REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zakup nieruchomości ze środków znajdujących się na wspólnym koncie bankowym pochodzących z darowizny otrzymanej przez męża generuje obowiązek podatkowy?

podatki, podatek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wykorzystanie środków pieniężnych z darowizny od matki męża, zgromadzonych na wspólnym rachunku bankowym, w celu zakupu nieruchomości do majątku odrębnego może być uznane za darowiznę i podlegać opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn.

Zakup nieruchomości ze środków stanowiących darowiznę męża

Wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim i w 2019 roku zawarła z mężem umowę małżeńskiej rozdzielności majątkowej. Jednocześnie małżonkowie utrzymują wspólny rachunek bankowy, na którym każdy z nich ma prawo dokonywać wpłat, przelewów i gromadzenia środków pieniężnych. Umowa z bankiem umożliwia małżonkom wykonywanie tych czynności oraz dysponowanie środkami na wspólnym koncie. W 2020 roku kobieta zakupiła mieszkanie, używając środków finansowych, które pochodziły ze wspólnego rachunku bankowego. Środki te były darowizną, którą mąż wnioskodawczyni otrzymał od swojej matki. Choć nie było pisemnej umowy w tej sprawie, podatniczka uzyskała ustne przyzwolenie od męża do wykorzystania tych środków.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy wykorzystując środki ze wspólnego rachunku bankowego, które pochodziły z darowizny otrzymanej przez męża od jego matki, w celu zakupu nieruchomości do majątku odrębnego, powstaje obowiązek podatkowy zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Podatniczka była zdania, że wykorzystując środki ze wspólnego rachunku bankowego, które pochodziły z darowizny otrzymanej przez jej męża, nie powstaje obowiązek podatkowy. Środki te, według niej, mogła wykorzystać na mocy umowy z bankiem. Co więcej, wnioskodawczyni wraz z mężem uważali, że obowiązek podatkowy nie powstaje bez formalnego oświadczenia darczyńcy lub umowy darowizny między małżonkami. Ustne przyzwolenie męża na wykorzystanie środków, w ich opinii, nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn.

Skutki podatkowe darowizny

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że w przedmiotowej sprawie doszło do darowizny, gdyż środki na wspólnym koncie bankowym (darowizna męża otrzymana od matki) należały tylko do męża wnioskodawczyni. W związku z tym podatniczka, dysponując tymi środkami, otrzymała darowiznę i powinna odprowadzić od niej podatek.

Organ podatkowy uzasadnił swoje stanowisko, argumentując, że posiadanie wspólnego rachunku bankowego nie przesądza o prawie własności do środków zgromadzonych na tym rachunku. Samo dokonanie wpłaty pieniędzy na wspólny rachunek bankowy przez jednego z jego posiadaczy (współwłaściciela) nie skutkuje dla drugiego współposiadacza rachunku bankowego automatycznym nabyciem na własność tych środków pieniężnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KIS wskazała w szczególności:

REKLAMA

"W analizowanym stanie faktycznym doszło do darowizny, bo − jak sama Pani twierdzi − wykorzystanie danych środków przez Panią nastąpiło na podstawie ustnego przyzwolenia Pani męża (co zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stanowiło darowiznę, darowizna ta została udzielona w formie ustnej). To oznacza, że środki finansowe znajdujące się na wspólnym rachunku bankowym, należące tylko do Pani męża, stały się Pani własnością. Tym samym w przedstawionym stanie faktycznym doszło do bezpłatnego świadczenia na Pani rzecz (przedmiot darowizny został faktycznie wydany). Za środki pieniężne, które należały tylko do Pani męża, zakupiła Pani nieruchomość do Pani majątku odrębnego".

Organ podatkowy zaznaczył, że zawarcie umowy darowizny w formie ustnej, nie powoduje, że taka umowa jest nieważna. KIS wyjaśniła, że darowizna staje się ważna w chwili, gdy przyrzeczone świadczenie zostało spełnione, tj. gdy darczyńca przekaże obdarowanemu obiecaną rzecz. W przedmiotowej sprawie wnioskodawczyni otrzymała środki pieniężne, należące tylko do jej męża i zakupiła za nie nieruchomość, która jest tylko jej własnością. Z uwagi na powyższe z tego tytułu po jej stronie powstał obowiązek podatkowy na gruncie podatku od spadków i darowizn.

"Skoro więc doszło między Panią a Pani mężem do darowizny, to − w celu skorzystania ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków  i darowizn − była Pani zobowiązana do złożenia zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych w ustawowym terminie. Zwolnienie zawarte w powołanym powyżej przepisie nie będzie miało jednak miejsca, ponieważ – jak wynika z opisu sprawy – termin do złożenia zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych nie został zachowany" - podsumował organ.

Źródło: Skutki podatkowe darowizny. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4015.154.2023.4.ASZ - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA