REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zrezygnować z kasy rejestrującej w przypadku usług związanych z edukacją sportową?

Zwolnienie podmiotowe z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych dla usług edukacji sportowej i zajęć sportowych

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy zwolnienie podmiotowe z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych dla usług edukacji sportowej i zajęć sportowych. Wnioskodawca, prowadzący działalność związana z nauką pływania, stara się zaprzestać prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej. Krajowa Informacja Skarbowa udzieliła odpowiedzi na pytania Wnioskodawcy, potwierdzając możliwość likwidacji kasy rejestrującej. Zapoznaj się z ich stanowiskiem i sposobem postępowania w tej sprawie.

Zwolnienie podmiotowe z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych dla usług edukacji sportowej i zajęć sportowych

Wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą od 1 marca 1990 r. pod nazwą K. i korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Świadczy usługi związane z edukacją sportową oraz zajęciami sportowymi i rekreacyjnymi, głównie nauką pływania, zarówno grupową, jak i indywidualną. Usługi te świadczone są stacjonarnie w obiekcie basenowym. Wnioskodawca prowadzi ewidencję osób, dla których świadczy usługi. Zapłata za usługi następuje poprzez przelew na rachunek bankowy Wnioskodawcy, a w opisie przelewu wskazane są dane osoby dokonującej płatności. Wnioskodawca ewidencjonuje sprzedaż usług przy użyciu kasy rejestrującej. Nie dokonuje i nie będzie dokonywał sprzedaży towarów i usług wymienionych w rozporządzeniu ministra finansów dotyczącym zwolnień z ewidencji sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych. Wnioskodawca uważa, że z ewidencji i dowodów dokumentujących płatność jednoznacznie wynika, wykonania jakiej czynności dotyczyła zapłata.

REKLAMA

Możliwość zlikwidowania kasy rejestrującej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział na pytanie Wnioskodawcy, stwierdzając, że Wnioskodawca może zaprzestać prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej oraz dokonać likwidacji kasy rejestrującej. Podmiotowe zwolnienie przedmiotowe z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych dotyczy usług związanych z edukacją sportową oraz zajęciami sportowymi i rekreacyjnymi, takimi jak nauka pływania, które są świadczone stacjonarnie. Wnioskodawca spełnia wszystkie wymogi zwolnienia, ponieważ prowadzi sprzedaż usług w obrocie bezgotówkowym, a z ewidencji i dowodów dokumentujących płatność jednoznacznie wynika, wykonania jakiej czynności dotyczyła zapłata.

Podsumowanie

Na podstawie udzielonej interpretacji organów administracji skarbowej wynika, że Wnioskodawca może zaprzestać prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej oraz dokonać likwidacji kasy rejestrującej. Wszystkie usługi świadczone przez Wnioskodawcę, związane z edukacją sportową oraz zajęciami sportowymi i rekreacyjnymi, są objęte zwolnieniem z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Jednak Wnioskodawca powinien złożyć odpowiednie raporty fiskalne, sporządzić protokół i wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji prowadzonej przez naczelnika urzędu skarbowego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.42.2023.1.MN

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

  Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

  Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  REKLAMA