REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kaucja za żetony w grach pokerowych jest opodatkowana?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że kaucja nie podlega opodatkowaniu ani nie stanowi przychodu, zaś jej zwrot nie jest rozchodem. 

Rekreacyjne gry i turnieje pokera niehazardowego

Spółka z o.o., która prowadziła rekreacyjne gry i turnieje pokera niehazardowego, zdecydowała się korzystać z kaucji za żetony, jako zabezpieczenia ewentualnych uszkodzeń lub niezwrócenia żetonów przez graczy. W związku z tym, spółka złożyła zapytanie do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie opodatkowania tej kaucji oraz jej zwrotu.

REKLAMA

Zdaniem wnioskodawcy kaucja pełni swoją rolę do momentu zakończenia gry przez gracza lub w sytuacji pozostawienia żetonów przez gracza w celu kontynuacji gry. Gracz w momencie zwrotu kaucji lub jej zwrotu na okaziciela nie stwarza sytuacji rozchodu, bo zwrot kaucji nie stanowi rozchodu.

Kaucja za żetony nie podlega opodatkowaniu

KIS w odpowiedzi na pytanie spółki stwierdził, że przyjęta kaucja nie podlega opodatkowaniu ani nie stanowi przychodu. Zwrot kaucji również nie jest rozchodem. Kaucja pełni swoją funkcję zabezpieczającą do momentu zakończenia gry przez gracza lub w przypadku, gdy gracz pozostawia żetony w celu kontynuacji gry. Zwrot kaucji graczom lub innym graczom nie stanowi rozchodu.

KIS powołał się na brak instrumentów przychodu i rozchodu odnośnie kaucji, co stanowi o jej niefiskalności w momencie pobrania i zwrotu.

"W analizowanej sprawie, w przypadku zatrzymania wpłaconej kaucji, z powodu zabezpieczenia zniszczenia infrastruktury, jej uszkodzenia i nie zwrócenia żetonów, kaucja ta będzie miała charakter odszkodowawczy za zniszczoną infrastrukturę, jej uszkodzenia i nie zwrócenia żetonów. W tej sytuacji kwota niezwróconej kaucji również nie będzie stanowiła zapłaty w rozumieniu wyżej wskazanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, bowiem jak już wcześniej wyjaśniono nie jest płatnością za świadczenie, lecz rekompensatą za powstała szkodę. Zatrzymanie kaucji za zniszczenie infrastruktury, jej uszkodzenie lub nie zwrócenie żetonów stanowi rekompensatę z tytułu poniesionych strat." - wskazał organ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Z udzielonej interpretacji wynika, że kaucja za żetony, używana jako zabezpieczenie przed uszkodzeniami lub niezwróceniem żetonów, nie podlega opodatkowaniu ani nie stanowi przychodu. Zwrot kaucji również nie jest rozchodem. To oznacza, że spółka może korzystać z kaucji bez obowiązku odprowadzania podatku VAT czy opodatkowania jej zwrotu. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.571.2022.3.JSU

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA