Czy można rozliczać przychody z usług streamingowych w formie zryczałtowanego podatku dochodowego?

robot disc jockey dj ai si sztuczna inteligencja muzyka przeboje hity rozrywka zabawa / Shutterstock

Dyrektor KIS potwierdził, że przychody otrzymywane przez Wnioskodawcę z tytułu usług streamingowych, polegających na udzielaniu licencji na korzystanie z praw do oryginałów nagrań dźwiękowych i muzycznych za wynagrodzeniem, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 59.20.4, mogą być rozliczane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne według stawki 8,5%.

Przychody z tytułu „Usług streamingowych”, a ryczałt

Wnioskodawca, będący polskim rezydentem podatkowym, ma zamiar rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą. Planuje zawrzeć umowę licencyjną z zagranicznym dystrybutorem, dotyczącą używania utworów muzycznych, których jest autorem. W ramach umowy licencyjnej Wnioskodawca zamierza sprzedawać licencje na wykorzystanie tych utworów, w tym ich sprzedaż, nadawanie w Internecie i udostępnianie w mediach cyfrowych. Licencje będą udzielane w ramach usług streamingowych, a wynagrodzenie będzie oparte na ilości odtworzeń utworów. 

Publikowane utwory muzyczne będą przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062). W rozumieniu powyższej ustawy Wnioskodawca będzie twórcą. Powstałe utwory będą wynikiem indywidualnej twórczości w postaci audio. Publikacja na portalu będzie wynikać z korzystania przez Wnioskodawcę ze swoich praw autorskich - wskazano w stanie faktycznym. 

Wnioskodawca zamierza rozliczać przychody z tej działalności opodatkowane ryczałtem, więc zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej opodatkowania tych przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym. 

Pytanie, które zadał, brzmiało: Czy uzyskiwane od 2022 r. przychody z tytułu „Usług streamingowych”, polegających na udzielaniu licencji na utwory muzyczne za wynagrodzeniem, opisanych szczegółowo w opisie zdarzenia przyszłego mogą być rozliczane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 8,5 %?

Stawka ryczałtu 8,5 %

Dyrektor KIS udzielił następującej odpowiedzi na zapytanie Wnioskodawcy. Przychody uzyskiwane z usług streamingowych, polegających na udzielaniu licencji na utwory muzyczne, mogą być rozliczane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne według stawki 8,5%. 

Organ administracji skarbowej uznał, że w omawianym przypadku spełnione są warunki do zastosowania zryczałtowanego podatku dochodowego. Powołał się na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz na Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług.

"Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że zamierza Pan rozpocząć w 2022 r. prowadzenie działalności gospodarczej. W ramach planowanej działalności zawrze Pan umowę licencyjną z zagranicznym Dystrybutorem, świadcząc usługi streamingowe sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 59.20.4 – Udzielanie licencji na korzystanie z praw do oryginałów nagrań dźwiękowych i muzycznych.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzamy, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolami 59.20.4 – Udzielanie licencji na korzystanie z praw do oryginałów nagrań dźwiękowych i muzycznych mogą być opodatkowane stawką 8,5%, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując – uzyskiwane przez Pana od 2022 r. przychody z tytułu usług streamingowych, polegających na udzielaniu licencji na utwory muzyczne za wynagrodzeniem mogą być rozliczane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 8,5 %." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Z interpretacji organu administracji skarbowej wynika, że Wnioskodawca może rozliczać przychody z usług streamingowych w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W związku z tym, Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozliczenia swoich przychodów zgodnie ze stawką ryczałtu 8,5 %.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.489.2022.3.KP

Podatki
Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?
21 maja 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?
20 maja 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

pokaż więcej
Proszę czekać...