Czy sprzedaż działki podlega opodatkowaniu PCC, jeśli jest opodatkowana VAT?
REKLAMA
REKLAMA
- Sprzedaż działki na rzecz spółki
- Czynności cywilnoprawne nie są opodatkowane PCC, jeśli są opodatkowane VAT
- Podsumowanie
Sprzedaż działki na rzecz spółki
Spółka, będąca inwestorem, planuje nabyć działkę pod inwestycję magazynowo-usługową, z blokami socjalno-biurowymi i infrastrukturą techniczną. Działka jest nieuzbrojona i nieogrodzona, a przez jej teren przebiega rów i sieć przewodów melioracyjnych, będących własnością sprzedającego. Sprzedający nie jest aktywnym podatnikiem VAT, ani rolnikiem ryczałtowym i nie prowadzi działalności gospodarczej. Nabył działkę w 1986 roku poprzez umowę przekazania gospodarstwa rolnego i od tego momentu wykorzystywał ją do celów własnych (działalność rolnicza).
REKLAMA
REKLAMA
W ramach planowanej transakcji, spółka nabywa od sprzedającego działkę w celu prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Transakcja ma zostać przeprowadzona w 2023 roku, choć dokładna data jest nieznana. Na działce obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), który określa tereny dla dróg publicznych i tereny zabudowy usługowej, magazynów i składów.
Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy sprzedaż działki na rzecz spółki, w zakresie opodatkowanym VAT i niepodlegającym zwolnieniu z VAT, nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC
Czynności cywilnoprawne nie są opodatkowane PCC, jeśli są opodatkowane VAT
REKLAMA
W odpowiedzi na pytanie wnioskodawcy, Dyrektor KIS przyjął stanowisko, że sprzedaż działki nie podlega opodatkowaniu PCC zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC. Powołał się na fakt, że czynności cywilnoprawne nie są opodatkowane PCC, jeśli są opodatkowane VAT.
"W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy planowana transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W interpretacji indywidualnej z 22 września 2023 r. Znak: 0111-KDIB3-1.4012.530.2023.4.MG, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że „(…) dostawa przez Sprzedającego budowli w postaci rowu oraz podziemnej sieci przewodów melioracyjnych oraz przynależnego do tych budowli gruntu – z uwagi na rezygnację przez strony ze zwolnienia od podatku – będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według właściwej stawki.”
A zatem, skoro Transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona w związku ze złożeniem przez Zainteresowanych oświadczenia o rezygnacji z prawa do zwolnienia, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego opisana umowa sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji organu, że wnioskodawca może być zwolniony z obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w związku ze sprzedażą działki. Organ administracji skarbowej uznał, że jeśli sprzedaż działki zostanie opodatkowana podatkiem VAT, to nie ma konieczności dodatkowego opodatkowania PCC.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.