REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przekazanie kapitału rezerwowego może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu?

koszty podatkowe 2023, koszty uzyskania przychodu, PIT, CIT, podatki dochodowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczy zaliczania do kosztów uzyskania przychodu kwoty przekazanej na kapitał rezerwowy. W świetle przepisów podatkowych, takie zaliczenie jest możliwe, jednak pod pewnymi warunkami. KIS wyjaśnia te warunki, odnosząc się do konkretnego przypadku przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stan faktyczny

Wnioskodawca, będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, utworzył w dniu 23 sierpnia 2022 roku kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę przyszłej dywidendy. Kapitał ten został utworzony z niepodzielonego zysku z lat 2013, 2015, 2017 i 2019 oraz z zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy 2021. Wnioskodawca zadał pytanie, czy w takim stanie faktycznym, spółce będzie przysługiwało prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty określonej w art. 15cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

REKLAMA

Stanowisko oraz pytanie wnioskodawcy

REKLAMA

Wnioskodawca jest zdania, że w opisanym stanie faktycznym, spółce będzie przysługiwało prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty określonej w art. 15cb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Kwota ta odpowiada iloczynowi stopy referencyjnej NBP obowiązującej w ostatnim dniu roboczym roku poprzedzającego rok podatkowy powiększonej o 1 punkt procentowy oraz kwoty zysku przekazanego na kapitał rezerwowy lub zapasowy spółki w roku 2022 wypracowanego za lata wcześniejsze niż rok 2021 (tj. za lata 2013, 2015, 2017 i 2019).

W związku z tym stanowiskiem, Spółka zadała pytanie czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu kwotę odpowiadającą iloczynowi stopy referencyjnej NBP i kwoty zysku przekazanego na kapitał rezerwowy, wypracowanego w latach wcześniejszych niż 2021?

Rozstrzygnięcie KIS

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wnioskodawca, będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, jest uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty odpowiadającej iloczynowi stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i kwoty zysku za rok obrotowy 2019 oraz 2021 przekazanego na kapitał rezerwowy. Jednakże, spółka nie może zaliczyć do kosztów hipotetycznych odsetek od tej części zysku przekazanego na kapitał rezerwowy, który został wypracowany w latach 2013, 2015 i 2017, gdyż w tym okresie nie obowiązywał art. 15cb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z tym, stanowisko wnioskodawcy dotyczące lat 2013, 2015 i 2017 zostało uznane za nieprawidłowe, natomiast dotyczące lat 2019 i 2021 - za prawidłowe.

Podsumowanie

Na podstawie udzielonej interpretacji organu administracji skarbowej, wynika, że Spółce przysługuje prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty przekazanej na kapitał rezerwowy, ale jedynie za lata 2019 i 2021. Oznacza to, że Spółka będzie mogła odliczyć te kwoty od swojego dochodu, co wpłynie na zmniejszenie podstawy opodatkowania. Jednocześnie, organ administracji skarbowej potwierdził zastosowanie odpowiednich przepisów prawa podatkowego w opisywanym stanie faktycznym. Interpretacja ta może mieć znaczenie dla Spółki, która będzie mogła uwzględnić tę kwotę w rozliczeniach podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.727.2022.1.SH

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA