REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Interpretacja Dyrektora KIS: Refinansowanie studiów podyplomowych jako przychód

studia
studia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W najnowszej interpretacji indywidualnej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że refinansowanie studiów podyplomowych przez firmę dla swojego prezesa zarządu jest uznawane za jego przychód podlegający opodatkowaniu. Artykuł wyjaśnia, jakie to ma konsekwencje dla podatnika i płatnika.

Studia podyplomowe prezesa

Prezes zarządu spółki został zatrudniony na podstawie umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania. W 2022 roku złożył wniosek do rady nadzorczej o pokrycie kosztów studiów podyplomowych EMBA. Rada Nadzorcza wyraziła zgodę na refinansowanie tych kosztów, a spółka dokonała przelewu na rzecz prezesa. Jednakże spółka nie doliczyła tej kwoty do przychodu prezesa i nie pobrała zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W styczniu 2023 roku prezes zarządu złożył kolejny wniosek o refinansowanie kosztów studiów, na który również otrzymał zgodę rady nadzorczej.

REKLAMA

Wnioskodawca uważał, że refinansowanie kosztów studiów podyplomowych nie powinno być uznawane za przychód, ponieważ zdobyta wiedza i umiejętności będą wykorzystywane na rzecz spółki.

Uniknięcie wydatku

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał, że refinansowanie kosztów studiów podyplomowych przez spółkę dla prezesa zarządu jest uznawane za przychód podlegający opodatkowaniu. Uzasadnił to tym, że prezes zarządu jest bezpośrednim i końcowym beneficjentem korzyści wynikających z uczestnictwa w studiach, podnosząc tym samym swoje kwalifikacje. Umiejętności zdobyte w trakcie studiów będą mogły być przez niego wykorzystane nie tylko w okresie obowiązywania umowy zawartej ze spółką, ale i w dalszej karierze zawodowej. Ponadto, gdyby nie pokrycie tych wydatków przez spółkę, prezes zarządu musiałby ponieść taki koszt z własnych środków. W sytuacji, w której spółka pokrywa w części koszty studiów, można mówić o uniknięciu przez prezesa zarządu wydatku, co skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Podsumowując, Dyrektor KIS stwierdził, że spółka powinna wystawić korektę PIT-11 za 2022 rok z prawidłową kwotą przychodu i bez pobranej zaliczki z tego tytułu. Z tytułu refinansowania kosztów indywidualnych studiów podyplomowych EMBA, spółka powinna pobrać od podatnika zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2023 rok.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.348.2023.1.MK

Zobacz także: Studia podyplomowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA