Czy podatnik, który świadczy usługi budowlane za granicą, musi uwzględniać je w limicie obrotów VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi w kraju i za granicą
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w Polsce, zajmującą się świadczeniem usług budowlanych. Usługi te są wykonywane jedynie na terenie poza granicami Polski, na zlecenie podmiotu zagranicznego zarejestrowanego również poza Polską. Podatnik nie dokonuje zakupu materiałów. Jest on zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony, aktywny, z obowiązkiem rejestracji VAT-UE. Przychody z usług budowlanych wykonywanych w kraju wynoszą pewną kwotę, natomiast przychody zagraniczne z usług budowlanych są oddzielnie uwzględniane. Zgodnie z przepisami, miejsce opodatkowania tych usług jest miejscem położenia nieruchomości, a nie miejsce wykonywania działalności.
REKLAMA
W tej sprawie Wnioskodawca zadał pytanie: Czy postępuje Pan prawidłowo nie wliczając do limitu, określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, przychodów za usługi budowlane dla nieruchomości mieszczących się za granicą?
Stanowisko KIS/MF
REKLAMA
Dyrektor KIS odpowiedział, że podatnik postępuje prawidłowo, nie wliczając do limitu obrotów, określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, przychodów z usług budowlanych dla nieruchomości mieszczących się za granicą. Odnosi się to do sprzedaży dokonywanej przez podatników, u których łączna suma obrotów nie przekroczyła 200 000 zł.
REKLAMA
W tym przypadku istotnym elementem jest określenie miejsca wykonywania działalności, które ustawodawca definiuje jako terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Sprzedaż, która jest opodatkowana VAT, dotyczy dostawy towarów i świadczenia usług na terytorium kraju, nie obejmując usług świadczonych za granicą. W przypadku podatnika, który świadczy usługi budowlane dla nieruchomości zagranicznych, miejsce opodatkowania tych usług jest poza granicami kraju.
"Mając zatem na uwadze cytowane przepisy prawa oraz przedstawione okoliczności sprawy należy stwierdzić, że skoro - jak wynika z treści wniosku - świadczone przez Pana na terenie (...) usługi budowlane są związane z nieruchomościami, to miejscem świadczenia i opodatkowania tych usług - stosownie do art. 28e ustawy o VAT - będzie terytorium państwa, w którym jest miejsce położenia nieruchomości, tj. w przedmiotowej sprawie terytorium (...). W świetle art. 2 pkt 22 ustawy o VAT stwierdzić należy, że odpłatne świadczenie usług, których miejsce świadczenia (opodatkowania) znajduje się poza terytorium kraju nie stanowi sprzedaży w rozumieniu ustawy. Tym samym przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT nie uwzględnia się świadczenia usług, których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. W konsekwencji należy stwierdzić, że do wartości limitu zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, nie powinien Pan wliczać kwot z tytułu wykonania usług, które stosownie do art. 28e ustawy o VAT nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji, że podatnik postępuje prawidłowo, nie wliczając przychodów z usług budowlanych dla nieruchomości zagranicznych do limitu obrotów określonego w ustawie o VAT. Oznacza to, że podatnik nie zostanie objęty obowiązkami podatkowymi z tytułu tych usług, jeśli suma obrotów nie przekracza 200 000 zł.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.