REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć składki ubezpieczeniowe zapłacone za 2022 rok od podatku za 2021 rok?

zus składki świadczenia emerytury renty zasiłki waloryzacja socjal
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik rozliczający się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2022 roku ma możliwość odliczenia składek na ubezpieczenia zdrowotne oraz społeczne, opłaconych jeszcze w 2021 roku za rok 2022 - potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). 

Składki opłacone na przyszłość 

Podatnik, który w 2022 r. rozliczał się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zadał pytanie, czy może odliczyć od podatku za 2021 r. kwoty 7,75% z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, które opłacił jeszcze 31 grudnia 2021 r. za 12 miesięcy 2022 r. Podatnik zapytał również, czy może odliczyć od dochodu z działalności gospodarczej za 2021 r. składki na ubezpieczenie społeczne za siebie samego, które zapłacił jeszcze 31 grudnia 2021 r. za 12 miesięcy 2022 r.

REKLAMA

Stanowisko KIS/MF:

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie podatnika, Dyrektor KIS stwierdził, że w opisanym stanie faktycznym podatnik ma prawo do odliczenia od podatku dochodowego za 2021 r. kwoty 7,75% z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, które opłacił jeszcze 31 grudnia 2021 r. za 12 miesięcy 2022 r. 

REKLAMA

W przypadku odliczenia od dochodu z działalności gospodarczej za 2021 r. kwoty zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne za siebie samego, które zapłacił jeszcze 31 grudnia 2021 r. za 12 miesięcy 2022 r., organ również uznał, że podatnik ma prawo do odliczenia. 

"Na podstawie tego przepisu stwierdzam, że nie ma znaczenia, za jaki okres składki społeczne są płacone, ale data ich wpłaty, o ile wpłata będzie zgodna z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wysokość wydatków na ubezpieczenie społeczne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Dlatego też, skoro dokonał Pan wpłaty w 2021 r. składek na Pana własne ubezpieczenie społeczne za 12 miesięcy 2022 r. - zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - to ma Pan prawo do obniżenia dochodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej za 2021 r. o kwotę zapłaconych w grudniu 2021 r. składek na ubezpieczenie społeczne za 12 miesięcy 2022 r. (…) Zatem może Pan odliczyć od podatku za 2021 r. składki zdrowotne zapłacone w grudniu 2021 r. - zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - za 12 miesięcy 2022 r. Dodatkowo zwracam uwagę, że ustawodawca w cyt. powyżej art. 26 ust. 1 pkt 2 oraz art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależnia możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie społeczne oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne od tego, czy są to składki opłacone obowiązkowo, czy też dobrowolnie. W konsekwencji może Pan skorygować zeznanie roczne za 2021 r. i odliczyć od dochodu składki na ubezpieczenie społeczne i od podatku zapłacone przez Pana składki zdrowotne." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że podatnik w opisanym stanie faktycznym ma prawo do odliczenia od podatku kwoty 7,75% z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, które opłacił jeszcze w 2021 r. za 12 miesięcy 2022 r. Ponadto, podatnik ma również prawo do odliczenia od dochodu z działalności gospodarczej składek na ubezpieczenie społeczne za siebie samego, które zapłacił jeszcze w 2021 r. za 12 miesięcy 2022 r. Dla podatnika wynika z tego, że może skorzystać z odliczeń podatkowych, co może wpłynąć na obniżenie jego podatku dochodowego za 2021 r. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.420.2023.1.KD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA