REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup klimatyzatorów z funkcją grzania może zostać rozliczony jako ulga termomodernizacyjna

termomodernizacja, ulga termomodernizacyjna, ocieplenie poddasza
termomodernizacja, ulga termomodernizacyjna, ocieplenie poddasza, wełna mineralna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy, którzy przeprowadzili termomodernizację swojego budynku mieszkalnego wraz z założeniem instalacji fotowoltaicznej, nie wiedzieli czy mogą uwzględnić zakup i montaż klimatyzatorów z funkcją grzania, jako część ulgi termomodernizacyjnej. Dyrektor KIS wskazał, że klimatyzatory spełniające wymagania dotyczące pomp ciepła mogą być uznane za element termomodernizacji i podlegać uldze termomodernizacyjnej. 

Wydatek na zakup i montaż klimatyzatorów z funkcją grzania, a ulga

W przedstawionym wniosku, podatnicy zgłosili, że przeprowadzili termomodernizację swojego budynku mieszkalnego przed rokiem 2020, wraz z zakupem i zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej. W 2021 roku dokonali również zakupu i montażu zespołu klimatyzatorów, posiadających funkcję grzania. Ze względu na brak sprecyzowanych zapisów ustawowych, nie złożyli wniosku o odliczenie tego wydatku jako "ulgi termomodernizacyjnej" na początku 2022 roku. Obecnie chcą złożyć taki wniosek, stosując zasadę korekty za 2021 rok.

REKLAMA

Zespół klimatyzatorów z funkcją grzania, został zamontowany w 2021 roku i spełnia wymagania dotyczące pomp ciepła, jako urządzenia typu powietrze-powietrze o wskaźnikach COP na odpowiednim poziomie. Wydatki na zakup klimatyzatorów były związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które miało na celu częściową zamianę źródła energii na źródła odnawialne i zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji. Wydatki nie były finansowane z innych źródeł i nie były uwzględnione w innych ulgach podatkowych.

Dyrektor KIS z korzyścią dla podatników

Dyrektor KIS w odpowiedzi na pytanie podatników, dotyczące możliwości zaliczenia zakupu i montażu klimatyzatorów z funkcją grzania do ulgi termomodernizacyjnej, przedstawił stanowisko, że instalacja zespołu klimatyzatorów z funkcją grzania w budynku mieszkalnym może być uznana za realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i podlegać odpisowi jako ulga termomodernizacyjna. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 roku, klimatyzatory, które spełniają wymagania dotyczące pomp ciepła, mogą być uznane za urządzenia typu powietrze-powietrze. Wydatki na zakup i montaż klimatyzatorów, które mają bezpośredni związek z wcześniejszą inwestycją w instalację fotowoltaiczną i przyczyniły się do obniżenia zużycia paliw stałych do ogrzewania budynku, mogą być uwzględnione jako koszty termomodernizacji.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją organu, podatnicy mają prawo dokonać odpisu ulgi termomodernizacyjnej na zakup i montaż klimatyzatorów z funkcją grzania. Klimatyzatory, które spełniają wymagania dotyczące pomp ciepła, mogą zostać uznane za realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jeśli mają bezpośredni związek z wcześniejszą inwestycją w instalację fotowoltaiczną i przyczyniają się do obniżenia zużycia paliw stałych do ogrzewania budynku. Wydatki na zakup i montaż klimatyzatorów mogą być uwzględnione jako koszty termomodernizacji i podlegać uldze termomodernizacyjnej, jeśli spełniają określone wymagania oraz nie zostały uwzględnione w innych ulgach podatkowych. Tak też było w tej sprawie. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-1.4011.184.2023.2.MW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

REKLAMA

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

REKLAMA

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

REKLAMA