REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy planowany kilkuletni pobyt w Hiszpanii zmieni status rezydenta podatkowego w Polsce?

pracownik wycieczka podróż
pracownik wycieczka podróż
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że podatniczka, planująca kilkuletni pobyt w Hiszpanii (zamieszkiwanie w Hiszpanii przez ¾ roku w okresie 5 lat), nadal będzie uważana za rezydenta podatkowego w Polsce. Oznacza to, że będzie podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli opodatkowaniu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce ich pochodzenia.

Pobyt w Hiszpanii a rezydencja podatkowa w Polsce

REKLAMA

Wnioskodawczyni jest obywatelką Polski, która w trakcie roku podatkowego mieszkać będzie zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii. Kobieta planuje kilkuletni wyjazd, tj. zamieszkiwanie w Hiszpanii przez ¾ roku w okresie 5 lat bez zamiaru stałego pobytu. W Polsce mieszka najbliższa rodzina kobiety - matka i siostra, dalsza rodzina oraz większość najbliższych znajomych. Natomiast w Hiszpanii (oprócz kilku znajomych) nie przebywa nikt inny z rodziny. Jeśli chodzi o aktywność społeczną, polityczną, kulturalną i obywatelską wnioskodawczyni wskazała, że większe powiązania ma z Polską. Ponadto, ma ona zamiar pielęgnować kontakty po wyjeździe, udzielać się w grupach dotyczących miejsca, z którego pochodzi w mediach społecznościowych oraz grupach branżowych. Całość jej dochodów pochodzi z pracy dla polskiej firmy i nie zamierza ona podejmować innej pracy na terenie Hiszpanii. Składkę zdrowotną i składki ubezpieczeniowe związane z wykonywaną pracą pracodawca odprowadza w Polsce. Co więcej, kobieta nie będzie posiadać innego źródła dochodu poza pracą dla firmy w Polsce.

REKLAMA

W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w przypadku opisanego zamieszkania w Hiszpanii nadal będzie polskim rezydentem podatkowym i powinna rozliczać PIT w Polsce.

Według kobiety, w przypadku przebywania w Hiszpanii przez większą część roku nadal będzie ona polskim rezydentem podatkowym, ponieważ w Polsce będzie jej dom, do którego będzie wracać i tutaj mieszka cała jej rodzina. Argumentowała, że w Polsce znajduje się jej ośrodek interesów gospodarczych, ponieważ 100% dochodów pochodzi z pracy dla firmy z siedzibą w Polsce.

Nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że wnioskodawczyni, planująca kilkuletni pobyt w Hiszpanii, nadal będzie uważana za rezydenta podatkowego w Polsce. Oznacza to, że będzie podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli opodatkowaniu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce ich pochodzenia.

Organ podatkowy oparł swoje stanowisko na kilku kluczowych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz na umowie między Polską a Hiszpanią o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT: "osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy)". Z kolei art. 3 ust. 1a ww. ustawy precyzuje, że: "za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym".

KIS wskazała, że zgodnie z art. 4 ust. 1 i 2 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeśli osoba ma miejsce zamieszkania w obu umawiających się państwach, decydujące są ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych). Organ zauważył, że w przypadku wnioskodawczyni, jej główne powiązania – rodzinne, społeczne, polityczne, kulturalne i gospodarcze – pozostają w Polsce. Mimo planowanego czasowego pobytu w Hiszpanii, jej ognisko domowe oraz centrum interesów życiowych i gospodarczych w dalszym ciągu znajdują się w Polsce.

"Analizując przedstawione przez Panią informacje, ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze posiada Pani w Polsce. Ponadto planuje Pani wyjazd kilkuletni (około 5 lat) bez zamiaru stałego pobytu. Zatem pobyt na terytorium Hiszpanii będzie miał charakter czasowy, nie planuje Pani przeprowadzać się do Hiszpanii na stałe, ani opuszczenia Polski na stałe. Spełnia Pani tym samym przesłanki do uznania Pani za osobę posiadającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkania w rozumieniu art. 3 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - wskazał organ.

W konsekwencji KIS stwierdziła, że podatniczka podlega i będzie podlegać (o ile nie zmieni się stan faktyczny i prawny) w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o PIT, tj. obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.563.2023.3.JG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA