Czy banki są zobowiązane do pobierania podatku od odsetek i dyskonta od obligacji skarbowych?

bank, odsetki / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wypłacane na rzecz podatników odsetki lub dyskonta od obligacji skarbowych oraz obligacji innych niż skarbowe wyemitowanych po 2018 r. nie generują obowiązku pobrania podatku przez bank jako płatnika.

Wypłacane odsetki oraz dyskonta od obligacji, a podatek 

Wnioskodawcą jest spółka akcyjna prowadząca działalność bankową. Spółka działa jako rezydent podatkowy w Polsce i prowadzi działalność bankową zgodnie z ustawą prawo bankowe. Spółka prowadzi rachunki papierów wartościowych oraz rachunki zbiorcze na podstawie ustawy o PIT. Spółka realizuje wypłaty odsetek lub dyskonta związane z obligacjami spełniającymi określone kryteria, takie jak termin wykupu i miejsce obrotu. Wypłaty są adresowane do podmiotów uprawnionych, czyli podatników zamieszkałych w Polsce.

Obligacje obejmują zarówno te emitowane przez Skarb Państwa, jak i przez inne podmioty, niezależnie od daty emisji. Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy wypłacając na rzecz podatników odsetki lub dyskonto od obligacji skarbowych oraz obligacji innych niż skarbowe wyemitowanych po 2018 r. bank jako płatnik bezwarunkowo nie pobiera podatku. W ocenie wnioskodawcy B]bank jako płatnik nie jest zobowiązany do pobierania podatku.

KIS: płatnicy zwolnieni z dodatkowych warunków poboru podatku

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę jest prawidłowe. Organ podatkowy wskazał, że zgodnie z ustawą z 7 października 2022 r. zmieniono przepisy ustawy o PIT, eliminując wymóg oświadczenia emitenta obligacji dotyczącego zwolnienia z obowiązku poboru podatku od odsetek lub dyskonta od niektórych obligacji. W związku z tym organ podatkowy potwierdził stanowisko spółki, że po zmianach wprowadzonych ustawą z 2022 r., nie jest uzależniona od dodatkowych warunków i procedur.

Organ podkreślił, że ustawa o PIT zwalnia płatników z obowiązku poboru podatku od odsetek lub dyskonta od niektórych obligacji, w tym m.in. obligacji o terminie wykupu nie krótszym niż rok, dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzonych do alternatywnego systemu obrotu na terytorium Polski lub na terytorium państwa, które ma umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Polską.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.203.2023.1.SJ

Podatki
Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?
21 maja 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?
20 maja 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

pokaż więcej
Proszę czekać...