REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi związane z oprogramowaniem podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

komputer klawiatura programowanie informatyka branża IT pracownik informatyk programista copy writer pisarz dziennikarz grafoman
komputer klawiatura programowanie informatyka branża IT pracownik informatyk programista copy writer pisarz dziennikarz grafoman
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą sytuacji, w której podatnik prowadzi działalność opodatkowaną różnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku braku możliwości określenia przychodów z każdego rodzaju działalności, całość przychodu jest opodatkowana stawką ryczałtu odpowiadającą wyższej stawce.

Stan faktyczny

Wnioskodawca świadczy różne usługi, które są opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Usługi te obejmują instalowanie oprogramowania, szkolenia z obsługi oprogramowania, wdrażanie oprogramowania, wsparcie serwisowe oraz wdrażanie technologii produkcyjnej. Wartość wynagrodzenia z faktury za świadczone usługi jest stała i wynosi określoną kwotę, co uniemożliwia podział należnego wynagrodzenia na poszczególne rodzaje świadczonych usług.

REKLAMA

Wnioskodawca uważa, że przychód z usług związanych z oprogramowaniem, sklasyfikowanych przez Urząd Statystyczny pod określonymi numerami PKWiU, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy stawce 8,5%.

W związku z danym stanem faktycznym oraz własnym stanowiskiem, wnioskodawca zdecydował się zapytać organ podatkowy, jak powinien opodatkować swoje przychody, biorąc pod uwagę, że prowadzi działalność opodatkowaną różnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stanowisko KIS/MF

REKLAMA

KIS wskazał, że zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli podatnik prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

W przypadku braku możliwości określenia przychodów z każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów. Jednak, jeżeli podatnik osiąga również przychody, które są opodatkowane wyższą stawką, całość przychodu jest opodatkowana tą wyższą stawką.

W przypadku wnioskodawca, który świadczy usługi opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu oraz usługi opodatkowane 12% stawką ryczałtu, całość przychodu jest opodatkowana 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Podsumowanie

Wynikiem interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej jest ustalenie, że różne usługi świadczone przez podmiot, takie jak instalowanie oprogramowania, szkolenia z obsługi oprogramowania, wdrażanie oprogramowania, wsparcie serwisowe i wdrażanie technologii produkcyjnej, są klasyfikowane pod różnymi kodami PKWiU, które mają różne stawki podatku zryczałtowanego. W przypadku braku możliwości podziału wynagrodzenia na poszczególne rodzaje świadczeń, stawka ryczałtu wynosi 8,5%. Natomiast jeśli jest możliwość określenia przychodów z każdego rodzaju działalności, przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ustawie. W przypadku usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania, stawka ryczałtu wynosi 12%.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.834.2022.1.PSZ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA