REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsekwencje podatkowe pomyłki przy wyborze formy opodatkowania

świadectwo pracy dokument praca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł dotyczy sytuacji, w której podatnik nieświadomie wybrał niewłaściwą formę opodatkowania, a następnie próbował zmienić tę formę opodatkowania po upływie określonego terminu. Według  Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podatnik powinien zwrócić szczególną uwagę  co do wyboru właściwej formy opodatkowania i regularnego monitorowania rozliczeń podatkowych.

Stan faktyczny

Podatnik założył firmę 2 lipca 2022 r. i zadeklarował, że będzie odprowadzał podatek 8,5%. Jednak w systemie omyłkowo zaznaczył podatek liniowy. Przez cały okres prowadzenia działalności opłacał podatek od ryczałtu 8,5%, nie będąc świadomym, że wcześniej zaznaczył podatek liniowy. Dnia 27 kwietnia 2023 r. otrzymał telefon z Urzędu Skarbowego informujący o błędnie odprowadzonym podatku za rok 2022. Dnia 2 maja 2023 r. za pośrednictwem CEiDG zmienił formę opodatkowania z formy liniowej na formę ryczałtu.

REKLAMA

Podatnik prosił o przywrócenie rozliczenia ryczałtowego 8,5%.

Stanowisko KIS:

REKLAMA

Zgodnie z art. 29 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy, którzy wykonują określone w ustawie czynności, mogą wybrać opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Przychody ewidencjonowane to te, z których podatnik nie dokonuje odliczeń, a określone są w art. 30a tejże ustawy.

W przypadku omawianego podatnika, który przez cały rok 2022 opłacał podatek od ryczałtu 8,5%, niestety nie złożył on oświadczenia o wyborze zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Złożenie takiego oświadczenia jest bowiem niezbędne, aby móc skorzystać z opodatkowania zryczałtowanego. W przypadku braku takiego oświadczenia, podatnik jest zobowiązany do opodatkowania na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej lub liniowej.

Podane przez podatnika argumenty dotyczące klasyfikacji jego usług pod symbolem PKWiU 96.04 oraz braku zastosowania wyłączeń zawartych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie mają wpływu na decyzję, ponieważ nie są one wystarczające, by móc skorzystać z opodatkowania zryczałtowanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie:

Podatnik nie miał możliwości rozliczenia swoich przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym z powodu nieskutecznego złożenia oświadczenia o wyborze takiego opodatkowania. Podatnik w przyszłości powinien zwracać szczególną uwagę na wybór właściwej formy opodatkowania i regularnie monitorować swoje rozliczenia podatkowe.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.449.2023.2.MR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA