REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynagrodzenia za świadczenia niepieniężne są opodatkowane? Obowiązki spółki

gospodarka, finanse, biznes, złoty, pieniądze
gospodarka, finanse, biznes, złoty, pieniądze
gospodarka, finanse, biznes, złoty, pieniądze
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy wynagrodzenia wypłacane Wspólnikom Spółki za świadczenie niepieniężne stanowi dla Wspólników Spółki przychody z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczyła kwalifikacji do właściwego źródła przychodów wynagrodzenia za powtarzające się świadczenia niepieniężne wypłacanego Wspólnikom Spółki oraz związanych z tym obowiązków płatnika.

Obowiązki płatnika w kontekście wynagrodzeń za świadczenia niepieniężne wypłacane wspólnikom spółki

Wnioskodawca, będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, zgodnie z umową Spółki, zobowiązał niektórych swoich wspólników (osoby fizyczne) do wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Świadczenia te zostały określone odrębnie dla każdego Wspólnika i obejmują różne zadania, takie jak przeprowadzanie szkoleń wewnętrznych, przygotowywanie ewidencji księgowej, przeprowadzanie remanentu i analizy stanu magazynowego, przedstawianie raportów sprzedaży i tendencji zakupowych, dokonywanie zakupów towarów dla Spółki, odbywanie spotkań biznesowych z dostawcami i odbiorcami hurtowymi, oraz przeprowadzanie analiz trendów rynkowych. Wynagrodzenie za te świadczenia jest wypłacane przez Spółkę również w przypadku, gdy sprawozdanie finansowe nie wykazuje zysku.

REKLAMA

Wnioskodawca zadał dwa pytania:

  1. Czy wynagrodzenia wypłacane Wspólnikom Spółki za świadczenie niepieniężne określone w opisie stanu faktycznego stanowi dla Wspólników Spółki przychody z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
  2. Jeżeli wynagrodzenia za świadczenia niepieniężne, które stanowią dla Wspólników przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są wypłacane przez Spółkę, to czy Spółka jest zobowiązana do pobrania zaliczek na podatek dochodowy od tych wynagrodzeń i odprowadzenia ich do Urzędu Skarbowego?

Wnioskodawca stwierdził, że otrzymane przez Wspólników wynagrodzenia z tytułu wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych stanowią dla Wspólników przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca również stwierdził, że na Spółce nie spoczywa obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku wypłaty wynagrodzenia Wspólnikom Spółki z tytułu powtarzających się świadczeń rzeczowych na rzecz Spółki.

Jak klasyfikować wynagrodzenia za powtarzające się świadczenia niepieniężne w Spółce. Interpretacja KIS

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko wnioskodawcy, stwierdzając, że wynagrodzenia wypłacane Wspólnikom Spółki za świadczenie niepieniężne stanowią dla Wspólników Spółki przychody z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na Wnioskodawcy nie spoczywa obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 25 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.822.2022.2.MM

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wydatki na zdrowie i kondycję fizyczną można uznać jako koszty podatkowe dla zawodowego sportowca?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że poniesione wydatki zawodowego sportowca na usługi wspierające zdrowie i trening można uznać jako koszty uzyskania przychodów, podkreślając ich znaczenie dla osiągnięcia sukcesu sportowego.

    Czy usługi uczelni świadczone na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za opłaty wpisowe i czesne są zwolnione od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi uczelni publicznej, które spełniają definicję „usług kształcenia” świadczone na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za pobierane opłaty wpisowe i czesne zwolnione są od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

    REKLAMA

    Czy rekompensata za niewykonane umowy stanowi koszt uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione przez podatnika z tytułu zapłaty rekompensaty za niewykonane umowy stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy premia gwarantowana dla producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji podlega zwolnieniu z CIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że premia gwarantowana otrzymywana przez producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji nie kwalifikuje się do zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

    Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    REKLAMA

    Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

    Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

    REKLAMA