REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa ma prawo do odliczenia podatku VAT od usunięcia azbestu w budynkach mieszkalnych?

VAT
Odliczenie VAT od usunięcia azbestu w budynkach mieszkalnych

REKLAMA

REKLAMA

Spółdzielnia Mieszkaniowa staje przed problemem braku prawa do odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest. Organ administracji skarbowej stwierdził, że w przypadku budynków mieszkalnych bez lokali usługowych, Spółdzielnia nie ma takiego prawa. To oznacza, że spółdzielnia będzie musiała samodzielnie ponieść koszty podatku VAT na te wydatki. Dowiedz się więcej o tej sprawie i konsekwencjach, jakie może to mieć dla Spółdzielni Mieszkaniowej.

Odliczenie VAT od usunięcia azbestu w budynkach mieszkalnych

Spółdzielnia Mieszkaniowa "..." jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT, która prowadzi działalność związana z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości. W 2023 roku planuje przeprowadzenie prac remontowych polegających na usunięciu kanałów zsypowych zawierających azbest z budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Spółdzielnia posiada środki zgromadzone na koncie funduszu remontowego, które zostaną wykorzystane na ten cel, oraz ubiega się o dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji. W kontekście tych działań Spółdzielnia skierowała pytanie do organów administracji skarbowej dotyczące prawa do odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług na cele realizacji tego zadania, szczególnie w przypadku braku lokali usługowych w budynkach mieszkalnych.

REKLAMA

Spółdzielnia nie ma prawa do odliczenia VAT

W odpowiedzi na zapytanie Spółdzielni Mieszkaniowej "..." organy administracji skarbowej stwierdziły, że w przypadku budynków mieszkalnych niezawierających lokali usługowych, Spółdzielnia nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest. Powołano się na przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz sprecyzowano, że odliczenie podatku VAT przysługuje jedynie w przypadku wykonywania czynności opodatkowanych, a w przypadku operacji zwolnionych z podatku VAT, nie ma takiego prawa do odliczenia.

Podsumowanie

W wyniku interpretacji organów administracji skarbowej wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa "..." nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest w przypadku budynków mieszkalnych nieposiadających lokali usługowych. To oznacza, że Spółdzielnia będzie zobowiązana do poniesienia pełnej kwoty podatku VAT na takie wydatki z własnych środków. Dla organów administracji skarbowej wynika z tego, że nie ma podstaw do przyznania Spółdzielni prawa do odliczenia podatku VAT w tej konkretnej sytuacji.

źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.291.2023.1.ŻR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA