Czy dofinansowanie wycieczki integracyjnej stanowi przychód dla pracowników?

autobus, transport, wycieczka, integracja / Shutterstock

 Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), dofinansowanie udziału pracowników i ich rodzin w wycieczce nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, co zwalnia pracodawcę z obowiązku obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dofinansowanie wycieczki, a kwestia przychodu 

Wnioskodawca zamierza zorganizować wycieczkę integracyjną dla pracowników oraz członków ich rodzin, finansowaną częściowo ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z regulaminem ZFŚS, możliwe jest dofinansowanie takich wycieczek. Udział w wycieczce jest dobrowolny i otwarty dla wszystkich uprawnionych pracowników. Celem wyjazdu jest poprawa integracji, atmosfery i komunikacji w pracy oraz zwiększenie motywacji i wydajności pracowników. Organizacja wycieczki służy również interesom pracodawcy, umacniając efektywność pracy i relacje w zespole. Wycieczka ma charakter turystyczno-poznawczy.

Wnioskodawca zwrócił się KIS z pytaniem dotyczącym konsekwencji podatkowych wycieczki. Wnioskodawca spytał organ czy wydatki poniesione przez niego na dofinansowanie udziału pracowników i ich rodzin w wycieczce integracyjnej będą stanowiły przychód ze stosunku pracy oraz czy będzie zobowiązany do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. 

W ocenie wnioskodawcy częściowe sfinansowanie przez pracodawcę ze środków ZFŚS uczestnictwa pracowników w wycieczce turystyczno-integracyjnej nie będzie uważane za dodatkowy przychód pracowników .W związku z tym wnioskodawca uważa, że pracodawca nie będzie zobowiązany do dokonania potrąceń podatkowych i nie będzie pełnił roli płatnika. 

KIS: częściowo finansowana wycieczka nie stanowi przychodu 

Według KIS, stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że na wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. KIS stwierdziła, że udział pracowników i ich rodzin w planowanej wycieczce integracyjnej, którą częściowo finansuje ZZFŚS, nie będzie uznawana za przychód pracowników ze stosunku pracy. Organ podatkowy potwierdził, że nieodpłatne świadczenia, by były traktowane jako przychód pracowniczy, muszą spełnić konkretne kryteria. Mianowicie, muszą przyczynić się do rzeczywistego przysporzenia majątkowego pracownika, być dobrowolnie wykorzystane przez pracownika w jego interesie, oraz muszą posiadać wymierną i indywidualnie przypisaną wartość korzyści.

 KIS podkreśliła, że w przypadku wycieczki finansowanej częściowo ze środków ZFŚS , uczestnictwo jest dobrowolne, a korzyści mają charakter ogólny dla wszystkich uczestników. Ponadto, brak jest indywidualnie przypisanego świadczenia oraz możliwości jednoznacznego ustalenia wartości korzyści, co uniemożliwia zakwalifikowanie do przychodu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.325.2023.1.AD

Podatki
Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?
21 maja 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?
20 maja 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

pokaż więcej
Proszę czekać...