Powstanie przychodu przy wycofaniu nieruchomości ze spółki jawnej

shutterstock

Interpretacja indywidualna Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 17 stycznia 2023 r. dotyczyła kwestii powstania przychodu w związku z wycofaniem nieruchomości ze spółki jawnej do majątku prywatnego wspólników jako zwrot części wkładu. KIS potwierdziła, że takie działanie nie generuje przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Przeniesienie własności nieruchomości

Wnioskodawca, będący wspólnikiem spółki osobowej, prowadzi działalność pod nazwą X Spółka Jawna. Spółka wykorzystuje w swojej działalności gospodarczej nieruchomość, która została wprowadzona do środków trwałych jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę, a następnie wniesiona w ramach aportu do Spółki. Wspólnicy Spółki jawnej zdecydowali o dokonaniu zwrotu części wniesionych przez wspólników wkładów i związanego z tym obniżenia wartości udziałów kapitałowych. W konsekwencji planują przeniesienie własności wspomnianej nieruchomości na wspólników. Wnioskodawca zadał pytanie, czy wycofanie nieruchomości z majątku Spółki na rzecz Wnioskodawcy i drugiego wspólnika, stanowiące zwrot części wniesionych przez wspólników wkładów, związane z obniżeniem wartości udziałów kapitałowych w spółce, spowoduje powstanie przychodu po stronie Wnioskodawcy, a tym samym czy po Jego stronie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy wycofanie nieruchomości z majątku Spółki nie spowoduje powstania przychodu po Jego stronie, a tym samym nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Neutralne podatkowo

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko wnioskodawcy. Wycofanie nieruchomości z majątku spółki jawnej i przeniesienie jej na wspólników nie generuje przychodu podlegającego opodatkowaniu. KIS wskazała, że takie działanie jest neutralne podatkowo. Zgodnie z interpretacją, przeniesienie własności nieruchomości nie ma charakteru odpłatnego - spółka nie otrzymuje w zamian za zbycie nieruchomości żadnych korzyści majątkowych. Dodatkowo, żaden ze wspólników nie uzyskuje żadnego przysporzenia majątkowego, ponieważ wraz ze zwrotem nieruchomości następuje odpowiednie obniżenie ich udziałów kapitałowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.856.2022.1.SJ

Podatki
Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?
21 maja 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?
20 maja 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

pokaż więcej
Proszę czekać...