REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę szyb i montaż markiz przeciwsłonecznych?

Ulga termomodernizacyjna
Ulga termomodernizacyjna
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że wydatki poniesione na wymianę szyb i montaż markiz przeciwsłonecznych nie kwalifikują się do ulgi termomodernizacyjnej.

Ulga termomodernizacyjna - wymiana szyb i montaż markizy przeciwsłonecznej

REKLAMA

W 2004 r. wnioskodawczyni wraz z mężem wybudowali dom jednorodzinny parterowy z zagospodarowanym poddaszem. Na poddaszu zamontowali okna dachowe – jednokomorowe. Z czasem oraz pod wpływem wysokich temperatur latem, doszło do wycieku masy bitumicznej i rozszczelnienia szyb. W efekcie zimą w pokojach jest bardzo zimno, a latem bardzo gorąco. Aby zminimalizować straty ciepła i koszty dogrzewania zimą oraz koszty chłodzenia latem, a także przygotować się na problemy z ogrzaniem domu podczas zbliżającego się sezonu grzewczego, małżeństwo planuje przeprowadzić termomodernizację elementów stolarki okiennej, to znaczy wymienić stare szyby na trzyszybowe, dwukomorowe oraz zamontować do istniejącej stolarki okiennej markizy solarne. W ocenie zainteresowanej wymiana szyb na energooszczędne dwukomorowe oraz montaż markiz, powinny być uznane za działania termomodernizacyjne.

REKLAMA

W związku z tym wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy istnieje możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej dla modernizacji elementów stolarki okiennej, tj. wymiany szyb oraz montażu markiz przeciwsłonecznych zakupionych w 2021 r.

Wymiana szyb i montaż markiz nie podlega uldze termomodernizacyjnej

Dyrektor KIS jednoznacznie wskazał, że wydatki na wymianę szyb i montaż markiz przeciwsłonecznych nie podlegają uldze termomodernizacyjnej. 

REKLAMA

Organ podatkowy odniósł się do przepisów, które określają, jakie wydatki kwalifikują się do ulgi termomodernizacyjnej. Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych zawiera listę materiałów, urządzeń i usług związanych z termomodernizacją. Organ zauważył, że markizy przeciwsłoneczne nie znajdują się na tej liście, nie można ich również zaliczyć do stolarki okiennej. Co więcej, wydatki na wymianę elementów okien (takich jak szyby) również nie kwalifikują się do ww. ulgi. KIS wskazała, że Minister Finansów w objaśnieniach podatkowych z 2019 r. potwierdził, że odliczenie w ramach ulgi termomodernizacyjnej dotyczy wydatków na wymianę całych okien, a nie ich poszczególnych elementów.

Z uwagi na powyższe, organ podatkowy stwierdził, że wnioskodawczyni nie może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w odniesieniu do wydatków na wymianę szyb i montaż markiz przeciwsłonecznych. Takie wydatki nie zostały ujęte w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 2018 r. oraz nie spełniają warunków określonych w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ podkreśla, że ulga termomodernizacyjna ma na celu wspieranie konkretnych działań zmierzających do zmniejszenia zapotrzebowania na energię, a wymiana szyb i montaż markiz przeciwsłonecznych nie spełniają tego kryterium.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.738.2022.1.SR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

  Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

  Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  REKLAMA

  Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

  Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

  Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

  Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

  REKLAMA

  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  REKLAMA