REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zakup nieruchomości ze środków znajdujących się na wspólnym koncie bankowym pochodzących z darowizny otrzymanej przez męża generuje obowiązek podatkowy?

podatki, podatek
podatki, podatek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wykorzystanie środków pieniężnych z darowizny od matki męża, zgromadzonych na wspólnym rachunku bankowym, w celu zakupu nieruchomości do majątku odrębnego może być uznane za darowiznę i podlegać opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn.

Zakup nieruchomości ze środków stanowiących darowiznę męża

REKLAMA

Wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim i w 2019 roku zawarła z mężem umowę małżeńskiej rozdzielności majątkowej. Jednocześnie małżonkowie utrzymują wspólny rachunek bankowy, na którym każdy z nich ma prawo dokonywać wpłat, przelewów i gromadzenia środków pieniężnych. Umowa z bankiem umożliwia małżonkom wykonywanie tych czynności oraz dysponowanie środkami na wspólnym koncie. W 2020 roku kobieta zakupiła mieszkanie, używając środków finansowych, które pochodziły ze wspólnego rachunku bankowego. Środki te były darowizną, którą mąż wnioskodawczyni otrzymał od swojej matki. Choć nie było pisemnej umowy w tej sprawie, podatniczka uzyskała ustne przyzwolenie od męża do wykorzystania tych środków.

REKLAMA

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy wykorzystując środki ze wspólnego rachunku bankowego, które pochodziły z darowizny otrzymanej przez męża od jego matki, w celu zakupu nieruchomości do majątku odrębnego, powstaje obowiązek podatkowy zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Podatniczka była zdania, że wykorzystując środki ze wspólnego rachunku bankowego, które pochodziły z darowizny otrzymanej przez jej męża, nie powstaje obowiązek podatkowy. Środki te, według niej, mogła wykorzystać na mocy umowy z bankiem. Co więcej, wnioskodawczyni wraz z mężem uważali, że obowiązek podatkowy nie powstaje bez formalnego oświadczenia darczyńcy lub umowy darowizny między małżonkami. Ustne przyzwolenie męża na wykorzystanie środków, w ich opinii, nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn.

Skutki podatkowe darowizny

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że w przedmiotowej sprawie doszło do darowizny, gdyż środki na wspólnym koncie bankowym (darowizna męża otrzymana od matki) należały tylko do męża wnioskodawczyni. W związku z tym podatniczka, dysponując tymi środkami, otrzymała darowiznę i powinna odprowadzić od niej podatek.

Organ podatkowy uzasadnił swoje stanowisko, argumentując, że posiadanie wspólnego rachunku bankowego nie przesądza o prawie własności do środków zgromadzonych na tym rachunku. Samo dokonanie wpłaty pieniędzy na wspólny rachunek bankowy przez jednego z jego posiadaczy (współwłaściciela) nie skutkuje dla drugiego współposiadacza rachunku bankowego automatycznym nabyciem na własność tych środków pieniężnych.

KIS wskazała w szczególności:

"W analizowanym stanie faktycznym doszło do darowizny, bo − jak sama Pani twierdzi − wykorzystanie danych środków przez Panią nastąpiło na podstawie ustnego przyzwolenia Pani męża (co zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stanowiło darowiznę, darowizna ta została udzielona w formie ustnej). To oznacza, że środki finansowe znajdujące się na wspólnym rachunku bankowym, należące tylko do Pani męża, stały się Pani własnością. Tym samym w przedstawionym stanie faktycznym doszło do bezpłatnego świadczenia na Pani rzecz (przedmiot darowizny został faktycznie wydany). Za środki pieniężne, które należały tylko do Pani męża, zakupiła Pani nieruchomość do Pani majątku odrębnego".

Organ podatkowy zaznaczył, że zawarcie umowy darowizny w formie ustnej, nie powoduje, że taka umowa jest nieważna. KIS wyjaśniła, że darowizna staje się ważna w chwili, gdy przyrzeczone świadczenie zostało spełnione, tj. gdy darczyńca przekaże obdarowanemu obiecaną rzecz. W przedmiotowej sprawie wnioskodawczyni otrzymała środki pieniężne, należące tylko do jej męża i zakupiła za nie nieruchomość, która jest tylko jej własnością. Z uwagi na powyższe z tego tytułu po jej stronie powstał obowiązek podatkowy na gruncie podatku od spadków i darowizn.

"Skoro więc doszło między Panią a Pani mężem do darowizny, to − w celu skorzystania ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków  i darowizn − była Pani zobowiązana do złożenia zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych w ustawowym terminie. Zwolnienie zawarte w powołanym powyżej przepisie nie będzie miało jednak miejsca, ponieważ – jak wynika z opisu sprawy – termin do złożenia zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych nie został zachowany" - podsumował organ.

Źródło: Skutki podatkowe darowizny. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4015.154.2023.4.ASZ - (interpretacje.pl)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA