REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak podlegają opodatkowaniu przychody z najmu nieruchomości w imieniu małoletniej osoby?

mieszkanie do wynajęcia wynajem wynajmu przeprowadzka deweloper najemca wynajmujący najem
mieszkanie do wynajęcia wynajem wynajmu przeprowadzka deweloper najemca wynajmujący najem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że przychód uzyskany z tytułu najmu dwóch lokali mieszkalnych, należących do nieletniej córki Wnioskodawcy, powinien być opodatkowany przez Wnioskodawcę w formie ryczałtu ewidencjonowanego jako najem prywatny i wykazany w jego zeznaniu rocznym PIT-28.

Darowizna nieruchomości dla nieletniej córki

Osoba, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, poprzez wynajem, kupno i sprzedaż nieruchomości oraz świadczenie usług finansowych, nabyła dwie nieruchomości w postaci lokali mieszkalnych. Nabywane przez nią nieruchomości są dotychczas rozliczane jako przychody i koszty z działalności gospodarczej. 

REKLAMA

REKLAMA

Teraz przedsiębiorca planuje przekazać te nieruchomości swojej nieletniej córce drogą darowizny. Do czasu jej usamodzielnienia lokale będą wynajmowane, a pożytki czerpane z najmu będą dysponowane zgodnie z wolą rodzica - Wnioskodawcy. Zapis taki będzie wynikał z umowy darowizny lokali zawartej w formie aktu notarialnego.

W związku z tym, we wniosku interpretacyjnym zostało zawarte pytanie: Czy osiągnięte przychody z tytułu najmu lokali powinny być opodatkowane przez Pana nieletnią córkę w odrębnym zeznaniu podatkowym na jej imię i nazwisko ryczałtem ewidencjonowanym, stawką 8,5%, czy te przychody mają być opodatkowane przez Pana jako najem prywatny ryczałtem ewidencjonowanym, czy powinny zostać doliczone do Pana przychodów z tytułu działalności gospodarczej i wykazane w rocznym rozliczeniu PIT-36L? 

Stanowisko KIS/MF

W tej sytuacji, przychody z najmu lokali mieszkalnych, należących do nieletniej córki, podlegają opodatkowaniu przez rodzica w formie ryczałtu ewidencjonowanego jako najem prywatny i powinny zostać wykazane w zeznaniu rocznym PIT-28. 

REKLAMA

Zgodnie z przepisami, osoby fizyczne podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Dochody małoletnich dzieci podlegają opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i są doliczane do dochodów rodziców, chyba że rodzice nie mają prawa pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

"W przepisach ustawowych jest brak przeciwwskazań, aby przychody z najmu osiągane przez małoletniego opodatkować na zasadach określanych jako podatek ryczałtowy w wysokości 8,5% do kwoty 100.000 zł, natomiast od nadwyżki ponad tę kwotę w wysokości 12,5% przychodów. Skoro nie zaistniały wyjątki od reguły doliczania dochodów małoletniego dziecka (Pana córki) do dochodów rodzica (Pana), o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z tytułu najmu lokali powinny być doliczane do Pana przychodów z uwzględnieniem źródła przychodów. Zatem przychody z tytułu najmu lokali mieszkalnych, które nie są uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej winien Pan rozliczyć w zeznaniu PIT-28 składanym na Pan imię i nazwisko." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że przychody z najmu lokali mieszkalnych, które należą do nieletniej córki, powinny być opodatkowane przez rodzica w formie ryczałtu ewidencjonowanego jako najem prywatny. Oznacza to, że rodzic będzie odpowiedzialny za prawidłowe rozliczenie i ujawnienie tych dochodów w zeznaniu rocznym PIT-28. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.539.2023.2.MG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych, będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  REKLAMA

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  REKLAMA

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  REKLAMA