REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawkę VAT powinien zastosować przedsiębiorca na sprzedaż lodów na wynos w wafelkach?

lody
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS wydał interpretację, dotyczącą stawki VAT na sprzedaż lodów na wynos w wafelkach lub papierowych kubkach - organ potwierdził, że zastosowanie stawki 5% dla sprzedaży lodów na wynos w wafelkach lub kubkach jednorazowych do 30 czerwca 2020 r. jest prawidłowe.

Sprzedaż lodów na wynos w wafelkach lub papierowych kubkach

W zapytaniu skierowanym do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) przedsiębiorca, zajmujący się produkcją lodów tradycyjnych w sposób rzemieślniczy, zadał pytanie dotyczące stawki VAT, jaką powinien zastosować w okresie do 30 czerwca 2020 r. na sprzedaż lodów na wynos w wafelkach lub papierowych kubkach. Przedsiębiorca opisał sposób produkcji lodów, który polega na zamrażaniu kilkukilogramowych porcji mieszanki lodowej w maszynie do lodów. Mieszanka lodowa składa się z mleka, śmietany, cukru oraz ewentualnie wody i owoców, w zależności od rodzaju lodów. Proces mrożenia trwa około 15 minut, po czym lody są gotowe do spożycia lub przechowywania w odpowiednich temperaturach. Lodziarnia sprzedaje wyprodukowane lody na wynos w wafelkach lub papierowych kubkach jednorazowych.

REKLAMA

Stawka VAT 5%

REKLAMA

Dyrektor KIS w odpowiedzi na zapytanie przedsiębiorcy stwierdził, że do dnia 20 czerwca 2020 r. sprzedaż lodów na wynos w wafelkach lub kubkach jednorazowych, wyprodukowanych w opisany sposób, powinna być objęta stawką VAT 5%. Organ podatkowy powołał się na przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którymi lody śmietankowe i pozostałe lody jadalne, takie jak opisane przez przedsiębiorcę, podlegają obniżonej stawce VAT 5%.

"Mając zatem na uwadze wskazaną przez Pana w opisie stanu faktycznego klasyfikację statystyczną oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że skoro jak wynika z wniosku, będące przedmiotem Pana zapytania lody są wyrobem mleczarskim, nie stanowiącym kazeiny do produkcji regenerowanych włókien tekstylnych oraz kazeiny do stosowania w przemyśle innym niż produkcja żywności lub przemysł włókienniczy to do dostawy lodów "na wynos", w waflach lub papierowych kubeczkach jednorazowych, w sytuacji gdy faktycznie - jak wskazał Pan - mieszczą się one w grupowaniu PKWiU 2008 pod symbolem 10.52.10.0, zastosowanie znajduje obniżona stawka podatku VAT w wysokości 5%, na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, w związku z poz. 21 załącznika nr 10 do tej ustawy." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wnioski dla pytającego są takie, że do 20 czerwca 2020 r. powinien on zastosować stawkę VAT 5% na sprzedaż swoich lodów na wynos w wafelkach lub kubkach jednorazowych. Organ potwierdził zgodność sposobu produkcji lodów oraz rodzaju oferowanych produktów z przepisami dotyczącymi obniżonej stawki VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.214.2023.1.IO

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA