REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na współpracę do monitorowania mediów są uznawane za koszty podatkowe?

media telewizja
media telewizja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że usługi techniczne związane z monitorowaniem mediów do identyfikacji naruszeń prawa własności intelektualnej oferowane przez spółkę kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodów.

Wydatki na monitorowanie mediów a koszty podatkowe 

REKLAMA

Wnioskodawcą jest spółka, która prowadzi działalność, dotyczącą sprzedaży usług oraz produktów. Spółka zawarła umowę z powiązanym usługodawcą. Usługodawca ma za zadanie świadczyć wsparcie wnioskodawcy w zakresie wykrywania i przeciwdziałania naruszeniom, które mogą wpłynąć na prawa i interesy spółki. W praktyce oznacza to, że usługodawca monitoruje media, takie jak telewizja oraz internet, aby identyfikować przypadki naruszeń praw własności intelektualnej. Wynagrodzenie usługodawcy za świadczone usługi zostało ustalone jako kwota stała, natomiast może być zwiększone w przypadku, gdy usługodawca zaangażuje się bardziej w świadczenie usług na rzecz spółki.

REKLAMA

Spółka skierowała pytanie do KIS czy koszty wynagrodzenia usługodawcy za wykrywanie i przeciwdziałanie piractwu telewizyjnemu i internetowemu podlegają ograniczeniom określonym w art. 15e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ze względu na zakres świadczenia. Wnioskodawca jest zdania, że koszty wynagrodzenia należnego usługodawcy nie podlegają ograniczeniom ze względu na ich bezpośredni związek z działalnością spółki oraz wpływ na finalną cenę oferowanych przez nią towarów i usług.

KIS: usługi monitorowania mediów stanowią koszty uzyskania przychodów

REKLAMA

KIS rozpatrzyła ponownie sprawę. Według organu podatkowego, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. KIS uznała, że świadczone przez usługodawcę usługi nie są objęte ograniczeniami wynikającymi z art. 15e ust. 1 ustawy o CIT, ponieważ nie można ich zakwalifikować jako usługi doradcze, badania rynku, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych ani innych usług wymienionych w tym przepisie. W ocenie organu, usługi miały charakter techniczny, polegający na monitorowaniu mediów w celu identyfikacji naruszeń prawa własności intelektualnej. Ponadto, KIS zaznaczyła, że usługodawca nie dostarczał informacji fachowych czy doradczych, ale wykorzystał narzędzia technologiczne do identyfikacji przypadków naruszeń prawa własności intelektualnej, które  stanowiły charakter pomocniczy. 

Organ podatkowy wyjaśnił, że koszty wynagrodzenia dla usługodawcy powinny być uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ były bezpośrednio związane z identyfikacją i przeciwdziałaniem naruszeniom prawa własności intelektualnej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.89.2019.10.MF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA