Czy podatnik musi dokonać korekty podatku przy wydzieleniu działalności związanego z systemem oświaty i szkołami językowymi?
REKLAMA
REKLAMA
- Wydzielenie Działu Szkół Językowych do innej spółki kapitałowej
- Obrót związany z Działem Wydzielanym jedynie do Dnia Wydzielenia
- Podsumowanie
Wydzielenie Działu Szkół Językowych do innej spółki kapitałowej
Wnioskodawcą jest polski podatnik prowadzący działalność w obszarze systemu oświaty oraz prowadzenia szkół językowych. W ramach swojej działalności, Wnioskodawca wykonuje zarówno czynności podlegające opodatkowaniu VAT, jak i czynności zwolnione z VAT.
REKLAMA
REKLAMA
Planuje przeprowadzić podział swojej działalności poprzez wydzielenie Działu Szkół Językowych do innej spółki kapitałowej, pozostawiając Dział Wydawniczy w Spółce Dzielonej. Przed podziałem, Wnioskodawca chciał uzyskać potwierdzenie zasad ustalania współczynnika struktury sprzedaży, który będzie stosowany do wyliczenia kwoty podatku naliczonego za rok, w którym miało dojść do wydzielenia, oraz za kolejny rok podatkowy. Wnioskodawca również zapytał, czy będzie musiał dokonać korekty podatku zgodnie z art. 91 ust. 1 i następne ustawy o VAT.
Pytanie zadane we wniosku brzmiało: Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym dla celów ustalenia współczynnika struktury sprzedaży, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT za rok obejmujący Dzień Wydzielenia, Spółka Dzielona powinna uwzględnić jedynie obrót związany z Działem Wydzielanym uzyskany do Dnia Wydzielenia?
Obrót związany z Działem Wydzielanym jedynie do Dnia Wydzielenia
Dyrektor KIS odpowiedział, że w celu ustalenia współczynnika struktury sprzedaży za rok obejmujący Dzień Wydzielenia, Spółka Dzielona powinna uwzględnić obrót związany z Działem Wydzielanym jedynie do Dnia Wydzielenia, bez uwzględniania czynności związanych z Działem Wydzielanym powstałych w Dniu Wydzielenia i po nim.
REKLAMA
Organ odwołał się do przepisów dotyczących odliczenia podatku VAT, które wymagają wyodrębnienia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, dla których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli niemożliwe jest przyporządkowanie tych kwot do określonego rodzaju sprzedaży, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego proporcjonalnie do czynności, dla których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
"Zdaniem Wnioskodawcy, obrotem osiągniętym przez Spółkę Dzieloną w roku obejmującym Dzień Wydzielenia będzie zatem wyłącznie obrót, który zostanie wykazany w składanych ewidencjach VAT; nie będzie nim natomiast obrót związany z działalnością Działu Wydzielanego osiągnięty w Dniu Wydzielenia oraz po Dniu Wydzielenia, gdyż zostanie on wykazany przez Spółkę Przejmującą.
Przyjęcie odmiennego stanowiska prowadziłoby do sytuacji, w której Spółka Przejmująca ustalałaby prawo do odliczenia VAT w oparciu o czynności, w stosunku do których obowiązek podatkowy z tytułu VAT powstał po stronie Wnioskodawcy.
Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, za prawidłowe należy uznać podejście, zgodnie z którym dla celów ustalenia współczynnika VAT Spółki Dzielonej za rok obejmujący Dzień Wydzielenia, Wnioskodawca powinien uwzględnić obrót związany z Działem Wydzielanym jedynie w zakresie, w jakim obowiązek podatkowy w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, powstanie do Dnia Wydzielenia, tj. bez uwzględnienia czynności związanych z Działem Wydzielanym, dla których obowiązek podatkowy powstanie w Dniu Wydzielenia i dniach kolejnych." - wskazał Wnioskodawca, co potwierdził Dyrektor KIS.
Podsumowanie
Wnioskodawca otrzymał odpowiedź, że dla celów ustalenia współczynnika struktury sprzedaży za rok obejmujący Dzień Wydzielenia, Spółka Dzielona powinna uwzględnić obrót związany z Działem Wydzielanym jedynie do Dnia Wydzielenia, nie uwzględniając czynności powstałych w Dniu Wydzielenia i po nim.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA