REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki związane z certyfikacją i oceną techniczną można jednorazowo zaliczyć do kosztów podatkowych?

pieniądze, świadczenie, zasiłek, 300 plus, 500 plus
pieniądze, świadczenie, zasiłek, 300 plus, 500 plus
pieniądze, świadczenie, zasiłek, 300 plus, 500 plus
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził możliwość zaliczenia jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów wydatków za wydanie Certyfikatu/Atestu, posługiwanie się certyfikatem bądź za wydanie Krajowej Oceny Technicznej.

Jednorazowe zaliczenie do kosztów

Wspólnik spółki jawnej zapytał, czy możliwe jest zaliczenie jednorazowo do kosztów uzyskania przychodu wydatków za wydanie Certyfikatu/Atestu, posługiwanie się certyfikatem bądź za wydanie Krajowej Oceny Technicznej. Spółka ujmowała te koszty w księgach jednorazowo jako koszt, nie jako rezerwy i bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Pytający oczekiwał odpowiedzi, czy takie postępowanie jest zgodne z przepisami podatkowymi.

REKLAMA

Koszty pośrednie

REKLAMA

Według Dyrektora KIS, wymienione koszty są kosztami pośrednimi, których nie można przypisać bezpośrednio do konkretnego przychodu. Zgodnie z przepisami podatkowymi, koszty pośrednie potrąca się zazwyczaj w roku ich poniesienia. Jeżeli koszty dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy i nie można określić, jaka ich część dotyczy danego roku, wtedy stanowią koszty uzyskania przychodu proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Organ wskazał, że zwrot zawarty w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy wydatków dotyczących usług wykonywanych w kilku okresach, a nie jednorazowych wydatków. Z tego powodu, KIS stwierdził, że Spółka ma prawo zaliczyć w/w koszty jednorazowo do kosztów podatkowych, ponieważ są one związane ze świadczeniem usług jednorazowo, lecz wykorzystywane lub odnoszące skutek przez dłuższy czas.

"Reasumując - wydatki związane z kosztami za posługiwanie się certyfikatem bezterminowym mogą być jednorazowo zaliczone do kosztów podatkowych w dacie ich poniesienia. Z kolei wydatki poniesione z tytułu wydania Certyfikatu/Atestu oraz Krajowej Oceny Technicznej, dotyczące okresu przekraczającego rok podatkowy, stanowią Pani koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresów ich ważności. Wydatki te stanowią Pani koszt podatkowy proporcjonalnie do Pani udziału w zyskach Spółki." - wskazał  Dyrektor KIS

Podsumowanie

Z interpretacji Dyrektora KIS wynika, że Spółka ma prawo zaliczyć jednorazowo do kosztów podatkowych wydatki związane z kosztami za wydanie Certyfikatu/Atestu, posługiwanie się certyfikatem bądź za wydanie Krajowej Oceny Technicznej. Spółka może ująć te koszty w księgach rachunkowych jednorazowo na podstawie otrzymanej faktury. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.113.2023.1.MC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA