REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik musi dokonać korekty podatku przy wydzieleniu działalności związanego z systemem oświaty i szkołami językowymi?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że dla celów ustalenia wysokości współczynnika struktury sprzedaży za rok obejmujący Dzień Wydzielenia Spółka Dzielona powinna uwzględnić obrót związany z Działem Wydzielanym jedynie w zakresie, w jakim obowiązek podatkowy w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT powstanie do Dnia Wydzielenia, tj. bez uwzględnienia czynności związanych z Działem Wydzielanym, w przypadku których obowiązek podatkowy powstanie w Dniu Wydzielenia oraz po Dniu Wydzielenia.

Wydzielenie Działu Szkół Językowych do innej spółki kapitałowej

Wnioskodawcą jest polski podatnik prowadzący działalność w obszarze systemu oświaty oraz prowadzenia szkół językowych. W ramach swojej działalności, Wnioskodawca wykonuje zarówno czynności podlegające opodatkowaniu VAT, jak i czynności zwolnione z VAT

REKLAMA

REKLAMA

Planuje przeprowadzić podział swojej działalności poprzez wydzielenie Działu Szkół Językowych do innej spółki kapitałowej, pozostawiając Dział Wydawniczy w Spółce Dzielonej. Przed podziałem, Wnioskodawca chciał uzyskać potwierdzenie zasad ustalania współczynnika struktury sprzedaży, który będzie stosowany do wyliczenia kwoty podatku naliczonego za rok, w którym miało dojść do wydzielenia, oraz za kolejny rok podatkowy. Wnioskodawca również zapytał, czy będzie musiał dokonać korekty podatku zgodnie z art. 91 ust. 1 i następne ustawy o VAT.

Pytanie zadane we wniosku brzmiało: Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym dla celów ustalenia współczynnika struktury sprzedaży, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT za rok obejmujący Dzień Wydzielenia, Spółka Dzielona powinna uwzględnić jedynie obrót związany z Działem Wydzielanym uzyskany do Dnia Wydzielenia?

Obrót związany z Działem Wydzielanym jedynie do Dnia Wydzielenia

Dyrektor KIS odpowiedział, że w celu ustalenia współczynnika struktury sprzedaży za rok obejmujący Dzień Wydzielenia, Spółka Dzielona powinna uwzględnić obrót związany z Działem Wydzielanym jedynie do Dnia Wydzielenia, bez uwzględniania czynności związanych z Działem Wydzielanym powstałych w Dniu Wydzielenia i po nim. 

REKLAMA

Organ odwołał się do przepisów dotyczących odliczenia podatku VAT, które wymagają wyodrębnienia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, dla których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli niemożliwe jest przyporządkowanie tych kwot do określonego rodzaju sprzedaży, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego proporcjonalnie do czynności, dla których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Zdaniem Wnioskodawcy, obrotem osiągniętym przez Spółkę Dzieloną w roku obejmującym Dzień Wydzielenia będzie zatem wyłącznie obrót, który zostanie wykazany w składanych ewidencjach VAT; nie będzie nim natomiast obrót związany z działalnością Działu Wydzielanego osiągnięty w Dniu Wydzielenia oraz po Dniu Wydzielenia, gdyż zostanie on wykazany przez Spółkę Przejmującą.

Przyjęcie odmiennego stanowiska prowadziłoby do sytuacji, w której Spółka Przejmująca ustalałaby prawo do odliczenia VAT w oparciu o czynności, w stosunku do których obowiązek podatkowy z tytułu VAT powstał po stronie Wnioskodawcy.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, za prawidłowe należy uznać podejście, zgodnie z którym dla celów ustalenia współczynnika VAT Spółki Dzielonej za rok obejmujący Dzień Wydzielenia, Wnioskodawca powinien uwzględnić obrót związany z Działem Wydzielanym jedynie w zakresie, w jakim obowiązek podatkowy w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, powstanie do Dnia Wydzielenia, tj. bez uwzględnienia czynności związanych z Działem Wydzielanym, dla których obowiązek podatkowy powstanie w Dniu Wydzielenia i dniach kolejnych." - wskazał Wnioskodawca, co potwierdził Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Wnioskodawca otrzymał odpowiedź, że dla celów ustalenia współczynnika struktury sprzedaży za rok obejmujący Dzień Wydzielenia, Spółka Dzielona powinna uwzględnić obrót związany z Działem Wydzielanym jedynie do Dnia Wydzielenia, nie uwzględniając czynności powstałych w Dniu Wydzielenia i po nim. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.604.2022.1.PS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA