Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?
REKLAMA
REKLAMA
Budowanie komputerów a ulga na ekspansję
Spółka zajmuje się produkcją komputerów stacjonarnych i w tym celu kupuje od dystrybutorów podzespoły komputerowe, a następnie z tych części buduje komputery. Przedsiębiorstwo nie wytwarza elementów komputera. Budując komputer, dokonuje zakupu podzespołów, tj. obudowy, procesora, pamięci RAM, dysków, zasilacza, płyty głównej, chłodzenia procesora, karty graficznej, zakup licencji na oprogramowanie: MS Windows, MS Office. Firma składa komputer z zakupionych podzespołów, instaluje, konfiguruje, aktualizuje wybrane elementy komputera, przeprowadza testy obciążeniowe, oznacza komputer logiem firmy oraz pakuje i wysyła do klienta komputer.
REKLAMA
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję.
Firma była zdania, że opisane w stanie faktycznym budowanie komputerów stacjonarnych można nazwać produkcją i tym samym możliwe jest skorzystanie z ulgi na ekspansję. Podmiot argumentował, że ma polskie kody kreskowe na niektóre podzespoły, co świadczy o ich markowym charakterze, dodatkowo, na komputerach widnieje logo firmy jako producenta.
Brak możliwości skorzystania z ulgi na ekspansję
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, które są wymagane do skorzystania z ulgi na ekspansję.
REKLAMA
W swojej interpretacji organ podatkowy odwołał się do przepisów dotyczących ulgi na ekspansję zawartych w ustawie o CIT. Zgodnie z tymi przepisami, ulga ta ma na celu wsparcie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży swoich produktów. Jednakże, aby skorzystać z tej ulgi, przedsiębiorca musi wytworzyć (produkować) produkty w ramach swojej działalności gospodarczej. KIS podkreśliła, że według definicji słownikowych oraz przepisów prawa cywilnego, "wytworzyć rzecz" oznacza wyprodukować rzeczy materialne. W kontekście ulgi na ekspansję, oznacza to konieczność przeprowadzenia wszystkich etapów produkcji, czyli stworzenia produktu od początku do końca.
"W przypadku Spółki jest jednak inaczej. Wnioskodawca składa gotowe (wszystkie) elementy komputera i w ten sposób buduje komputer. Wnioskodawca jak sam przyznaje nie produkcje żadnych elementów komputera. Spółka zatem nie przechodzi wszystkich etapów produkcji komputera, gdyż kupuje jego gotowe elementy. Samo złożenie części komputera z gotowych elementów komputera, instalacja oprogramowania, aktualizacja, konfiguracja wybranych elementów, tak aby komputer mógł działać, nie polega na tym, że Spółka wytwarza (produkuje) gotowy produkt, a więc przeprowadza wszystkie jego etapy produkcji, które mogłaby samodzielnie dokonać od początku do końca" - wskazał organ.
Z uwagi na powyższe KIS stwierdziła, że działalność spółki polegająca na składaniu gotowych elementów komputera nie jest równoznaczna z produkcją własnych produktów i dlatego nie kwalifikuje się do ulgi na ekspansję.
"Zatem, skoro Spółka nie produkuje elementów, tylko składa gotowe elementy komputera i na tej podstawie buduje komputer, to nie można uznać, że wytwarza rzecz materialną (produkt) w prowadzonej działalności gospodarczej w rozumienie art. 18eb ust. 2 ustawy o CIT w postaci komputera i w związku z tym nie może w stosunku do tych komputerów opisanych w niniejszym wniosku stosować przepisów art. 18eb ustawy o CIT pozwalających na skorzystaniu z tzw. ulgi na ekspansję" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.