REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Cech rzemieślniczy może uniknąć podatku VAT od przychodów z wynajmu budynku?

dom budynek budowla procent podatek nieruchomość grunt vat dochodowy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że uzyskane przychody za wynajem, które Cech przeznacza na to, żeby utrzymać budynek Cechu, którego Cech jest właścicielem, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT do momentu, gdy wartość sprzedaży nie przekroczy kwoty 200.000 zł.

Przychody uzyskane z wynajmu

Cech działający od 1945 r. zrzesza rzemieślników pewnej branży. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie więzi środowiskowej, podnoszenie godności zawodowej oraz reprezentowanie interesów rzemieślników wobec organów administracyjnych. Cech współpracuje również ze szkołami zawodowymi w swoim województwie, sporządzając umowy o naukę zawodu między rzemieślnikami a uczniami. Cech jest zarejestrowany jako podatnik VAT. Korzysta ze zwolnienia 200.000 zł, lecz nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1  ustawy o VAT

REKLAMA

REKLAMA

Cech posiada budynek, który został wybudowany przez rzemieślników Cechu. Aby utrzymać ten budynek, Cech uzyskuje przychody z wynajmu, z których część przeznacza na cele statutowe Cechu. Za wynajem lokali wartość sprzedaży za 2022 r. nie przekroczyła 200.000 tysięcy, zaś wynajem łącznie z mediami za 2022 r. wynosi 186.025,60 zł

Wnioskodawca wskazał: W związku ze świetlicą, która musiała zostać wyremontowana na egzaminy, Cech zainwestował dużo finansów i przekroczył ogólny przychód 250.000,00 zł. Są to składki członkowskie i przychody związane z wynajmem. Natomiast sprzedaż usług związana z wystawianiem faktur za wynajem lokali, z których za cały 2022 r. Cech uzyskał 110.057,60 zł i przeznaczył na cele statutowe Cechu.

Wnioskodawca zwrócił się do organu z pytaniem: Czy uzyskane przychody za wynajem, które Cech przeznacza na to żeby utrzymać budynek Cechu, którego Cech jest właścicielem (zbudowali go rzemieślnicy Cechu), gdzie rachunek za ciepło w miesiącu styczniu b.r. opiewał na kwotę 10.000,00 zł, Cech musiałby dodatkowo płacić podatek VAT i to 23%?

Cech może skorzystać ze zwolnienia

REKLAMA

Dyrektor KIS odpowiedział, w oparciu o przepisy prawa, że Cech, jako podatnik VAT, nie jest zwolniony z obowiązku płacenia podatku VAT Jednakże, jeśli faktyczna wartość sprzedaży za wynajem lokali nie przekroczyła 200.000 zł w roku 2022, Cech może skorzystać ze zwolnienia w wysokości 200.000 zł na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. W związku z tym, jeśli przychody z wynajmu nie przekraczają tej kwoty, Cech nie musi płacić podatku VAT od tych przychodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Podsumowując, w związku z tym że wartość dokonanej przez Państwa sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł mogą Państwo korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy do momentu, gdy wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie ww. przepisu nie przekroczy kwoty 200.000 zł." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że Cech nie musi płacić podatku VAT od przychodów uzyskanych z wynajmu, jeśli wartość sprzedaży za wynajem lokali nie przekracza 200.000 zł w roku podatkowym. Ta interpretacja jest ważna dla Cechu, ponieważ pozwala mu uniknąć dodatkowego obciążenia podatkiem VAT. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.124.2023.6.DS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

    Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

    Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

    Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

    REKLAMA