REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik, który świadczy usługi budowlane za granicą, musi uwzględniać je w limicie obrotów VAT?

choroba wibracyjna młot pneumatyczny budowa pracownik praca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że nie wlicza się do limitu, określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, przychodów za usługi budowlane dla nieruchomości, które mieszczą się za granicą.

Usługi w kraju i za granicą 

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w Polsce, zajmującą się świadczeniem usług budowlanych. Usługi te są wykonywane jedynie na terenie poza granicami Polski, na zlecenie podmiotu zagranicznego zarejestrowanego również poza Polską. Podatnik nie dokonuje zakupu materiałów. Jest on zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony, aktywny, z obowiązkiem rejestracji VAT-UE. Przychody z usług budowlanych wykonywanych w kraju wynoszą pewną kwotę, natomiast przychody zagraniczne z usług budowlanych są oddzielnie uwzględniane. Zgodnie z przepisami, miejsce opodatkowania tych usług jest miejscem położenia nieruchomości, a nie miejsce wykonywania działalności.

REKLAMA

W tej sprawie Wnioskodawca zadał pytanie: Czy postępuje Pan prawidłowo nie wliczając do limitu, określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, przychodów za usługi budowlane dla nieruchomości mieszczących się za granicą?

Stanowisko KIS/MF

REKLAMA

Dyrektor KIS odpowiedział, że podatnik postępuje prawidłowo, nie wliczając do limitu obrotów, określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, przychodów z usług budowlanych dla nieruchomości mieszczących się za granicą. Odnosi się to do sprzedaży dokonywanej przez podatników, u których łączna suma obrotów nie przekroczyła 200 000 zł. 

REKLAMA

W tym przypadku istotnym elementem jest określenie miejsca wykonywania działalności, które ustawodawca definiuje jako terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Sprzedaż, która jest opodatkowana VAT, dotyczy dostawy towarów i świadczenia usług na terytorium kraju, nie obejmując usług świadczonych za granicą. W przypadku podatnika, który świadczy usługi budowlane dla nieruchomości zagranicznych, miejsce opodatkowania tych usług jest poza granicami kraju.

"Mając zatem na uwadze cytowane przepisy prawa oraz przedstawione okoliczności sprawy należy stwierdzić, że skoro - jak wynika z treści wniosku - świadczone przez Pana na terenie (...) usługi budowlane są związane z nieruchomościami, to miejscem świadczenia i opodatkowania tych usług - stosownie do art. 28e ustawy o VAT - będzie terytorium państwa, w którym jest miejsce położenia nieruchomości, tj. w przedmiotowej sprawie terytorium (...). W świetle art. 2 pkt 22 ustawy o VAT stwierdzić należy, że odpłatne świadczenie usług, których miejsce świadczenia (opodatkowania) znajduje się poza terytorium kraju nie stanowi sprzedaży w rozumieniu ustawy. Tym samym przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT nie uwzględnia się świadczenia usług, których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. W konsekwencji należy stwierdzić, że do wartości limitu zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, nie powinien Pan wliczać kwot z tytułu wykonania usług, które stosownie do art. 28e ustawy o VAT nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski." - wskazał organ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że podatnik postępuje prawidłowo, nie wliczając przychodów z usług budowlanych dla nieruchomości zagranicznych do limitu obrotów określonego w ustawie o VAT. Oznacza to, że podatnik nie zostanie objęty obowiązkami podatkowymi z tytułu tych usług, jeśli suma obrotów nie przekracza 200 000 zł. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.47.2023.2.AM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA