Czy lekarz specjalista może opodatkować przyszłe przychody ryczałtem?

lekarz, lekarz specjalista / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawczyni będzie uprawniona do opodatkowania swoich przychodów w bieżącym i przyszłym roku podatkowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ jej przyszła działalność gospodarcza jako lekarza specjalisty różni się istotnie od dotychczasowych obowiązków wynikających z umowy o pracę.

Działalność lekarza specjalisty a ryczałt 

Wnioskodawczyni była zatrudniona na umowę o pracę w określonej przychodni, gdzie realizowała program szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie medycyny rodzinnej. Umowa o pracę wygasła 30 września wraz z zakończeniem szkolenia. Po zakończeniu umowy, tj. od 1 października, wnioskodawczyni zamierzała świadczyć usługi medyczne jako lekarz specjalista w ramach działalności gospodarczej. Zakres umowy o pracę polegał na szkoleniu specjalizacyjnym lekarza w dziedzinie medycyny rodzinnej, zgodnie z programem specjalizacji, który obejmuje m.in. diagnozowanie i leczenie chorób dorosłych, dzieci, osób starszych, zdrowie kobiet, profilaktykę, antybiotykoterapii czy szczepienia ochronne.

Wnioskodawczyni skierowała pytanie do KIS, czy w świetle opisanych okoliczności, będzie uprawniona do opodatkowania swoich przychodów z działalności gospodarczej w bieżącym i przyszłym roku podatkowym na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Kobieta była zdania, że nie znajduje zastosowania art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku, polegający na możliwości wyłączenia z opodatkowania. 

KIS: lekarz specjalista może opodatkować swoje przychody ryczałtem 

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez podatniczkę było prawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że wnioskodawczyni będzie uprawniona do opodatkowania swoich przychodów w bieżącym i przyszłym roku podatkowym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. KIS zaznaczyła, że w sytuacji, gdy przyszła działalność gospodarcza wnioskodawczyni polega na świadczeniu usług medycznych jako lekarz specjalista, a usługi podatniczki znacznie różnią się od jej dotychczasowych obowiązków i czynności wykonywanych w ramach szkolenia specjalizacyjnego na umowie o pracę, nie ma podstaw do wyłączenia możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. 

Organ podatkowy uznał, że nie istnieje tożsamość między wcześniejszymi, a przyszłymi czynnościami wykonywanymi przez wnioskodawczynię, co oznacza, że nie ma przesłanek do wyłączenia z ryczałtu podatkowego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.529.2023.2.AA

Podatki
Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?
21 maja 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?
20 maja 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

pokaż więcej
Proszę czekać...