REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odzyskać podatek VAT od kosztów kwalifikowanych?

VAT od poniesionych kosztów kwalifikowanych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy wniosek gminy o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie odzyskania podatku VAT. Gmina chce dowiedzieć się, czy ma możliwość odliczenia podatku od poniesionych kosztów kwalifikowanych. Przedstawiamy stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej oraz konsekwencje, jakie wynikają z udzielonej interpretacji indywidualnej. Artykuł jest istotny dla podatników VAT oraz organów administracji skarbowej, którzy muszą uwzględnić te przepisy w praktyce.

VAT od poniesionych kosztów kwalifikowanych

W związku ze złożeniem wniosku na realizację zadania pn.: (...) objętego (...), Gmina występuje z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie możliwości odzyskania podatku VAT przez Gminę (...) od poniesionych kosztów kwalifikowanych na wniosek, bądź możliwości uzyskania dofinansowania w kwocie brutto.

REKLAMA

Gmina (...) jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Gmina (...) przy realizacji zadania pn.: (...) spełnia podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ nie ma związku zakupów z wykorzystywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Gmina nie może skorzystać z możliwości odliczeń podatku VAT

Zdaniem Wnioskodawcy, Gmina nie może skorzystać z możliwości odliczeń podatku od towarów i usług, będąc podatnikiem podatku VAT. W świetle art. 86 ust. 1 ustawy oraz w związku z zaistniałym stanem faktycznym, ze względu na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykorzystywanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia w całości bądź w części podatku naliczonego w fakturach zakupowych, dokumentujących nabyte towary i usługi w ramach realizacji projektu pn.: (...) Wobec powyższego, Gmina powinna otrzymać dofinansowanie w kwocie brutto.

Braku prawa do odliczenia VAT naliczonego w związku z realizacją zadania

W wyniku udzielonej interpretacji indywidualnej przez KIS wynika, że Gmina (...) nie może skorzystać z możliwości odliczenia podatku od towarów i usług, ponieważ nie spełnia podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykorzystywanymi czynnościami opodatkowanymi. W związku z tym, Gmina powinna otrzymać dofinansowanie w kwocie brutto. Interpretacja ta ma ważne skutki dla pytającego, ponieważ wpływa na sposób rozliczenia podatku VAT, oraz dla organów administracji skarbowej, które muszą uwzględnić te przepisy przy ewentualnej kontroli podatkowej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.250.2023.1.MKA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

REKLAMA