REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy powtarzające się świadczenia niepieniężne na rzecz wspólników są opodatkowane PIT? Na kim ciąży obowiązek odprowadzenia podatku?

Katowice,,Poland,-,February,3,,2022:,Closeup,Of,Pit-11,Tax
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, dotyczącą opodatkowania powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz wspólników. Organ stwierdził, że dochody z tych świadczeń powinny być opodatkowane jako dochody z innych źródeł, a obowiązek podatkowy spoczywa na wspólniku. 

Opodatkowanie powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz wspólników

Wnioskodawca, będący spółką, zwrócił się do Dyrektora KIS w celu uzyskania interpretacji podatkowej, dotyczącej opodatkowania powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz wspólników. Zadał pytanie: Czy obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego od wypłacanych wynagrodzeń za powtarzające się świadczenia niepieniężne na rzecz wspólników będzie ciążył na Wnioskodawcy (Spółce) czy też na wspólniku, który osiągnie z tego tytułu przychody?

REKLAMA

Wnioskodawca argumentował, że dochody z tych świadczeń powinny być opodatkowane jako dochody z innych źródeł. Zaznaczył, że wypłata takiego wynagrodzenia nie powinna być obciążana podatkiem dochodowym na poziomie spółki, a odpowiedzialność za podatek powinna spoczywać na samym wspólniku. 

Dochody z innych źródeł 

REKLAMA

Organ odpowiedział na zapytanie Wnioskodawcy, odnosząc się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ argumentował, że dochody z powtarzających się świadczeń niepieniężnych powinny być opodatkowane jako dochody z innych źródeł zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 tej ustawy. KIS wskazał, że definicja przychodów z innych źródeł jest szeroka i obejmuje różne rodzaje dochodów, nie tylko te wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1.

Organ administracji skarbowej podtrzymał stanowisko, że spółka wypłacająca wynagrodzenie za niepieniężne świadczenie nie jest płatnikiem podatku dochodowego od tego wynagrodzenia, a obowiązek podatkowy spoczywa na samym wspólniku. KIS podkreślił również, że w przypadku spółki wynagrodzenie to stanowi koszt zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

"W konsekwencji, w sytuacji wypłaty wspólnikom wynagrodzenia z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki, na Spółce nie będzie spoczywał obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dochód z tego tytułu będzie podlegał wykazaniu w zeznaniu rocznym wspólnika i opodatkowaniu wraz z innymi uzyskanymi przez niego w roku podatkowym dochodami według skali określonej w art. 27 ust. 1 ww. ustawy. Jednakże, stosownie do treści art. 42a ust. 1 ww. ustawy, Spółka będzie zobowiązana do wystawienia dla wspólników informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 za rok, w którym dojdzie do faktycznej zapłaty przez Spółkę wynagrodzenia." - wskazał organ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Wynikające z interpretacji KIS konsekwencje dla Wnioskodawcy są takie, że dochody z powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz wspólników powinny być opodatkowane jako dochody z innych źródeł na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie, spółka wypłacająca takie wynagrodzenie nie odpowiada za odprowadzenie podatku, a obowiązek podatkowy spoczywa na wspólniku.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.915.2022.2.RR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA