REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy powtarzające się świadczenia niepieniężne na rzecz wspólników są opodatkowane PIT? Na kim ciąży obowiązek odprowadzenia podatku?

Katowice,,Poland,-,February,3,,2022:,Closeup,Of,Pit-11,Tax
Katowice,,Poland,-,February,3,,2022:,Closeup,Of,Pit-11,Tax
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, dotyczącą opodatkowania powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz wspólników. Organ stwierdził, że dochody z tych świadczeń powinny być opodatkowane jako dochody z innych źródeł, a obowiązek podatkowy spoczywa na wspólniku. 

Opodatkowanie powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz wspólników

REKLAMA

Wnioskodawca, będący spółką, zwrócił się do Dyrektora KIS w celu uzyskania interpretacji podatkowej, dotyczącej opodatkowania powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz wspólników. Zadał pytanie: Czy obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego od wypłacanych wynagrodzeń za powtarzające się świadczenia niepieniężne na rzecz wspólników będzie ciążył na Wnioskodawcy (Spółce) czy też na wspólniku, który osiągnie z tego tytułu przychody?

REKLAMA

Wnioskodawca argumentował, że dochody z tych świadczeń powinny być opodatkowane jako dochody z innych źródeł. Zaznaczył, że wypłata takiego wynagrodzenia nie powinna być obciążana podatkiem dochodowym na poziomie spółki, a odpowiedzialność za podatek powinna spoczywać na samym wspólniku. 

Dochody z innych źródeł 

Organ odpowiedział na zapytanie Wnioskodawcy, odnosząc się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ argumentował, że dochody z powtarzających się świadczeń niepieniężnych powinny być opodatkowane jako dochody z innych źródeł zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 tej ustawy. KIS wskazał, że definicja przychodów z innych źródeł jest szeroka i obejmuje różne rodzaje dochodów, nie tylko te wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1.

REKLAMA

Organ administracji skarbowej podtrzymał stanowisko, że spółka wypłacająca wynagrodzenie za niepieniężne świadczenie nie jest płatnikiem podatku dochodowego od tego wynagrodzenia, a obowiązek podatkowy spoczywa na samym wspólniku. KIS podkreślił również, że w przypadku spółki wynagrodzenie to stanowi koszt zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

"W konsekwencji, w sytuacji wypłaty wspólnikom wynagrodzenia z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki, na Spółce nie będzie spoczywał obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dochód z tego tytułu będzie podlegał wykazaniu w zeznaniu rocznym wspólnika i opodatkowaniu wraz z innymi uzyskanymi przez niego w roku podatkowym dochodami według skali określonej w art. 27 ust. 1 ww. ustawy. Jednakże, stosownie do treści art. 42a ust. 1 ww. ustawy, Spółka będzie zobowiązana do wystawienia dla wspólników informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 za rok, w którym dojdzie do faktycznej zapłaty przez Spółkę wynagrodzenia." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynikające z interpretacji KIS konsekwencje dla Wnioskodawcy są takie, że dochody z powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz wspólników powinny być opodatkowane jako dochody z innych źródeł na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie, spółka wypłacająca takie wynagrodzenie nie odpowiada za odprowadzenie podatku, a obowiązek podatkowy spoczywa na wspólniku.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.915.2022.2.RR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA