REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przebudowa placu zabaw - czy gmina może odzyskać VAT?

Czy gmina może odzyskać podatek VAT związany z przebudową placu zabaw?
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Omawiamy interpretację organu administracji skarbowej dotyczącą możliwości odzyskania podatku VAT przez gminę, która wniosła o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na przebudowę placu zabaw. Fiskus stwierdził, że gmina nie ma prawa do zwrotu podatku VAT ani do obniżenia kwoty podatku należnego.

Czy gmina może odzyskać podatek VAT związany z przebudową placu zabaw?

Wnioskodawca, który jest gminą, złożył wniosek o przyznanie pomocy na przebudowę placu zabaw. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Gmina jest czynnym podatnikiem VAT, jednak nie planuje pobierania opłat za korzystanie z placu zabaw i zamierza wykorzystywać go do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT. Gmina zaliczyła podatek VAT do kosztów kwalifikowanych projektu i wystąpiła o indywidualną interpretację, potwierdzającą brak możliwości odzyskania podatku VAT związku z realizacją projektu. Plac zabaw będzie własnością gminy i nie zostanie przekazany innym podmiotom.

REKLAMA

Gmina nie ma prawa do zwrotu podatku VAT ani do obniżenia kwoty podatku należnego

W odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy, organ administracji skarbowej (KIS lub MF) stwierdził, że Gmina nie ma prawa do odzyskania podatku VAT ani do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją zadania inwestycyjnego. Organ administracji skarbowej uzasadnił swoje stanowisko, argumentując, że Gmina nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny i nie wykonuje działalności gospodarczej, a jej działania są realizowane w ramach władztwa publicznego. Organ administracji skarbowej uznał, że Gmina działa jako organ administracji publicznej i nie nabędzie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego ani do zwrotu podatku VAT zgodnie z przepisami ustawy o VAT. Organ administracji skarbowej przyjął, że realizacja inwestycji nie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Podsumowanie:

Na podstawie udzielonej interpretacji organu administracji skarbowej, wynika, że Gmina nie ma prawa do odzyskania podatku VAT ani do odliczenia VAT naliczonego z faktur związanych z realizacją inwestycji. To oznacza, że Gmina nie będzie mogła skorzystać z potencjalnych ulg podatkowych związanych z projektem. Z drugiej strony, organy administracji skarbowej potwierdziły, że działania Gminy w ramach inwestycji są zwolnione z VAT, ponieważ plac zabaw będzie wykorzystywany do czynności niepodlegających opodatkowaniu. Interpretacja ta ma zastosowanie tylko do konkretnej sytuacji Gminy i nie wpływa na ogólną interpretację przepisów podatkowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 27 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.363.2023.1.AM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dopłaty do wypoczynku dzieci pracowników mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że dopłata/dofinansowanie ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wypoczynku dziecka pracownika, które nie ukończyło 18 lat, może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

REKLAMA

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA