REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż samochodu otrzymanego w spadku podlega opodatkowaniu PIT?

Spadek skutki podatkowe sprzedaży odziedziczonego samochodu
Spadek skutki podatkowe sprzedaży odziedziczonego samochodu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż udziału w samochodzie nabytego w drodze spadku po ojcu, stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż odpłatne zbycie nastąpiło przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie w drodze spadku.

Skutki podatkowe zbycia dziedziczonego udziału w samochodzie a PIT

REKLAMA

Podatnik jest spadkobiercą po swoim zmarłym ojcu. W zapytaniu skierowanym do organu podatkowego przedstawił stan faktyczny, zgodnie z którym jego rodzice byli małżeństwem o ustroju wspólności majątkowej i posiadali samochód, który został nabyty w 2016 roku. Ojciec podatnika zmarł w listopadzie 2022 roku. Zgodnie z aktem poświadczenia dziedziczenia ze stycznia 2023 roku, podatnik nabył spadek wraz ze swoją matką, a żoną ojca. Do urzędu skarbowego podatnik zgłosił nabycie spadku, w tym 1/4 udziału w ww. samochodzie, o wartości 9.000 zł. Wraz z matką sprzedał ww. samochód w marcu 2023 roku, a więc przed upływem 6 miesięcy od odziedziczenia przez niego udziału w aucie. Cena sprzedaży, zgodnie z umową sprzedaży, wyniosła 31 500 zł. Zatem wartość 1/4 udziału w tej kwocie to 7 875 zł, czyli mniej niż jego wartość w momencie dziedziczenia. 

REKLAMA

Podatnik był przekonany, że nie jest zobowiązany do zapłaty podatku, ponieważ wartość sprzedaży była niższa niż wartość samochodu w dniu dziedziczenia. Ponadto, w jego ocenie nie uzyskał on żadnego dochodu, jedynie spieniężył udział w samochodzie nabytym w spadku, nie uzyskując nawet jego równowartości.

Z uwagi na powyższe zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w związku ze sprzedażą auta przed upływem 6 miesięcy będzie ciążył na nim obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Sprzedaż udziału w samochodzie nabytego w drodze spadku podlega PIT

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że sprzedaż przez wnioskodawcę udziału w samochodzie, nabytego w drodze spadku, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT. W uzasadnieniu swojej interpretacji organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z przepisami, sprzedaż samochodu, który został odziedziczony, przed upływem sześciu miesięcy od daty dziedziczenia, jest uważana za źródło przychodu. Taki przychód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, organ podatkowy wskazał, że wartość samochodu w dniu odziedziczenia nie ma wpływu na obliczenie podstawy opodatkowania. Do obliczenia podstawy opodatkowania używa się wartości sprzedaży, która została określona w umowie sprzedaży. Dodatkowo wartość ta jest pomniejszana o koszty związane z transakcją sprzedaży. Organ podkreślił również, że przepisy nie przewidują wyjątków od tej reguły dla przypadków, w których cena sprzedaży jest niższa od wartości samochodu w dniu odziedziczenia. Z tego powodu, stanowisko wnioskodawcy zostało uznane za nieprawidłowe.

Podsumowanie

W rezultacie sprzedaż samochodu odziedziczonego przed upływem sześciu miesięcy od daty odziedziczenia podlega opodatkowaniu, niezależnie od tego, czy cena sprzedaży jest niższa, czy wyższa od wartości samochodu w dniu odziedziczenia. Wnioskodawca, który sprzedał samochód po niższej cenie, jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od tej transakcji.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.765.2023.1.MZ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA