REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przebudowa odcinka drogi. Czy gmina może odliczyć VAT?

Przebudowa odcinka drogi. Czy gmina może odliczyć podatek VAT z faktur dotyczących inwestycji?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wypowiedziała się odnośnie możliwości odliczenia podatku VAT z faktur dotyczących inwestycji realizowanej przez gminę. KIS stwierdziła, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT, ponieważ efekty inwestycji nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych. To stanowisko może wpłynąć na koszty finansowe gminy i ma potencjalne konsekwencje dla innych podmiotów.

Przebudowa odcinka drogi. Czy gmina może odliczyć podatek VAT z faktur dotyczących inwestycji?

Osoba fizyczna, reprezentująca Gminę, złożyła pytanie do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczące możliwości odliczenia podatku VAT z faktur dotyczących realizacji inwestycji.

REKLAMA

Gmina jest czynnym podatnikiem VAT i w roku 2022 przeprowadziła inwestycję polegającą na przebudowie odcinka drogi o łącznej długości ... km. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ... zł brutto, a podatek VAT wyniósł ... zł. Inwestycja miała na celu poprawę dostępności i atrakcyjności infrastrukturalnej, zwiększenie dostępności mieszkańców do zrewitalizowanych obiektów oraz poprawę warunków komunikacyjnych i bezpieczeństwa na drodze.

Gmina otrzymała pomoc finansową w wysokości ... zł z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Brak prawa do odliczenia VAT z faktur dotyczących realizacji inwestycji

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) odpowiedziała, że Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dotyczących realizacji inwestycji. Według art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jednak w przypadku Gminy, efekty realizacji inwestycji nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Zdaniem KIS, odliczenie podatku VAT nie jest możliwe.

Podstawą stanowiska KIS jest brak spełnienia warunku uprawniającego do odliczenia podatku VAT, który polega na wykorzystywaniu towarów i usług do czynności opodatkowanych. Ponieważ w przypadku Gminy efekty inwestycji nie będą wykorzystywane w takim celu, nie ma podstaw do odliczenia podatku VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KIS nie powołało się na żadne konkretne przepisy podatkowe w swoim stanowisku.

Podsumowanie

Wynikające z interpretacji stanowisko KIS oznacza, że Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dotyczących realizacji inwestycji. Ponieważ efekty inwestycji nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych, Gmina nie spełnia warunku uprawniającego do odliczenia podatku VAT.

Dla Gminy oznacza to, że nie może odliczyć podatku VAT naliczonego związanego z inwestycją, co może wpływać na jej koszty finansowe.

Dla organów administracji skarbowej oznacza to, że w przypadku podobnych sytuacji będą musiały interpretować przepisy podatkowe w taki sam sposób i nie zezwalać na odliczenie podatku VAT, jeśli nie są spełnione warunki uprawniające do takiego odliczenia.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.1.2023.1.AR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA