Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

piłka nożna trener reprezentacja / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

Usługi świadczone przez kluby sportowe a zwolnienie z VAT

Spółka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, prowadziła działalność jako piłkarski klub sportowy. Nie działała w celu osiągnięcia zysku i przeznaczała cały dochód na realizację celów statutowych, w tym działalność sportową i wychowanie fizyczne w ramach szkółki piłkarskiej dla dzieci oraz organizowanie obozów sportowych.

Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy świadczenie usług w postaci prowadzenia szkółki piłkarskiej i organizacji obozów piłkarskich dla dzieci podlega zwolnieniu z podatku VAT oraz czy spółka ma prawo do odliczenia VAT naliczonego od zakupów związanych z tymi usługami.

Spółka uważała, że jej usługi kwalifikują się do zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT, gdyż są świadczone na rzecz osób uprawiających sport, nie są nastawione na osiąganie zysku i są konieczne do organizacji sportu oraz wychowania fizycznego.

Stanowisko organu podatkowego

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że świadczone przez spółkę usługi podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT. Usługi były ściśle związane ze sportem, ponieważ ich głównym celem była nauka i praktyka sportowa, a nie wypoczynek czy rozrywka. Ponadto, spółka nie była nastawiona na osiąganie zysków. Usługi te, zgodnie z przepisami, były konieczne do organizowania i uprawiania sportu oraz uczestniczenia w wychowaniu fizycznym. Organ podatkowy podkreślił, że niezgodność z tymi warunkami, wykluczałoby możliwość korzystania ze zwolnienia.

Ponadto, organ wyjaśnił, że spółka nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego od zakupów związanych z działalnością zwolnioną z VAT. Przepisy stanowią, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko wtedy, gdy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, co nie miało miejsca w przypadku wnioskodawcy.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.135.2024.2.NW

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...