REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę szyb i montaż markiz przeciwsłonecznych?

Ulga termomodernizacyjna
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że wydatki poniesione na wymianę szyb i montaż markiz przeciwsłonecznych nie kwalifikują się do ulgi termomodernizacyjnej.

Ulga termomodernizacyjna - wymiana szyb i montaż markizy przeciwsłonecznej

W 2004 r. wnioskodawczyni wraz z mężem wybudowali dom jednorodzinny parterowy z zagospodarowanym poddaszem. Na poddaszu zamontowali okna dachowe – jednokomorowe. Z czasem oraz pod wpływem wysokich temperatur latem, doszło do wycieku masy bitumicznej i rozszczelnienia szyb. W efekcie zimą w pokojach jest bardzo zimno, a latem bardzo gorąco. Aby zminimalizować straty ciepła i koszty dogrzewania zimą oraz koszty chłodzenia latem, a także przygotować się na problemy z ogrzaniem domu podczas zbliżającego się sezonu grzewczego, małżeństwo planuje przeprowadzić termomodernizację elementów stolarki okiennej, to znaczy wymienić stare szyby na trzyszybowe, dwukomorowe oraz zamontować do istniejącej stolarki okiennej markizy solarne. W ocenie zainteresowanej wymiana szyb na energooszczędne dwukomorowe oraz montaż markiz, powinny być uznane za działania termomodernizacyjne.

REKLAMA

W związku z tym wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy istnieje możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej dla modernizacji elementów stolarki okiennej, tj. wymiany szyb oraz montażu markiz przeciwsłonecznych zakupionych w 2021 r.

Wymiana szyb i montaż markiz nie podlega uldze termomodernizacyjnej

Dyrektor KIS jednoznacznie wskazał, że wydatki na wymianę szyb i montaż markiz przeciwsłonecznych nie podlegają uldze termomodernizacyjnej. 

REKLAMA

Organ podatkowy odniósł się do przepisów, które określają, jakie wydatki kwalifikują się do ulgi termomodernizacyjnej. Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych zawiera listę materiałów, urządzeń i usług związanych z termomodernizacją. Organ zauważył, że markizy przeciwsłoneczne nie znajdują się na tej liście, nie można ich również zaliczyć do stolarki okiennej. Co więcej, wydatki na wymianę elementów okien (takich jak szyby) również nie kwalifikują się do ww. ulgi. KIS wskazała, że Minister Finansów w objaśnieniach podatkowych z 2019 r. potwierdził, że odliczenie w ramach ulgi termomodernizacyjnej dotyczy wydatków na wymianę całych okien, a nie ich poszczególnych elementów.

Z uwagi na powyższe, organ podatkowy stwierdził, że wnioskodawczyni nie może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w odniesieniu do wydatków na wymianę szyb i montaż markiz przeciwsłonecznych. Takie wydatki nie zostały ujęte w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 2018 r. oraz nie spełniają warunków określonych w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ podkreśla, że ulga termomodernizacyjna ma na celu wspieranie konkretnych działań zmierzających do zmniejszenia zapotrzebowania na energię, a wymiana szyb i montaż markiz przeciwsłonecznych nie spełniają tego kryterium.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.738.2022.1.SR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

REKLAMA

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

REKLAMA

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

REKLAMA