REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż samochodu otrzymanego w spadku podlega opodatkowaniu PIT?

Spadek skutki podatkowe sprzedaży odziedziczonego samochodu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż udziału w samochodzie nabytego w drodze spadku po ojcu, stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż odpłatne zbycie nastąpiło przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie w drodze spadku.

Skutki podatkowe zbycia dziedziczonego udziału w samochodzie a PIT

Podatnik jest spadkobiercą po swoim zmarłym ojcu. W zapytaniu skierowanym do organu podatkowego przedstawił stan faktyczny, zgodnie z którym jego rodzice byli małżeństwem o ustroju wspólności majątkowej i posiadali samochód, który został nabyty w 2016 roku. Ojciec podatnika zmarł w listopadzie 2022 roku. Zgodnie z aktem poświadczenia dziedziczenia ze stycznia 2023 roku, podatnik nabył spadek wraz ze swoją matką, a żoną ojca. Do urzędu skarbowego podatnik zgłosił nabycie spadku, w tym 1/4 udziału w ww. samochodzie, o wartości 9.000 zł. Wraz z matką sprzedał ww. samochód w marcu 2023 roku, a więc przed upływem 6 miesięcy od odziedziczenia przez niego udziału w aucie. Cena sprzedaży, zgodnie z umową sprzedaży, wyniosła 31 500 zł. Zatem wartość 1/4 udziału w tej kwocie to 7 875 zł, czyli mniej niż jego wartość w momencie dziedziczenia. 

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik był przekonany, że nie jest zobowiązany do zapłaty podatku, ponieważ wartość sprzedaży była niższa niż wartość samochodu w dniu dziedziczenia. Ponadto, w jego ocenie nie uzyskał on żadnego dochodu, jedynie spieniężył udział w samochodzie nabytym w spadku, nie uzyskując nawet jego równowartości.

Z uwagi na powyższe zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w związku ze sprzedażą auta przed upływem 6 miesięcy będzie ciążył na nim obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Sprzedaż udziału w samochodzie nabytego w drodze spadku podlega PIT

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że sprzedaż przez wnioskodawcę udziału w samochodzie, nabytego w drodze spadku, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT. W uzasadnieniu swojej interpretacji organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z przepisami, sprzedaż samochodu, który został odziedziczony, przed upływem sześciu miesięcy od daty dziedziczenia, jest uważana za źródło przychodu. Taki przychód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, organ podatkowy wskazał, że wartość samochodu w dniu odziedziczenia nie ma wpływu na obliczenie podstawy opodatkowania. Do obliczenia podstawy opodatkowania używa się wartości sprzedaży, która została określona w umowie sprzedaży. Dodatkowo wartość ta jest pomniejszana o koszty związane z transakcją sprzedaży. Organ podkreślił również, że przepisy nie przewidują wyjątków od tej reguły dla przypadków, w których cena sprzedaży jest niższa od wartości samochodu w dniu odziedziczenia. Z tego powodu, stanowisko wnioskodawcy zostało uznane za nieprawidłowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

W rezultacie sprzedaż samochodu odziedziczonego przed upływem sześciu miesięcy od daty odziedziczenia podlega opodatkowaniu, niezależnie od tego, czy cena sprzedaży jest niższa, czy wyższa od wartości samochodu w dniu odziedziczenia. Wnioskodawca, który sprzedał samochód po niższej cenie, jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od tej transakcji.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.765.2023.1.MZ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

REKLAMA

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA