REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka stawka ryczałtu obowiązuje dla usług zarządzania projektami?

telefon dokument aplikacja mobilna
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą opodatkowania usług zarządzania projektami. Podatnik złożył wniosek w celu uzyskania informacji na temat stawki podatku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla swojej działalności. KIS wyjaśnił, że dla usług zarządzania projektami, które mieszczą się w grupowaniu "Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych" według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, obowiązuje stawka 8,5 podatku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stan faktyczny

Wnioskodawca zapytał, czy w odniesieniu do świadczonych przez niego usług zarządzania projektami, znajduje zastosowanie stawka 8,5% podatku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca był zdania, że tak jest, ponieważ świadczone przez niego usługi nie są objęte wyższą stawką 15% przewidzianą dla usług firm centralnych (head Office) oraz usług doradztwa związanego z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanego z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16).

REKLAMA

Stanowisko KIS

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko wnioskodawcy. Zgodnie z interpretacją, usługi zarządzania projektami, które nie są związane z projektami budowlanymi (PKWiU grupowanie 70.22.2, klasa 70.22.20.0), kwalifikują się do opodatkowania stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynoszącą 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

KIS podkreślił, że kluczowe jest prawidłowe sklasyfikowanie usług świadczonych przez wnioskodawcę. W tym przypadku, usługi zarządzania projektami nie są związane z projektami budowlanymi, a więc nie podlegają wyższej stawce 15% przewidzianej dla usług firm centralnych (head Office) oraz usług doradztwa związanego z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanego z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16).

Organ podatkowy zaznaczył, że stawka 8,5% jest zgodna z zasadą, że podatnik ma prawo do wyboru formy opodatkowania, która jest dla niego najkorzystniejsza, o ile spełnia warunki określone w przepisach prawa podatkowego. W przypadku wnioskodawcy, spełnia on warunki do zastosowania stawki 8,5%, ponieważ prowadzi ewidencję przychodów zryczałtowanych i nie posiada innych źródeł przychodu.

Podsumowanie

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdza, że usługi zarządzania projektami, które nie są związane z projektami budowlanymi (PKWiU grupowanie 70.22.2, klasa 70.22.20.0), kwalifikują się do opodatkowania stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynoszącą 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.282.2023.2.ID

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA