REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na współpracę do monitorowania mediów są uznawane za koszty podatkowe?

media telewizja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że usługi techniczne związane z monitorowaniem mediów do identyfikacji naruszeń prawa własności intelektualnej oferowane przez spółkę kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodów.

Wydatki na monitorowanie mediów a koszty podatkowe 

Wnioskodawcą jest spółka, która prowadzi działalność, dotyczącą sprzedaży usług oraz produktów. Spółka zawarła umowę z powiązanym usługodawcą. Usługodawca ma za zadanie świadczyć wsparcie wnioskodawcy w zakresie wykrywania i przeciwdziałania naruszeniom, które mogą wpłynąć na prawa i interesy spółki. W praktyce oznacza to, że usługodawca monitoruje media, takie jak telewizja oraz internet, aby identyfikować przypadki naruszeń praw własności intelektualnej. Wynagrodzenie usługodawcy za świadczone usługi zostało ustalone jako kwota stała, natomiast może być zwiększone w przypadku, gdy usługodawca zaangażuje się bardziej w świadczenie usług na rzecz spółki.

REKLAMA

Spółka skierowała pytanie do KIS czy koszty wynagrodzenia usługodawcy za wykrywanie i przeciwdziałanie piractwu telewizyjnemu i internetowemu podlegają ograniczeniom określonym w art. 15e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ze względu na zakres świadczenia. Wnioskodawca jest zdania, że koszty wynagrodzenia należnego usługodawcy nie podlegają ograniczeniom ze względu na ich bezpośredni związek z działalnością spółki oraz wpływ na finalną cenę oferowanych przez nią towarów i usług.

KIS: usługi monitorowania mediów stanowią koszty uzyskania przychodów

REKLAMA

KIS rozpatrzyła ponownie sprawę. Według organu podatkowego, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. KIS uznała, że świadczone przez usługodawcę usługi nie są objęte ograniczeniami wynikającymi z art. 15e ust. 1 ustawy o CIT, ponieważ nie można ich zakwalifikować jako usługi doradcze, badania rynku, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych ani innych usług wymienionych w tym przepisie. W ocenie organu, usługi miały charakter techniczny, polegający na monitorowaniu mediów w celu identyfikacji naruszeń prawa własności intelektualnej. Ponadto, KIS zaznaczyła, że usługodawca nie dostarczał informacji fachowych czy doradczych, ale wykorzystał narzędzia technologiczne do identyfikacji przypadków naruszeń prawa własności intelektualnej, które  stanowiły charakter pomocniczy. 

Organ podatkowy wyjaśnił, że koszty wynagrodzenia dla usługodawcy powinny być uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ były bezpośrednio związane z identyfikacją i przeciwdziałaniem naruszeniom prawa własności intelektualnej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.89.2019.10.MF

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA