REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż działki podlega opodatkowaniu PCC, jeśli jest opodatkowana VAT?

deweloper budownictwo mieszkania ziemia działka parcela posesja grunty inwestycje
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli transakcja sprzedaży nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - opisana umowa sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Sprzedaż działki na rzecz spółki

Spółka, będąca inwestorem, planuje nabyć działkę pod inwestycję magazynowo-usługową, z blokami socjalno-biurowymi i infrastrukturą techniczną. Działka jest nieuzbrojona i nieogrodzona, a przez jej teren przebiega rów i sieć przewodów melioracyjnych, będących własnością sprzedającego. Sprzedający nie jest aktywnym podatnikiem VAT, ani rolnikiem ryczałtowym i nie prowadzi działalności gospodarczej. Nabył działkę w 1986 roku poprzez umowę przekazania gospodarstwa rolnego i od tego momentu wykorzystywał ją do celów własnych (działalność rolnicza).

REKLAMA

REKLAMA

W ramach planowanej transakcji, spółka nabywa od sprzedającego działkę w celu prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Transakcja ma zostać przeprowadzona w 2023 roku, choć dokładna data jest nieznana. Na działce obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), który określa tereny dla dróg publicznych i tereny zabudowy usługowej, magazynów i składów.

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy sprzedaż działki na rzecz spółki, w zakresie opodatkowanym VAT i niepodlegającym zwolnieniu z VAT, nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC

Czynności cywilnoprawne nie są opodatkowane PCC, jeśli są opodatkowane VAT

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie wnioskodawcy, Dyrektor KIS przyjął stanowisko, że sprzedaż działki nie podlega opodatkowaniu PCC zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC. Powołał się na fakt, że czynności cywilnoprawne nie są opodatkowane PCC, jeśli są opodatkowane VAT.

"W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak  w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy planowana transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W interpretacji indywidualnej z 22 września 2023 r. Znak: 0111-KDIB3-1.4012.530.2023.4.MG, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że „(…) dostawa przez Sprzedającego budowli w postaci rowu oraz podziemnej sieci przewodów melioracyjnych oraz przynależnego do tych budowli gruntu – z uwagi na rezygnację przez strony ze zwolnienia od podatku – będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według właściwej stawki.”

A zatem, skoro Transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona w związku ze złożeniem przez Zainteresowanych oświadczenia o rezygnacji z prawa do zwolnienia, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego opisana umowa sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji organu, że wnioskodawca może być zwolniony z obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w związku ze sprzedażą działki. Organ administracji skarbowej uznał, że jeśli sprzedaż działki zostanie opodatkowana podatkiem VAT, to nie ma konieczności dodatkowego opodatkowania PCC.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 25 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.160.2023.4.DR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

  Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

  Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

  Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

  REKLAMA