Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?
REKLAMA
REKLAMA
Nabycie kolejnego lokalu mieszkalnego a PCC
Wnioskodawca od 7 lat mieszka w Polsce i ma polskie obywatelstwo. Mężczyzna jest właścicielem mieszkania znajdującego się na terenie Ukrainy. W Polsce nie ma żadnej nieruchomości, ale planuje zakup mieszkania.
REKLAMA
Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy mając mieszkanie na Ukrainie, jest zwolniony z obowiązku opłacania podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce.
Podatnik argumentował, że nie musi płacić podatku PCC przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym, ponieważ ustawa nie określa tego wprost, czy liczą się również mieszkania za granicą, a w Polsce nigdy nie miał własnego mieszkania lub domu.
Brak możliwości skorzystania ze zwolnienia od PCC
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że wnioskodawca, który nie posiada żadnego mieszkania na terenie RP, ale posiada mieszkanie na Ukrainie, planując zakup mieszkania w Polsce, nie może skorzystać ze zwolnienia od podatku PCC przy zakupie przedmiotowego lokalu mieszkalnego.
Organ podatkowy w swojej interpretacji odniósł się do art. 9 pkt 17 ustawy o PCC, z którego jednoznacznie wynika, że gdy kupującemu w dniu sprzedaży i przed tym dniem przysługiwało prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, to nawet jeśli taki lokal lub dom położony jest/był poza terytorium Polski (w przedmiotowym przypadku na terenie Ukrainy), to zwolnienie z podatku PCC przy zakupie nowego mieszkania w Polsce nie będzie przysługiwało.
REKLAMA
KIS zaznaczyła, że w analizowanej sprawie nie ma znaczenia, że mieszkanie, którego podatnik jest, bądź był właścicielem, znajduje się na terenie Ukrainy. Warunkiem do korzystania z ww. zwolnienia jest to, żeby kupującemu w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z określonych w ww. przepisie praw ani udział w tych prawach z wyjątkiem udziału, który nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia. Organ stwierdził, że podatnik nie spełnia powyższych warunków.
"Jak Pan wskazał we wniosku, posiada/bądź posiadał Pan mieszkanie na Ukrainie i planuje Pan zakup kolejnego mieszkania w Polsce. Zatem w takiej sytuacji, biorąc pod uwagę powyższe uregulowania, umowa sprzedaży (zakupu) lokalu mieszkalnego, którą Pan zamierza zawrzeć, nie będzie korzystała ze zwolnienia, o którym mowa w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W momencie zakupu na rynku wtórnym lokalu mieszkalnego w Polsce, posiada (bądź posiadał) Pan już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. W takiej sytuacji, nie będzie Pan mógł skorzystać z ww. zwolnienia przy zakupie lokalu mieszkalnego w Polsce" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.