REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dywidendy i zyski w przypadku przekształcenia spółki jawnej na spółkę z o.o. są opodatkowane inaczej?

CIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku wyboru przez spółkę z o.o. (powstałej z przekształcenia spółki jawnej) sposobu opodatkowania w formie ryczałtu, nie powstanie dochodu z przekształcenia, gdyż wybór ryczałtu nie nastąpi od pierwszego roku po przekształceniu, a więc od roku rozpoczynającego się w dniu przekształcenia.

Czy wystąpi dochód z przekształcenia spółki?

Wnioskodawca, będący wspólnikiem spółki jawnej z branży transportowej, zwrócił się z zapytaniem do Krajowej Informacji Skarbowej. Zapytanie dotyczyło przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. oraz wyboru przez nią ryczałtu jako metody opodatkowania. 

REKLAMA

Po przekształceniu, w drugim roku, spółka z o.o. wybierze opodatkowanie ryczałtem od dochodów. Zyski z lat ubiegłych, już opodatkowane PIT, zostaną wypłacone wspólnikom po przekształceniu, z ujęciem w kapitale zapasowym spółki z o.o. Wypłaty zysków z lat ubiegłych będą miały miejsce w ciągu kilku lat, zarówno przed jak i po wyborze ryczałtu. Wartość księgowa niektórych składników majątku spółki z o.o. będzie wyższa niż wartość podatkowa, co nie wynika z przeszacowania, a z różnic w ujęciu bilansowym i podatkowym.

Wnioskodawca oczekiwał odpowiedzi pytanie, czy w związku z wyborem przez Spółkę z o.o. ryczałtu wystąpi dochód z przekształcenia.

Pierwszy rok opodatkowania ryczałtem nie będzie pierwszym rokiem po przekształceniu

W odpowiedzi na pytanie wnioskodawcy, Dyrektor KIS potwierdził, że wybór ryczałtu przez spółkę z o.o. powstałą z przekształcenia spółki jawnej nie generuje dochodu z przekształcenia, gdyż ryczałt nie będzie stosowany od pierwszego roku podatkowego po przekształceniu.

Organ podatkowy, na podstawie art. 7aa ust. 2 punkt 3 Ustawy o CIT, uznaje, że dochód z przekształcenia wystąpi tylko w przypadku spełnienia jednocześnie dwóch warunków:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Na dzień przekształcenia musi występować nadwyżka wartości składników majątku nad ich wartość podatkową,
  2. Pierwszy rok podatkowy po przekształceniu musi być jednocześnie pierwszym rokiem opodatkowania Ryczałtem.

REKLAMA

Dochód z przekształcenia może wystąpić tylko u podatników utworzonych w wyniku przekształcenia, których pierwszy rok podatkowy po przekształceniu jest jednocześnie pierwszym rokiem opodatkowania ryczałtem.
Jeśli spółka z o.o. nie wybierze ryczałtu w pierwszym roku po przekształceniu, dochód z przekształcenia nie wystąpi.

Przekształcenie spółki niebędącej osobą prawną (spółka jawna) w osobę prawną (spółka z o.o.) wymaga zamknięcia i ponownego otwarcia ksiąg rachunkowych na dzień przekształcenia. Jeśli spółka z o.o. wybierze ryczałt w trakcie pierwszego roku podatkowego po przekształceniu, to ten rok podatkowy ulegnie skróceniu, a pierwszy rok opodatkowania ryczałtem nie będzie pierwszym rokiem po przekształceniu.

W opisanym scenariuszu, spółka z o.o. wybierze ryczałt najwcześniej w drugim roku podatkowym po przekształceniu, więc nawet jeśli wystąpi nadwyżka wartości składników majątku, dochód z przekształcenia nie wystąpi.

Podsumowanie

Wnioskodawca dowiedział się, wybór ryczałtu przez spółkę z o.o. nie będzie skutkował obowiązkiem wykazania dochodu z przekształcenia.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.412.2023.5.MW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA