Czy franczyzobiorcy muszą ponownie rozliczać VAT od sprzedawanych towarów?

sklep, franczyzobiorca, handel, towar, sprzedaż / Shutterstock

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) kluczowym czynnikiem określającym obowiązki podatkowe, jest rodzaj przeprowadzanej sprzedaży. W przypadku umowy franczyzy, kiedy sprzedaje się towary w imieniu i na rzecz franczyzodawcy, nie powstaje obowiązek podatkowy. Natomiast gdy sprzedaż odnosi się do towarów "regionalnych", które są nabywane i sprzedawane przez właściciela, obowiązek obliczenia i opłacenia podatku VAT jest wymagany. 

Sprzedane towary, a rozliczenie z VAT 

Wnioskodawczyni jest franczyzobiorcą, która sprzedaje towary dostarczane przez franczyzodawcę na podstawie umowy franczyzowej. Zgodnie z umową, franczyzodawca ustala cenę sprzedaży towaru oraz podejmuje decyzje dotyczące wszystkiego, co dotyczy towaru. Franczyzobiorca zamawia towar tylko u franczyzodawcy i przyjmuje go na magazyn, a stany magazynowe są rozliczane z franczyzodawcą. Wnioskodawczyni działa w ramach procedur i regulacji ustalonych przez franczyzodawcę. Franczyzobiorca nie dokonuje płatności za otrzymany towar, a codzienny utarg brutto jest przekazywany na konto franczyzodawcy. 

Miesięczne deklaracje JPK uwzględniają VAT od całości towaru oraz wydruk z kasy fiskalnej. Wnioskodawczyni ponosi odpowiedzialność za działania, braki towarowe i inwentaryzacje. Na zabezpieczenie ewentualnych strat związanych pobierana jest stawka 2,5% od wartości utargu.

Wnioskodawczyni skierowała dwa pytania do KIS: czy należy odprowadzić podatek (należny) VAT od towarów dostarczanych przez franczyzodawcę oraz czy należy opłacać VAT tylko z ewentualnych towarów "regionalnych". W ocenie wnioskodawczyni dokonywanie ponownego rozliczania VAT w całości od sprzedanych towarów od franczyzodawcy oraz od towarów regionalnych jest błędem. Według wnioskodawczyni VAT powinien być rozliczany z towarów "regionalnych", za które faktury opłaca sama podatniczka. 

KIS określiła obowiązki podatkowe w umowie franczyzy 

Według KIS, zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawczynię jest prawidłowe. KIS uznała, że decydującym czynnikiem o obowiązkach podatkowych jest charakter sprzedaży. W przypadku umowy franczyzy, sprzedaż towarów na rzecz franczyzodawcy nie generuje obowiązku podatkowego. Jednakże w przypadku sprzedaży towarów "regionalnych" w charakterze właściciela, konieczne jest obliczenie i opłacenie podatku VAT. 

KIS podkreśliła, że umowa franczyzy to umowa, która nie ma swojego konkretnego uregulowania w prawie i podlega zasadzie swobody umów. W tym przypadku, wnioskodawczyni działa w imieniu i na rzecz franczyzodawcy, prowadząc działalność gospodarczą pod jego marką. Warto podkreślić, że wnioskodawczyni nie posiada pełnej kontroli nad towarem dostarczanym przez franczyzodawcę. Organ stwierdził, że nie istnieje obowiązek odprowadzania podatku VAT z tytułu sprzedaży towarów, ponieważ sprzedaż ta jest dokonywana w ramach umowy franczyzy.

Według oceny KIS, sprzedaż towarów nabytych przez wnioskodawczynię jako właściciel oraz możliwość dysponowani nimi, zachodzi obowiązek rozliczenia podatku VAT. Oznacza to, że przy sprzedaży tzw. produktów regionalnych, wnioskodawczyni powinna obliczać i opłacać odpowiednią kwotę podatku VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.158.2023.1.KK

Podatki
Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?
21 maja 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?
20 maja 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

pokaż więcej
Proszę czekać...