REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup klimatyzatorów z funkcją grzania może zostać rozliczony jako ulga termomodernizacyjna

termomodernizacja, ulga termomodernizacyjna, ocieplenie poddasza
termomodernizacja, ulga termomodernizacyjna, ocieplenie poddasza
termomodernizacja, ulga termomodernizacyjna, ocieplenie poddasza, wełna mineralna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy, którzy przeprowadzili termomodernizację swojego budynku mieszkalnego wraz z założeniem instalacji fotowoltaicznej, nie wiedzieli czy mogą uwzględnić zakup i montaż klimatyzatorów z funkcją grzania, jako część ulgi termomodernizacyjnej. Dyrektor KIS wskazał, że klimatyzatory spełniające wymagania dotyczące pomp ciepła mogą być uznane za element termomodernizacji i podlegać uldze termomodernizacyjnej. 

Wydatek na zakup i montaż klimatyzatorów z funkcją grzania, a ulga

REKLAMA

W przedstawionym wniosku, podatnicy zgłosili, że przeprowadzili termomodernizację swojego budynku mieszkalnego przed rokiem 2020, wraz z zakupem i zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej. W 2021 roku dokonali również zakupu i montażu zespołu klimatyzatorów, posiadających funkcję grzania. Ze względu na brak sprecyzowanych zapisów ustawowych, nie złożyli wniosku o odliczenie tego wydatku jako "ulgi termomodernizacyjnej" na początku 2022 roku. Obecnie chcą złożyć taki wniosek, stosując zasadę korekty za 2021 rok.

REKLAMA

Zespół klimatyzatorów z funkcją grzania, został zamontowany w 2021 roku i spełnia wymagania dotyczące pomp ciepła, jako urządzenia typu powietrze-powietrze o wskaźnikach COP na odpowiednim poziomie. Wydatki na zakup klimatyzatorów były związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które miało na celu częściową zamianę źródła energii na źródła odnawialne i zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji. Wydatki nie były finansowane z innych źródeł i nie były uwzględnione w innych ulgach podatkowych.

Dyrektor KIS z korzyścią dla podatników

Dyrektor KIS w odpowiedzi na pytanie podatników, dotyczące możliwości zaliczenia zakupu i montażu klimatyzatorów z funkcją grzania do ulgi termomodernizacyjnej, przedstawił stanowisko, że instalacja zespołu klimatyzatorów z funkcją grzania w budynku mieszkalnym może być uznana za realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i podlegać odpisowi jako ulga termomodernizacyjna. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 roku, klimatyzatory, które spełniają wymagania dotyczące pomp ciepła, mogą być uznane za urządzenia typu powietrze-powietrze. Wydatki na zakup i montaż klimatyzatorów, które mają bezpośredni związek z wcześniejszą inwestycją w instalację fotowoltaiczną i przyczyniły się do obniżenia zużycia paliw stałych do ogrzewania budynku, mogą być uwzględnione jako koszty termomodernizacji.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją organu, podatnicy mają prawo dokonać odpisu ulgi termomodernizacyjnej na zakup i montaż klimatyzatorów z funkcją grzania. Klimatyzatory, które spełniają wymagania dotyczące pomp ciepła, mogą zostać uznane za realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jeśli mają bezpośredni związek z wcześniejszą inwestycją w instalację fotowoltaiczną i przyczyniają się do obniżenia zużycia paliw stałych do ogrzewania budynku. Wydatki na zakup i montaż klimatyzatorów mogą być uwzględnione jako koszty termomodernizacji i podlegać uldze termomodernizacyjnej, jeśli spełniają określone wymagania oraz nie zostały uwzględnione w innych ulgach podatkowych. Tak też było w tej sprawie. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-1.4011.184.2023.2.MW

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA