REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dywidendy i zyski w przypadku przekształcenia spółki jawnej na spółkę z o.o. są opodatkowane inaczej?

CIT
CIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku wyboru przez spółkę z o.o. (powstałej z przekształcenia spółki jawnej) sposobu opodatkowania w formie ryczałtu, nie powstanie dochodu z przekształcenia, gdyż wybór ryczałtu nie nastąpi od pierwszego roku po przekształceniu, a więc od roku rozpoczynającego się w dniu przekształcenia.

Czy wystąpi dochód z przekształcenia spółki?

REKLAMA

Wnioskodawca, będący wspólnikiem spółki jawnej z branży transportowej, zwrócił się z zapytaniem do Krajowej Informacji Skarbowej. Zapytanie dotyczyło przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. oraz wyboru przez nią ryczałtu jako metody opodatkowania. 

REKLAMA

Po przekształceniu, w drugim roku, spółka z o.o. wybierze opodatkowanie ryczałtem od dochodów. Zyski z lat ubiegłych, już opodatkowane PIT, zostaną wypłacone wspólnikom po przekształceniu, z ujęciem w kapitale zapasowym spółki z o.o. Wypłaty zysków z lat ubiegłych będą miały miejsce w ciągu kilku lat, zarówno przed jak i po wyborze ryczałtu. Wartość księgowa niektórych składników majątku spółki z o.o. będzie wyższa niż wartość podatkowa, co nie wynika z przeszacowania, a z różnic w ujęciu bilansowym i podatkowym.

Wnioskodawca oczekiwał odpowiedzi pytanie, czy w związku z wyborem przez Spółkę z o.o. ryczałtu wystąpi dochód z przekształcenia.

Pierwszy rok opodatkowania ryczałtem nie będzie pierwszym rokiem po przekształceniu

W odpowiedzi na pytanie wnioskodawcy, Dyrektor KIS potwierdził, że wybór ryczałtu przez spółkę z o.o. powstałą z przekształcenia spółki jawnej nie generuje dochodu z przekształcenia, gdyż ryczałt nie będzie stosowany od pierwszego roku podatkowego po przekształceniu.

Organ podatkowy, na podstawie art. 7aa ust. 2 punkt 3 Ustawy o CIT, uznaje, że dochód z przekształcenia wystąpi tylko w przypadku spełnienia jednocześnie dwóch warunków:

 1. Na dzień przekształcenia musi występować nadwyżka wartości składników majątku nad ich wartość podatkową,
 2. Pierwszy rok podatkowy po przekształceniu musi być jednocześnie pierwszym rokiem opodatkowania Ryczałtem.

REKLAMA

Dochód z przekształcenia może wystąpić tylko u podatników utworzonych w wyniku przekształcenia, których pierwszy rok podatkowy po przekształceniu jest jednocześnie pierwszym rokiem opodatkowania ryczałtem.
Jeśli spółka z o.o. nie wybierze ryczałtu w pierwszym roku po przekształceniu, dochód z przekształcenia nie wystąpi.

Przekształcenie spółki niebędącej osobą prawną (spółka jawna) w osobę prawną (spółka z o.o.) wymaga zamknięcia i ponownego otwarcia ksiąg rachunkowych na dzień przekształcenia. Jeśli spółka z o.o. wybierze ryczałt w trakcie pierwszego roku podatkowego po przekształceniu, to ten rok podatkowy ulegnie skróceniu, a pierwszy rok opodatkowania ryczałtem nie będzie pierwszym rokiem po przekształceniu.

W opisanym scenariuszu, spółka z o.o. wybierze ryczałt najwcześniej w drugim roku podatkowym po przekształceniu, więc nawet jeśli wystąpi nadwyżka wartości składników majątku, dochód z przekształcenia nie wystąpi.

Podsumowanie

Wnioskodawca dowiedział się, wybór ryczałtu przez spółkę z o.o. nie będzie skutkował obowiązkiem wykazania dochodu z przekształcenia.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.412.2023.5.MW

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

  Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

  Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  REKLAMA

  Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

  Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

  Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

  Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

  REKLAMA

  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  REKLAMA