Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa ma prawo do odliczenia podatku VAT od usunięcia azbestu w budynkach mieszkalnych?
REKLAMA
REKLAMA
- Odliczenie VAT od usunięcia azbestu w budynkach mieszkalnych
- Spółdzielnia nie ma prawa do odliczenia VAT
- Podsumowanie
Odliczenie VAT od usunięcia azbestu w budynkach mieszkalnych
Spółdzielnia Mieszkaniowa "..." jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT, która prowadzi działalność związana z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości. W 2023 roku planuje przeprowadzenie prac remontowych polegających na usunięciu kanałów zsypowych zawierających azbest z budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Spółdzielnia posiada środki zgromadzone na koncie funduszu remontowego, które zostaną wykorzystane na ten cel, oraz ubiega się o dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji. W kontekście tych działań Spółdzielnia skierowała pytanie do organów administracji skarbowej dotyczące prawa do odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług na cele realizacji tego zadania, szczególnie w przypadku braku lokali usługowych w budynkach mieszkalnych.
REKLAMA
Spółdzielnia nie ma prawa do odliczenia VAT
W odpowiedzi na zapytanie Spółdzielni Mieszkaniowej "..." organy administracji skarbowej stwierdziły, że w przypadku budynków mieszkalnych niezawierających lokali usługowych, Spółdzielnia nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest. Powołano się na przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz sprecyzowano, że odliczenie podatku VAT przysługuje jedynie w przypadku wykonywania czynności opodatkowanych, a w przypadku operacji zwolnionych z podatku VAT, nie ma takiego prawa do odliczenia.
Podsumowanie
W wyniku interpretacji organów administracji skarbowej wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa "..." nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest w przypadku budynków mieszkalnych nieposiadających lokali usługowych. To oznacza, że Spółdzielnia będzie zobowiązana do poniesienia pełnej kwoty podatku VAT na takie wydatki z własnych środków. Dla organów administracji skarbowej wynika z tego, że nie ma podstaw do przyznania Spółdzielni prawa do odliczenia podatku VAT w tej konkretnej sytuacji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.