REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przekazanie przedsiębiorstwa drogą darowizny wiąże się z opodatkowaniem VAT?

VAT
VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że zbycie w formie darowizny całości przedsiębiorstwa zarówno po stronie darczyńcy, jak i obdarowanego nie podlega przepisom ustawy od podatku od towarów i usług na podstawie art. 6 ustawy.

Darowizna całego przedsiębiorstwa

REKLAMA

Wnioskodawca, będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, złożył wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Wniosek dotyczył skutków podatkowych darowizny całego przedsiębiorstwa, które to przedsiębiorstwo zostało przekazane przez Wnioskodawcę na rzecz męża. Przedsiębiorstwo obejmuje różne składniki majątkowe, prawa i zobowiązania związane z prowadzeniem działalności, a także zespół składników materialnych i niematerialnych, które umożliwiają kontynuację działalności w dotychczasowym zakresie. 

REKLAMA

We wniosku zostało sformułowane kluczowe pytanie: Czy przy zbyciu, w formie darowizny, całości przedsiębiorstwa opisanego we wniosku, będzie miał zastosowanie art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług ? W konsekwencji, czy powyższa czynność prawna będzie uprawniała do niestosowania przepisów ww. ustawy (na podstawie art. 6) jako transakcji przekazania całego przedsiębiorstwa?

Brak VAT

REKLAMA

W odpowiedzi organ stwierdził, że zbycie przedsiębiorstwa w formie darowizny nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Organ powołał się na art. 6 tej ustawy, który uprawnia do niestosowania przepisów dotyczących podatku od towarów i usług w przypadku przekazania całego przedsiębiorstwa. Organ uznał, że opisywane przedsiębiorstwo spełnia definicję przedsiębiorstwa zgodnie z art. 55 kodeksu cywilnego.

"Analiza przedstawionego stanu faktycznego oraz treści powołanych przepisów prawa, prowadzi do stwierdzenia, że skoro, darowizna stanowiła - jak wynika z wniosku - zbycie przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego, a Nabywca, przy pomocy składników wchodzących w skład przedsiębiorstwa, bez konieczności angażowania dodatkowych składników majątku kontynuuje działalność prowadzoną dotychczas przez Panią, to transakcja ta podlegała wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym stanowisko Pani, że darowizna przedsiębiorstwa nie podlegała przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, uznałem za prawidłowe." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją Dyrektora KIS, przekazanie przedsiębiorstwa w formie darowizny nie będzie wiązało się z koniecznością zapłaty podatku od towarów i usług. Przekazanie przedsiębiorstwa w całości pozwala na zastosowanie art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, który umożliwia niestosowanie przepisów dotyczących podatku od towarów i usług w przypadku takiej transakcji.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.163.2023.1.AG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA