaną brzeczkę piwną, uznając jej rozcieńczenie i rozlewanie jako część procesu produkcyjnego.

Rozcieńczenie oraz rozlew brzeczki piwnej a akcyza 

REKLAMA

Wnioskodawcą jest spółka, która zajmuje się produkcją oraz odsprzedażą wyrobów akcyzowych, takich jak piwo. Spółka nabywa gotowe piwo od kontrahentów z państw członkowskich Unii Europejskiej, a następnie przetwarza je w swojej hali produkcyjnej w Polsce, gdzie dokonuje rozlewu i odsprzedaży. Wszystkie czynności są wykonywane poza składem podatkowym. W planach rozwoju działalności wnioskodawcy znajduje się nabycie skoncentrowanej brzeczki piwnej od producentów mających status małego browaru z państw członkowskich UE. Produkt charakteryzuje się większą gęstością i zawartością ekstraktu niż gotowe piwo, które jest przeznaczone do konfekcjonowania i odsprzedaży. Skoncentrowana brzeczka piwna zostaje dostarczona od zagranicznych kontrahentów bezpośrednio do hali produkcyjnej  i jest natychmiast używana do procesu produkcji. Woda jest jedynym dodatkiem do brzeczki, co wpływa na zmniejszenie stopnia plato i zwiększenie objętości produktu, ale nadal pozostaje w granicach akcyzy zapłaconej za skoncentrowaną brzeczkę piwną. Spółka nie ma zbiorników magazynowych do przechowywania tego produktu przed rozlewem do opakowań jednostkowych.

REKLAMA

Spółka skierowała pytanie do KIS czy rozcieńczenie brzeczki piwnej oraz rozlew gotowego piwa do opakowań jednostkowych stanowi produkcję oraz czy istnieje prawo do obniżenia kwoty akcyzy należnej od rozlanego piwa o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu. Spółka jest zdania, że istnieje możliwość obniżenia kwoty akcyzy należnej. 

KIS: obniżenie akcyzy za piwo z nabytej brzeczki jest zgodne z procesem produkcyjnym

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. W opinii organu podatkowego, spółka miała prawo do obniżenia kwoty akcyzy od wyprodukowanego piwa o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wewnątrzwspólnotowej skoncentrowanej brzeczki piwnej. KIS uznała, że według art. 94 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym przez produkcję piwa rozumie się wytwarzanie lub przetwarzanie piwa, a także jego rozlew. Oznacza to, że produkcja piwa nie ogranicza się jedynie do samego warzenia piwa, ale obejmuje również czynności związane z przetwarzaniem i rozlewem. Wnioskodawca rozcieńczył nabytą brzeczkę piwną oraz rozlał ją do opakowań jednostkowych. Organ uznał, że te czynności stanowią przetwarzanie piwa, a także jego rozlew. 

Ponadto, KIS stwierdziła, że zgodnie z art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym, kwota akcyzy od wyprodukowanego piwa może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych składników będących wyrobami akcyzowymi. Organ podkreślił, że skoro spółka zapłaciła akcyzę przy nabyciu brzeczki piwnej, to może obniżyć kwotę akcyzy od wyprodukowanego piwa o zapłaconą akcyzę. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.200.2023.1.MW

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA