REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy bycie nieaktywnym podatnikiem VAT zwalnia adwokata od obowiązku wystawienia faktury i składania deklaracji JPK-V7M?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że adwokat, który zawiesił działalność gospodarczą, zaprzestał wykonywać zawód adwokata oraz nie jest już czynnym podatnikiem VAT, nie musi wystawiać faktur VAT ani składać deklaracji JPK-V7M. Jednakże nadal ma obowiązek odprowadzić należny podatek VAT w związku z otrzymanym wynagrodzeniem.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Wnioskodawca prowadził indywidualną kancelarię adwokacką, jednak zdecydował się zawiesić swoją działalność gospodarczą w czerwcu 2020 roku. Następnie, w grudniu tego samego roku, został wykreślony z rejestru podatników VAT. Wnioskodawca nie podejmował żadnych działań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej do momentu całkowitego zaprzestania wykonywania zawodu adwokata w kwietniu 2021 roku. 

REKLAMA

REKLAMA

W ramach swojej działalności Wnioskodawca świadczył pomoc prawną z urzędu. Zadaniem adwokata jest przyjęcie takiej sprawy do prowadzenia, a wynagrodzenie za usługi nie jest ponoszone przez stronę, lecz przez Skarb Państwa lub stronę przeciwną, w zależności od wyniku sprawy. W styczniu 2021 roku Sąd zasądził na rzecz Wnioskodawcy wynagrodzenie tytułem nieopłaconej pomocy prawnej z urzędu, które uwzględnia podatek VAT.

W związku z tym, wnioskodawca zadał pytanie: Czy wobec uprawomocnienia się orzeczenia Wnioskodawca zobowiązany jest do wystawienia faktury VAT lub rachunku? Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do złożenia deklaracji - pliku JPK-V7M?

Wnioskodawca będzie zobowiązany do odprowadzenia należnego podatku VAT 

REKLAMA

Zdaniem Wnioskodawcy, który nie jest już czynnym podatnikiem VAT, nie ma on obowiązku wystawienia faktury VAT ani złożenia deklaracji JPK-V7M. Wnioskodawca będzie jednak zobowiązany do odprowadzenia należnego podatku VAT na rachunek urzędu skarbowego do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu wypłaty zasądzonego wynagrodzenia. Dyrektor KIS podzielił to stanowisko. 

"Mając zatem na uwadze powołane powyżej przepisy należy wskazać, że brak jest również obowiązku wystawienia przez Pana rachunku, bowiem zgodnie z art. 87 Ordynacji podatkowej obowiązek wystawienia rachunku ciąży na podatniku prowadzącym działalność gospodarczą. (…) Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku opisu sprawy stwierdzić należy, że z uwagi na zakończenie działalności gospodarczej i utratę statusu podatnika, nie jest Pan również zobowiązany do złożenia deklaracji - pliku JPK-V7M, za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu świadczonej usługi, za którą należne jest wynagrodzenie." - wskazał organ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, Wnioskodawca, który nie jest już czynnym podatnikiem VAT i nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest zobowiązany do wystawienia faktury VAT ani złożenia deklaracji JPK-V7M. Wnioskodawca jest jednak zobowiązany do odprowadzenia należnego podatku VAT na rachunek urzędu skarbowego. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.698.2022.1.EG

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA