Czy rozcieńczanie i rozlew brzeczki piwnej przez spółkę uprawnia do obniżenia akcyzy?
REKLAMA
REKLAMA
Rozcieńczenie oraz rozlew brzeczki piwnej a akcyza
Wnioskodawcą jest spółka, która zajmuje się produkcją oraz odsprzedażą wyrobów akcyzowych, takich jak piwo. Spółka nabywa gotowe piwo od kontrahentów z państw członkowskich Unii Europejskiej, a następnie przetwarza je w swojej hali produkcyjnej w Polsce, gdzie dokonuje rozlewu i odsprzedaży. Wszystkie czynności są wykonywane poza składem podatkowym. W planach rozwoju działalności wnioskodawcy znajduje się nabycie skoncentrowanej brzeczki piwnej od producentów mających status małego browaru z państw członkowskich UE. Produkt charakteryzuje się większą gęstością i zawartością ekstraktu niż gotowe piwo, które jest przeznaczone do konfekcjonowania i odsprzedaży. Skoncentrowana brzeczka piwna zostaje dostarczona od zagranicznych kontrahentów bezpośrednio do hali produkcyjnej i jest natychmiast używana do procesu produkcji. Woda jest jedynym dodatkiem do brzeczki, co wpływa na zmniejszenie stopnia plato i zwiększenie objętości produktu, ale nadal pozostaje w granicach akcyzy zapłaconej za skoncentrowaną brzeczkę piwną. Spółka nie ma zbiorników magazynowych do przechowywania tego produktu przed rozlewem do opakowań jednostkowych.
REKLAMA
Spółka skierowała pytanie do KIS czy rozcieńczenie brzeczki piwnej oraz rozlew gotowego piwa do opakowań jednostkowych stanowi produkcję oraz czy istnieje prawo do obniżenia kwoty akcyzy należnej od rozlanego piwa o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu. Spółka jest zdania, że istnieje możliwość obniżenia kwoty akcyzy należnej.
KIS: obniżenie akcyzy za piwo z nabytej brzeczki jest zgodne z procesem produkcyjnym
REKLAMA
Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. W opinii organu podatkowego, spółka miała prawo do obniżenia kwoty akcyzy od wyprodukowanego piwa o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wewnątrzwspólnotowej skoncentrowanej brzeczki piwnej. KIS uznała, że według art. 94 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym przez produkcję piwa rozumie się wytwarzanie lub przetwarzanie piwa, a także jego rozlew. Oznacza to, że produkcja piwa nie ogranicza się jedynie do samego warzenia piwa, ale obejmuje również czynności związane z przetwarzaniem i rozlewem. Wnioskodawca rozcieńczył nabytą brzeczkę piwną oraz rozlał ją do opakowań jednostkowych. Organ uznał, że te czynności stanowią przetwarzanie piwa, a także jego rozlew.
Ponadto, KIS stwierdziła, że zgodnie z art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym, kwota akcyzy od wyprodukowanego piwa może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych składników będących wyrobami akcyzowymi. Organ podkreślił, że skoro spółka zapłaciła akcyzę przy nabyciu brzeczki piwnej, to może obniżyć kwotę akcyzy od wyprodukowanego piwa o zapłaconą akcyzę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.