REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak podlegają opodatkowaniu przychody z najmu nieruchomości w imieniu małoletniej osoby?

mieszkanie do wynajęcia wynajem wynajmu przeprowadzka deweloper najemca wynajmujący najem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że przychód uzyskany z tytułu najmu dwóch lokali mieszkalnych, należących do nieletniej córki Wnioskodawcy, powinien być opodatkowany przez Wnioskodawcę w formie ryczałtu ewidencjonowanego jako najem prywatny i wykazany w jego zeznaniu rocznym PIT-28.

Darowizna nieruchomości dla nieletniej córki

Osoba, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, poprzez wynajem, kupno i sprzedaż nieruchomości oraz świadczenie usług finansowych, nabyła dwie nieruchomości w postaci lokali mieszkalnych. Nabywane przez nią nieruchomości są dotychczas rozliczane jako przychody i koszty z działalności gospodarczej. 

REKLAMA

REKLAMA

Teraz przedsiębiorca planuje przekazać te nieruchomości swojej nieletniej córce drogą darowizny. Do czasu jej usamodzielnienia lokale będą wynajmowane, a pożytki czerpane z najmu będą dysponowane zgodnie z wolą rodzica - Wnioskodawcy. Zapis taki będzie wynikał z umowy darowizny lokali zawartej w formie aktu notarialnego.

W związku z tym, we wniosku interpretacyjnym zostało zawarte pytanie: Czy osiągnięte przychody z tytułu najmu lokali powinny być opodatkowane przez Pana nieletnią córkę w odrębnym zeznaniu podatkowym na jej imię i nazwisko ryczałtem ewidencjonowanym, stawką 8,5%, czy te przychody mają być opodatkowane przez Pana jako najem prywatny ryczałtem ewidencjonowanym, czy powinny zostać doliczone do Pana przychodów z tytułu działalności gospodarczej i wykazane w rocznym rozliczeniu PIT-36L? 

Stanowisko KIS/MF

W tej sytuacji, przychody z najmu lokali mieszkalnych, należących do nieletniej córki, podlegają opodatkowaniu przez rodzica w formie ryczałtu ewidencjonowanego jako najem prywatny i powinny zostać wykazane w zeznaniu rocznym PIT-28. 

REKLAMA

Zgodnie z przepisami, osoby fizyczne podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Dochody małoletnich dzieci podlegają opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i są doliczane do dochodów rodziców, chyba że rodzice nie mają prawa pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W przepisach ustawowych jest brak przeciwwskazań, aby przychody z najmu osiągane przez małoletniego opodatkować na zasadach określanych jako podatek ryczałtowy w wysokości 8,5% do kwoty 100.000 zł, natomiast od nadwyżki ponad tę kwotę w wysokości 12,5% przychodów. Skoro nie zaistniały wyjątki od reguły doliczania dochodów małoletniego dziecka (Pana córki) do dochodów rodzica (Pana), o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z tytułu najmu lokali powinny być doliczane do Pana przychodów z uwzględnieniem źródła przychodów. Zatem przychody z tytułu najmu lokali mieszkalnych, które nie są uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej winien Pan rozliczyć w zeznaniu PIT-28 składanym na Pan imię i nazwisko." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że przychody z najmu lokali mieszkalnych, które należą do nieletniej córki, powinny być opodatkowane przez rodzica w formie ryczałtu ewidencjonowanego jako najem prywatny. Oznacza to, że rodzic będzie odpowiedzialny za prawidłowe rozliczenie i ujawnienie tych dochodów w zeznaniu rocznym PIT-28. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.539.2023.2.MG

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA