REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przedsiębiorca - pośrednik w sprzedaży samochodów, może skorzystać z preferencyjnego zryczałtowanego podatku dochodowego?

pies, samochód
pies, samochód
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik, będący przedsiębiorcą świadczącym usługi pośrednictwa w sprzedaży samochodów dostawczych i ciężarowych, otrzymał potwierdzenie od Dyrektora KIS, że ma prawo do opodatkowania swoich przychodów z działalności gospodarczej w formie zryczałtowanego podatku dochodowego według stawki 8,5%. 

Usługi pośrednictwa w sprzedaży samochodów

Podatnik jest przedsiębiorcą zarejestrowanym w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, który świadczy usługi pośrednictwa w sprzedaży samochodów dostawczych i ciężarowych na podstawie umowy o świadczenie usług. W ramach zakresu zadań oraz faktycznie wykonywanych czynności Wnioskodawca dokonuje czynności pośrednictwa w sprzedaży pojazdów nowych oraz używanych oraz - jeżeli takie są oczekiwania kontrahenta - pośredniczy w uzyskaniu przez niego finansowania nabywanego pojazdu.

REKLAMA

Przychody Wnioskodawcy w 2021 i 2022 roku były rozliczane na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski i złożył oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu. Wobec tego zadał pytanie: Czy ma Pan prawo do opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej w roku 2023 zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o którym mowa w Ustawie z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne rozliczanego wg stawki 8,5%? 

Stawka 8,5%

REKLAMA

Organ administracji skarbowej potwierdził, że podatnik ma prawo do opodatkowania swoich przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej w roku 2023 zryczałtowanym podatkiem dochodowym, naliczanym wg stawki 8,5%. Nie zachodzą żadne przesłanki wyłączające prawo do zastosowania zryczałtowanego podatku dochodowego, ani nie przekroczono limitu przychodów określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

"W odniesieniu do działalności, którą Pan prowadzi, nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dodatkowo Pana przychód nie przekroczył w roku poprzedzającym rok podatkowy, którego dotyczy wniosek tj. w roku 2022 r. limitu określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a ustawy. Ponadto złożył Pan oświadczenie o wyborze formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu, o którym mowa w art. 9 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Mając na względzie powołane wyżej przepisy, treść wniosku oraz jego uzupełnienia, w opisanych okolicznościach ma Pan prawo do opodatkowania osiąganych przychodów z tytułu usług sklasyfikowanych według PKWiU w grupowaniu 45.11.49.0 oraz 45.19.49.0 w roku 2023 - 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

Podatnik ma prawo do opodatkowania swoich przychodów z działalności gospodarczej w roku 2023 zryczałtowanym podatkiem dochodowym, naliczanym według stawki 8,5%. Wnioskiem dla podatnika jest możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki podatku, co może przyczynić się do obniżenia jego obciążeń podatkowych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.130.2023.2.MJ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA