REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

informatyk
informatyk
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

Budowanie komputerów a ulga na ekspansję

Spółka zajmuje się produkcją komputerów stacjonarnych i w tym celu kupuje od dystrybutorów podzespoły komputerowe, a następnie z tych części buduje komputery. Przedsiębiorstwo nie wytwarza elementów komputera. Budując komputer, dokonuje zakupu podzespołów, tj. obudowy, procesora, pamięci RAM, dysków, zasilacza, płyty głównej, chłodzenia procesora, karty graficznej, zakup licencji na oprogramowanie: MS Windows, MS Office. Firma składa komputer z zakupionych podzespołów, instaluje, konfiguruje, aktualizuje wybrane elementy komputera, przeprowadza testy obciążeniowe, oznacza komputer logiem firmy oraz pakuje i wysyła do klienta komputer.

REKLAMA

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję.

Firma była zdania, że opisane w stanie faktycznym budowanie komputerów stacjonarnych można nazwać produkcją i tym samym możliwe jest skorzystanie z ulgi na ekspansję. Podmiot argumentował, że ma polskie kody kreskowe na niektóre podzespoły, co świadczy o ich markowym charakterze, dodatkowo, na komputerach widnieje logo firmy jako producenta.

Brak możliwości skorzystania z ulgi na ekspansję

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, które są wymagane do skorzystania z ulgi na ekspansję.

REKLAMA

W swojej interpretacji organ podatkowy odwołał się do przepisów dotyczących ulgi na ekspansję zawartych w ustawie o CIT. Zgodnie z tymi przepisami, ulga ta ma na celu wsparcie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży swoich produktów. Jednakże, aby skorzystać z tej ulgi, przedsiębiorca musi wytworzyć (produkować) produkty w ramach swojej działalności gospodarczej. KIS podkreśliła, że według definicji słownikowych oraz przepisów prawa cywilnego, "wytworzyć rzecz" oznacza wyprodukować rzeczy materialne. W kontekście ulgi na ekspansję, oznacza to konieczność przeprowadzenia wszystkich etapów produkcji, czyli stworzenia produktu od początku do końca. 

"W przypadku Spółki jest jednak inaczej. Wnioskodawca składa gotowe (wszystkie) elementy komputera i w ten sposób buduje komputer. Wnioskodawca jak sam przyznaje nie produkcje żadnych elementów komputera. Spółka zatem nie przechodzi wszystkich etapów produkcji komputera, gdyż kupuje jego gotowe elementy. Samo złożenie części komputera z gotowych elementów komputera, instalacja oprogramowania, aktualizacja, konfiguracja wybranych elementów, tak aby komputer mógł działać, nie polega na tym, że Spółka wytwarza (produkuje) gotowy produkt, a więc przeprowadza wszystkie jego etapy produkcji, które mogłaby samodzielnie dokonać od początku do końca" - wskazał organ.

Z uwagi na powyższe KIS stwierdziła, że działalność spółki polegająca na składaniu gotowych elementów komputera nie jest równoznaczna z produkcją własnych produktów i dlatego nie kwalifikuje się do ulgi na ekspansję.

"Zatem, skoro Spółka nie produkuje elementów, tylko składa gotowe elementy komputera i na tej podstawie buduje komputer, to nie można uznać, że wytwarza rzecz materialną (produkt) w prowadzonej działalności gospodarczej w rozumienie art. 18eb ust. 2 ustawy o CIT w postaci komputera i w związku z tym nie może w stosunku do tych komputerów opisanych w niniejszym wniosku stosować przepisów art. 18eb ustawy o CIT pozwalających na skorzystaniu z tzw. ulgi na ekspansję" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.539.2023.2.AW

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA