Czy z ulgi na zabytki może skorzystać przedsiębiorca wynajmujący lokale mieszkalne
REKLAMA
REKLAMA
Zakup nieruchomości zabytkowych
Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest wynajem lokali mieszkalnych. W 2018 i 2019 roku zakupiła dwie nieruchomości wpisane do rejestru zabytków, które wymagały znacznych nakładów na remont i modernizację. W 2022 roku poniosła wydatki na remont obu nieruchomości. Wnioskodawczyni uważa, że powinna mieć prawo do skorzystania z ulgi na zabytki, ponieważ nieruchomości, które nabyła i remontowała, są wpisane do rejestru zabytków.
REKLAMA
Ważny jest moment poniesienia wydatków
REKLAMA
Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe. Zgodnie z interpretacją, ulga na zabytki przysługuje podatnikom będącym właścicielami lub współwłaścicielami zabytków nieruchomych, którzy ponieśli wydatki na:
- wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej utworzony, zgodnie z odrębnymi przepisami, dla zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków;
- prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków;
- odpłatne nabycie zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub udziału w takim zabytku, pod warunkiem, że podatnik na nabytą nieruchomość poniósł wydatek o charakterze remontowo-konserwatorskim.
REKLAMA
Ponadto, ulga jest skierowana do podatników PIT opłacających podatek według skali podatkowej, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Interpretacja dotyczyła wyłącznie sytuacji podatkowej wnioskodawczyni i nie rozstrzygała o sytuacji podatkowej jej męża.
Dyrektor KIS stwierdził, że poniesienie przez wnioskodawczynię w 2022 r. wydatków na remont, tj. wydatków, o których mowa w art. 26hb ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uprawnia jej do skorzystania, na podstawie art. 26hb ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, z odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych w latach 2018 i 2019 na nabycie nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków. Przepis art. 26hb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaczął bowiem obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., co oznacza, że jego zastosowanie odnosi się również do wydatków poniesionych od 1 stycznia 2022 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.